REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Irina Nowochatko
Przedsiębiorcy wobec kryzysu
Przedsiębiorcy wobec kryzysu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarki światowe wciąż borykają się z kryzysem. Problemy z finansowaniem i utrzymaniem się na rynku mają zarówno giganty działające w kluczowych branżach, jak i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tym czasem Polska na tle krajów unijnych najmniej odczuwa wpływ stagnacji.

Pod koniec sierpnia tego roku z ust premiera padło stwierdzenie, że Polska jest jedynym krajem w Unii, który zanotował wzrost gospodarczy. W opinii Donalda Tuska nasz kraj jest liderem, który skutecznie wygrywa z kryzysem. Z kolei Jacek Rostowski, minister finansów dodawał, że wzrost Produktu Krajowego Brutto jest zasługą polskich przedsiębiorców.

REKLAMA

Ostatnie dane także mogą napawać optymizmem. Pod koniec października br. analitycy ministerstwa gospodarki oszacowali, że w III kwartale dynamika wzrostu gospodarczego była na poziomie 1,5-1,7 proc., zaś w IV kwartale wzrost PKB może być wyższy niż 2 proc. Eksperci prognozują, że w całym 2009 roku można się spodziewać, że wzrost polskiej gospodarki wyniesie 1,5 proc.

Korzyści płyną z długów

Przedstawiciele polskich firm są podzieleni w ocenie wpływu kryzysu na prowadzoną przez nich działalność. Z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor pt. „Barometr bezpieczeństwa gospodarczego”, które uwzględniło rozmowy z przedstawicielami 200 firm wynika, że ponad połowa ogółu badanych zadeklarowała, że nie odczuwa negatywne skutki kryzysu.

Zobacz: Analiza kosztów uznaniowych - porada

REKLAMA

Ciekawe jest także to, że około 40 proc. ankietowanych zaznaczyło, że obecna sytuacja gospodarcza nie przyniosła żadnych zmian. Z kolei około 6 proc. respondentów uznało, że kryzys przyniósł pozytywne skutki i zwiększył ilość zamówień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z opublikowanego raportu wynika również, że najbardziej kryzys odczuwają przedsiębiorcy indywidualni. Natomiast najlepiej sytuacja wygląda w grupie dostawców usług masowych. Ponad połowa badanych deklaruje, że kryzys nie pogorszył sytuacji firmy. Dodatkowo jest to jedyna grupa, w której ilość przedstawicieli firm nieodczuwających wpływu stagnacji jest większa niż tych, którzy odczuli jej negatywne skutki.

Ponadto wbrew pozorom w kryzysie dobrze się czują firmy reprezentujące sektor finansowy. Blisko 13 proc. spółek działających w tym sektorze wskazało, że w ich przypadku efekty spowolnienia gospodarczego są pozytywne. Autorzy raportu „Barometr bezpieczeństwa gospodarczego” podają, że w tej grupie przeważają firmy zajmujące się wykupywaniem długów, factoringiem i usługami leasingowymi.

Zobacz: Jaka księgowość dla małej firmy?

Niskie ceny produkcji pogarszają wyniki

W październiku br. wskaźnik aktywności gospodarczej PMI, wyliczany przez firmę Markit, wzrósł do 48,8 punktu z 48,2 punktu we wrześniu. Jest to pewną oznaką dalszej poprawy kondycji polskiego przemysłu.

REKLAMA

Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance zaznacza, że wartość tego wskaźnika wciąż pozostaje poniżej poziomu 50 punktów. Z kolei o rozwoju gospodarczym można mówić dopiero po przekroczeniu tego poziomu. Niemniej jednak w październiku zwiększył on swoją wartość po raz ósmy. W opinii eksperta ta pozytywna tendencja ma trwały charakter i w najbliższym czasie należy spodziewać ożywienia na rynku krajowym.

Jednym z kluczowym problemów, który przeszkadza w rozwoju jest wciąż słabe tempo produkcji. Roman Przasnyski tłumaczy, że przedsiębiorstwa sygnalizują wzrost kosztów działania, który wynika z rosnących cen surowców. A w tym samym czasie spadają ceny wyrobów gotowych. Obniża się je po to, aby utrzymać udział w rynku, a także w celu utrzymania odpowiedniego poziomu sprzedaży.

Zobacz: Jak pozyskać kapitał dzięki akcjom, udziałom lub obligacjom?

Analityk Gold Finance dodaje też, że wciąż nienajlepiej wygląda sytuacja na rynku pracy. Redukcja zatrudnienia jest jednym z podstawowych działań w ramach optymalizacji kosztów firm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA