Harmonogram czynności inwentaryzacyjnych za 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Inwentaryzację musi przeprowadzić każda jednostka na dzień bilansowy. Inwentaryzacja jest podstawą wiarygodnej wyceny bilansowej i poprawnego sprawozdania finansowego. Dlatego czynności inwentaryzacyjne należy przeprowadzić rzetelnie i z należytą starannością.
REKLAMA
Zasady przeprowadzania inwentaryzacji powinny wynikać z regulaminu inwentaryzacji, który powinien być częścią polityki rachunkowości. Dodatkowo w ramach np. zarządzenia kierownika jednostki co roku należy też określić harmonogram inwentaryzacji i skład komisji inwentaryzacyjnej. Celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu faktycznego aktywów i pasywów oraz urealnienie wartości aktywów i pasywów wynikających z ewidencji księgowej, co jest fundamentem wyceny bilansowej. Przy czym należy pamiętać, że czynności inwentaryzacyjne są nie tylko podstawą wyceny bilansowej, ale również elementem kontroli wewnętrznej. Dlatego istotne znaczenie ma poprawna dokumentacja księgowa. Z regulaminu obiegu dokumentów lub innego rodzaju dokumentu powinno jednoznacznie wynikać, kto i w jakim zakresie jest odpowiedzialny za przeprowadzone operacje gospodarcze. Ułatwi to po przeprowadzeniu inwentaryzacji rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
1.1. Jakie składniki majątku w jakim terminie podlegają inwentaryzacji i jaką metodą
Inwentaryzacji podlegają - zgodnie z zasadą kompletności - wszystkie składniki majątku. Inwentaryzację należy przeprowadzić na dzień bilansowy metodą spisu z natury, potwierdzenia sald lub weryfikacji.
Tabela 1. Metody inwentaryzacji
Metoda inwentaryzacji |
Rodzaj inwentaryzowanego składnika |
1 |
2 |
Spis z natury |
aktywa pieniężne (środki pieniężne w kasie PLN i w kasie walutowej, czeki) papiery wartościowe w postaci materialnej (obligacje, bony skarbowe, akcje, udziały innych jednostek) |
1 |
2 |
rzeczowe aktywa obrotowe (towary, materiały, produkty, półprodukty, produkcja w toku) środki trwałe, nieruchomości inwestycyjne środki trwałe w budowie (urządzenia, maszyny) |
|
Potwierdzenie sald |
środki pieniężne na rachunku bankowym aktywa finansowe przechowywane w innych jednostkach (m.in. papiery wartościowe w formie zdematerializowanej) należności pożyczki udzielone własne składniki majątku powierzone kontrahentom |
Porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami |
środki trwałe, do których dostęp jest utrudniony grunty prawa zakwalifikowane do nieruchomości należności sporne i wątpliwe należności i zobowiązania wobec osób nieprowadzących ksiąg rachunkowych należności i zobowiązania z tytułów publicznoprawnych |
REKLAMA
Inwentaryzacji należy dokonać na dzień bilansowy. Jeżeli rok obrotowy jednostki jest rokiem kalendarzowym, dniem bilansowym jest 31 grudnia 2017 r. To, że inwentaryzację należy przeprowadzić na dzień bilansowy, nie oznacza jednak, że należy te czynności wykonać tego dnia (byłoby to niemożliwe). Dlatego termin ten jest uznawany przez ustawę o rachunkowości za dotrzymany, jeżeli inwentaryzację rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono 15 stycznia następnego roku. W przypadku jednostek, których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, oznacza to, że inwentaryzację można rozpocząć 1 października br. i trzeba skończyć do 15 stycznia 2018 r. Trzeba jednak pamiętać, że na dzień bilansowy należy dokonać odpowiednich korekt z tytułu zwiększeń lub zmniejszeń, które nastąpiły między datą spisu lub potwierdzenia sald a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych. Stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym. Przy czym należy pamiętać, że podczas przeprowadzania spisu z natury nie powinno się dokonywać obrotów magazynowych. Jeżeli nie jest to możliwe w dużych magazynach, należy tę zasadę utrzymać odnośnie do pola spisowego.
Aktywa pieniężne znajdujące się w kasie, papiery wartościowe, produkty w toku, materiały, towary, produkty gotowe, które jednostka odpisuje w koszty w momencie ich zakupu lub wytworzenia, należy zinwentaryzować na 31 grudnia 2017 r.
W przypadku innych składników majątku (patrz: tabela 2) termin inwentaryzacji na dzień bilansowy uznaje się za zachowany, jeżeli inwentaryzacja jest przeprowadzona w innym okresie niż 1 października roku obrotowego - 1 stycznia następnego roku.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Harmonogram czynności inwentaryzacyjnych za 2017 r.
W artykule przedstawiono również terminy inwentaryzacji i zasady specjalne inwentaryzacji.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA