REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstytucja Firmy Rodzinnej

 dr Adrianna Lewandowska, MBA
Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.
Konstytucja Firmy Rodzinnej
Konstytucja Firmy Rodzinnej

REKLAMA

REKLAMA

Kontynuując cykl artykułów poświęconych najważniejszym mechanizmom Ładu Rodzinnego przyjrzyjmy się jednemu z mnie najbliższych – Konstytucji Firmy Rodzinnej. To jeden z najbardziej kompleksowych dokumentów rodzinnych, który porównać można do przewodnika prowadzenia firmy, napisanego wspólnie przez jej założycieli. Dzięki niemu przyszłe pokolenia mogą poznać cele i sposób zarządzania firmą rodzinną, jakie przyświecały jej założycielom lub cele te modyfikować idąc z duchem czasu.

Krok milowy

Rodziny biznesowe przez długie lata swojego funkcjonowania, intuicyjnie radzą sobie z łączeniem potrzeb firmy i rodziny. Jednak z czasem, wraz z rozwojem firmy, w jej działania angażuje się coraz więcej osób. Dorastają przecież dzieci, które zakładają też swoje rodziny. Krąg ludzi, na których firma oddziałuje powiększa się. Dlatego właśnie, tak ważne jest stworzenie zasad komunikowania wewnątrz rodziny właścicielskiej, jak też między rodziną a przedsiębiorstwem, kształtujących wzajemne relacje oraz obraz firmy w opinii publicznej.

REKLAMA

Zakres konstytucji rodziny może znacząco różnić się pomiędzy firmami. Zależy bowiem od wielkości rodziny, etapu rozwoju firmy oraz liczby zaangażowanych udziałowców, a także od tego, który z aspektów przedsiębiorstwa rodzinnego (tj. firma, własność, rodzina) jest priorytetem dla interesariuszy skupionych wokół biznesu.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Niezależnie jednak od specyfiki firmy, każdy dokument powinien zawierać:

  • cel tworzenia konstytucji oraz wskazanie osób powołujących i moderujących prace nad dokumentem
  • wartości jakimi kieruje się rodzina i firma - wizję i misję firmy i rodziny
  • reguły, jako jasno ustalone zasady, którymi będzie kierować się cała rodzina
  • politykę, czyli zbiór procedur dotyczących aspektów aktywności rodziny w biznesie (np. praw głosu, dziedziczenia udziałów)
  • definicje, a więc wyjaśnienia, co jest rozumiane pod pojęciami takimi jak: rodzina, założyciele, potomkowie, zarząd, zjazd itp.

Zobacz: Firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści

REKLAMA

Mimo, że proces ustanawiania konstytucji jest ściśle związany z odkrywaniem tematów tabu, rozwiązywaniem konfliktów oraz konfrontowaniem firmy i rodziny z jej obawami czy pragnieniami, właściciele i członkowie rodziny, mogą odkryć całą moc korzyści zarówno dla firmy, jak i dla rodziny.

Przede wszystkim, sam proces tworzenia konstytucji ułatwia komunikację całej rodziny zaangażowanej w biznes oraz służy profesjonalizacji firmy. Ważne jednak, by rodzina zdawała sobie sprawę, że nie tylko samo ustanawianie konstytucji wymaga wysiłku: jej wdrożenie to także proces długotrwały i może trwać od 12 do 24 miesięcy.

Wprowadzenie w życie zasad wypracowanych podczas tworzenia Konstytucji, dostarcza trzech podstawowych korzyści:

1. wzmacnia rodzinę

2. angażuje i jednoczy rodzinę wokół kwestii majątkowych

3. prowadzi do rozwoju firmy

Należy też podkreślić, że chociaż Konstytucja sama w sobie nie ma mocy prawnej, może znacząco wpływać na prawne aspekty działania firmy. Dlatego tak ważna jest ocena niektórych jej zapisów przez prawników oraz zatwierdzenie ich przez zarząd firmy. Zaangażowani, najczęściej na końcowym etapie ustanawiania konstytucji, prawnicy przygotowują dokumenty wynikające z przyjętych przez rodzinę reguł, m.in. intercyzy, testamenty, czy umowy spółki. Wówczas wybrane aspekty zapisane w konstytucji są umocowane również prawnie. Zapisy w statucie fundacji rodzinnej czy trustu rodzinnego, będące najczęściej wynikiem decyzji podjętych przez rodzinę w procesie ustanawiania konstytucji, także zyskują moc prawną.

Zobacz: Prawo dla firm

Podniosły moment

REKLAMA

Złożenie podpisów pod konstytucją to uroczysty, przełomowy moment dla każdej przedsiębiorczej rodziny. Jest to zdarzenie, o którym poinformowani powinni być wszyscy interesariusze, włącznie z dyrektorami firmy spoza rodziny oraz pracownikami.

Przyjęcie długowieczności jako biznesowego wyzwania jest jednym z najtrudniejszych zadań wyznaczanych sobie przez właścicieli firm. Kreowanie wielopokoleniowej przyszłości przedsiębiorstwa rodzinnego wymaga bowiem odwagi, wiary w siłę rodziny, a także gotowości do zmian i do takich decyzji, które wzmacniają wartość rodzinnego biznesu.

Warto jednak najpierw ustalić czy długowieczność jest prawdziwym celem rodziny biznesowej. Z perspektywy założyciela może wyglądać to inaczej niż z perspektywy późniejszych pokoleń. Zatem w gestii tego, kto powołał firmę do istnienia, leży stworzenie mechanizmów zwiększających szansę długowieczności. A nie jest to proste zadanie, warto więc się do niego odpowiednio przygotować.

www.ibrpolska.pl

Zobacz: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA