REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstytucja Firmy Rodzinnej

 dr Adrianna Lewandowska, MBA
Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.
Konstytucja Firmy Rodzinnej
Konstytucja Firmy Rodzinnej

REKLAMA

REKLAMA

Kontynuując cykl artykułów poświęconych najważniejszym mechanizmom Ładu Rodzinnego przyjrzyjmy się jednemu z mnie najbliższych – Konstytucji Firmy Rodzinnej. To jeden z najbardziej kompleksowych dokumentów rodzinnych, który porównać można do przewodnika prowadzenia firmy, napisanego wspólnie przez jej założycieli. Dzięki niemu przyszłe pokolenia mogą poznać cele i sposób zarządzania firmą rodzinną, jakie przyświecały jej założycielom lub cele te modyfikować idąc z duchem czasu.

Krok milowy

Rodziny biznesowe przez długie lata swojego funkcjonowania, intuicyjnie radzą sobie z łączeniem potrzeb firmy i rodziny. Jednak z czasem, wraz z rozwojem firmy, w jej działania angażuje się coraz więcej osób. Dorastają przecież dzieci, które zakładają też swoje rodziny. Krąg ludzi, na których firma oddziałuje powiększa się. Dlatego właśnie, tak ważne jest stworzenie zasad komunikowania wewnątrz rodziny właścicielskiej, jak też między rodziną a przedsiębiorstwem, kształtujących wzajemne relacje oraz obraz firmy w opinii publicznej.

REKLAMA

Zakres konstytucji rodziny może znacząco różnić się pomiędzy firmami. Zależy bowiem od wielkości rodziny, etapu rozwoju firmy oraz liczby zaangażowanych udziałowców, a także od tego, który z aspektów przedsiębiorstwa rodzinnego (tj. firma, własność, rodzina) jest priorytetem dla interesariuszy skupionych wokół biznesu.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Niezależnie jednak od specyfiki firmy, każdy dokument powinien zawierać:

  • cel tworzenia konstytucji oraz wskazanie osób powołujących i moderujących prace nad dokumentem
  • wartości jakimi kieruje się rodzina i firma - wizję i misję firmy i rodziny
  • reguły, jako jasno ustalone zasady, którymi będzie kierować się cała rodzina
  • politykę, czyli zbiór procedur dotyczących aspektów aktywności rodziny w biznesie (np. praw głosu, dziedziczenia udziałów)
  • definicje, a więc wyjaśnienia, co jest rozumiane pod pojęciami takimi jak: rodzina, założyciele, potomkowie, zarząd, zjazd itp.

Zobacz: Firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści

REKLAMA

Mimo, że proces ustanawiania konstytucji jest ściśle związany z odkrywaniem tematów tabu, rozwiązywaniem konfliktów oraz konfrontowaniem firmy i rodziny z jej obawami czy pragnieniami, właściciele i członkowie rodziny, mogą odkryć całą moc korzyści zarówno dla firmy, jak i dla rodziny.

Przede wszystkim, sam proces tworzenia konstytucji ułatwia komunikację całej rodziny zaangażowanej w biznes oraz służy profesjonalizacji firmy. Ważne jednak, by rodzina zdawała sobie sprawę, że nie tylko samo ustanawianie konstytucji wymaga wysiłku: jej wdrożenie to także proces długotrwały i może trwać od 12 do 24 miesięcy.

Wprowadzenie w życie zasad wypracowanych podczas tworzenia Konstytucji, dostarcza trzech podstawowych korzyści:

1. wzmacnia rodzinę

2. angażuje i jednoczy rodzinę wokół kwestii majątkowych

3. prowadzi do rozwoju firmy

Należy też podkreślić, że chociaż Konstytucja sama w sobie nie ma mocy prawnej, może znacząco wpływać na prawne aspekty działania firmy. Dlatego tak ważna jest ocena niektórych jej zapisów przez prawników oraz zatwierdzenie ich przez zarząd firmy. Zaangażowani, najczęściej na końcowym etapie ustanawiania konstytucji, prawnicy przygotowują dokumenty wynikające z przyjętych przez rodzinę reguł, m.in. intercyzy, testamenty, czy umowy spółki. Wówczas wybrane aspekty zapisane w konstytucji są umocowane również prawnie. Zapisy w statucie fundacji rodzinnej czy trustu rodzinnego, będące najczęściej wynikiem decyzji podjętych przez rodzinę w procesie ustanawiania konstytucji, także zyskują moc prawną.

Zobacz: Prawo dla firm

Podniosły moment

REKLAMA

Złożenie podpisów pod konstytucją to uroczysty, przełomowy moment dla każdej przedsiębiorczej rodziny. Jest to zdarzenie, o którym poinformowani powinni być wszyscy interesariusze, włącznie z dyrektorami firmy spoza rodziny oraz pracownikami.

Przyjęcie długowieczności jako biznesowego wyzwania jest jednym z najtrudniejszych zadań wyznaczanych sobie przez właścicieli firm. Kreowanie wielopokoleniowej przyszłości przedsiębiorstwa rodzinnego wymaga bowiem odwagi, wiary w siłę rodziny, a także gotowości do zmian i do takich decyzji, które wzmacniają wartość rodzinnego biznesu.

Warto jednak najpierw ustalić czy długowieczność jest prawdziwym celem rodziny biznesowej. Z perspektywy założyciela może wyglądać to inaczej niż z perspektywy późniejszych pokoleń. Zatem w gestii tego, kto powołał firmę do istnienia, leży stworzenie mechanizmów zwiększających szansę długowieczności. A nie jest to proste zadanie, warto więc się do niego odpowiednio przygotować.

www.ibrpolska.pl

Zobacz: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA