Jak małżeństwo wpływa na przedsiębiorstwo jednoosobowe?
REKLAMA
REKLAMA
Zgoda współmałżonka
Co do zasady przedmiotami służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności przedsiębiorca może zarządzać samodzielnie, jednak do wielu czynności niezbędna jest zgoda współmałżonka. Dotyczy to :
REKLAMA
- czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków
- czynności prawnej prowadzącej do zbycia , obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest którego przedmiotem jest budynek lub lokal
- czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa
- darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Dwustronna czynność prawna dokonana bez zgody współmałżonka jest dotknięta sankcją bezskuteczności zawieszonej, zaś jednostronna czynność jest nieważna.
Roszczenia wierzycieli
W sytuacji, gdy przedsiębiorca jednoosobowy pozostaje we wspólności majątkowej ze współmałżonkiem do zawarcia umów potrzebna będzie jego zgoda. W braku zgody wierzyciel może zaspokoić roszczenia tylko z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z przynależnych mu majątkowych praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowych oraz innych praw twórcy, a także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, o ile wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Według art. 787 wierzyciel chcąc uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko współmałżonkowi musi wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Jak uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników 50+?
Jednym z najważniejszych praw wierzycieli jest prawo żądania ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Podstawą takiego żądania musi być uprawdopodobnienie, że rozdzielność pozwoli na realizację roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.