REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie działalności w czasie zwolnienia lekarskiego

Redakcja serwisu Biznes
prowadzenie firmy w czasie choroby
prowadzenie firmy w czasie choroby

REKLAMA

REKLAMA

Podczas choroby przedsiębiorcy przebywający na zwolnieniu lekarskim często zastanawiają się czy mogą w takim okresie prowadzić działalność gospodarczą. Prowadzenie działalności podczas zwolnienia lekarskiego nie jest zakazane, jednak wiąże się z utratą niektórych uprawnień. Jakie to uprawnienia?

Zwolnienie lekarskie a działalność

Przedsiębiorca, który w okresie niezdolności do pracy stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim prowadzić działalność gospodarczą, traci prawo do zasiłku chorobowego za ten okres i co więcej nie może dokonać proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Należy stwierdzić, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest dla jednoosobowych przedsiębiorców ubezpieczeniem dobrowolnym.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która objęta jest dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i spełnia warunki określone przepisami z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ubezpieczony traci jednak prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy, stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym czasie wykonywał pracę zarobkową albo wykorzystywał zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Zasady te stosuje się odpowiednio także do świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Zdaniem Sądu Najwyższego

REKLAMA

W wyroku z dnia 5 kwietnia 2005 r., I UK 370/04, Sąd Najwyższy stwierdził, że pracę zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 u.ś.p. jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotnym sposób organizmu przedsiębiorcy.

Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wskazuje jednak również, że wykonywanie przez ubezpieczonego, w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, wyłącznie formalnoprawnych czynności związanych z funkcjonowaniem firmy (np. podpisanie dokumentów finansowych) nie skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego za ten okres (np. wyrok z dnia 17 stycznia 2002 r., II UKN 71/00 oraz wyrok z dnia 7 października 2003 r., II UK 76/03).

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Oznacza to, że przedsiębiorca może w okresie niezdolności do pracy prowadzić swoją działalność, ale nie mają wówczas prawa do zasiłku chorobowego i nie może za okres tej niezdolności proporcjonalnie zmniejszyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA