reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Prowadzenie działalności w czasie zwolnienia lekarskiego

Prowadzenie działalności w czasie zwolnienia lekarskiego

Podczas choroby przedsiębiorcy przebywający na zwolnieniu lekarskim często zastanawiają się czy mogą w takim okresie prowadzić działalność gospodarczą. Prowadzenie działalności podczas zwolnienia lekarskiego nie jest zakazane, jednak wiąże się z utratą niektórych uprawnień. Jakie to uprawnienia?

Zwolnienie lekarskie a działalność

Przedsiębiorca, który w okresie niezdolności do pracy stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim prowadzić działalność gospodarczą, traci prawo do zasiłku chorobowego za ten okres i co więcej nie może dokonać proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Należy stwierdzić, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest dla jednoosobowych przedsiębiorców ubezpieczeniem dobrowolnym.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która objęta jest dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i spełnia warunki określone przepisami z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ubezpieczony traci jednak prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy, stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym czasie wykonywał pracę zarobkową albo wykorzystywał zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Zasady te stosuje się odpowiednio także do świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Zdaniem Sądu Najwyższego

W wyroku z dnia 5 kwietnia 2005 r., I UK 370/04, Sąd Najwyższy stwierdził, że pracę zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 u.ś.p. jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotnym sposób organizmu przedsiębiorcy.

Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wskazuje jednak również, że wykonywanie przez ubezpieczonego, w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, wyłącznie formalnoprawnych czynności związanych z funkcjonowaniem firmy (np. podpisanie dokumentów finansowych) nie skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego za ten okres (np. wyrok z dnia 17 stycznia 2002 r., II UKN 71/00 oraz wyrok z dnia 7 października 2003 r., II UK 76/03).

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Oznacza to, że przedsiębiorca może w okresie niezdolności do pracy prowadzić swoją działalność, ale nie mają wówczas prawa do zasiłku chorobowego i nie może za okres tej niezdolności proporcjonalnie zmniejszyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama