REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie oświetlenie przy pracy z komputerem?

Subskrybuj nas na Youtube
oświetlenie biura z komputerami
oświetlenie biura z komputerami
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo nakazuje pracodawcom chronić zdrowie zatrudnionych osób z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W pracy biurowej zalecenie to może być najskuteczniej realizowane poprzez rozwiązania oświetleniowe. Jakie oświetlenie należy zapewnić pracującym przy komputerze?

Oświetlenie stanowiska komputerowego

Według art. 207 § 2 Kodeksu Pracy: Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, precyzuje, że jednym z kluczowych czynników dla komfortu w pracy biurowej jest oświetlenie spełniające wymagania Polskich Norm:

REKLAMA

Wymagania oświetleniowe dla pracy z komputerem* według normy
PN-EN 12464-1:2003 (U):

Em [lx]

UGRL

Ra

500

19

80

*na przykładzie zadania „pisania na komputerze i przetwarzania danych”

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wagę światła dla efektywności pracy potwierdzają również badania naukowe. W raporcie „Wpływ projektu biura na produktywność pracowników” wykazano, że oświetlenie jest najważniejszym czynnikiem środowiskowym oddziałującym na produktywność pracowników biurowych. W związku z uzyskanymi wynikami, naukowcy rekomendowali pracodawcom dobór oświetlenia, które pozwoli w pełni wykorzystać potencjał pracowników dzięki odpowiedniemu natężeniu światła. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają coraz pełniejszą realizację tego postulatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Palarnia w firmie – warunki BHP dla palarni

Dzienne oświetlenie przez cały dzień

REKLAMA

Wspomaganie regulacji cyklu dobowego zatrudnionych osób to jeden z najnowszych trendów na rynku LED. Punktem wyjścia były badania, dzięki którym zidentyfikowano barwę spektrum światła odpowiedzialną za ograniczenie syntezy melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i snu. Okazało się, że kluczowe jest natężenie niebieskiej wiązki w strumieniu światła. Jego wysoki poziom pozwala na utrzymanie stanu podwyższonej koncentracji, charakterystycznego dla najjaśniejszej pory dnia. Jego obniżenie wiąże się z kolei z rozpoczęciem syntezy melatoniny i wejściem w fazę odpoczynku.

W związku z tym, wśród właścicieli i zarządców biur coraz większą popularność zyskują oprawy aktywne. Jak podkreślają eksperci firmy TRILUX Polska, tego typu rozwiązania oświetleniowe są wyposażone jednocześnie w diody emitujące światło o temperaturze barwowej 3000 K, jak i 6500 K. Pozwala to na dostosowanie bieli światła do preferencji użytkowników, oszczędną optymalizację oświetlenia oraz symulowanie światła dziennego, stymulującego aktywność pracowników.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP podczas zimy

Eliminacja męczących olśnień

REKLAMA

Obok odpowiedniego natężenia światła, bardzo istotnym czynnikiem, przekładającym się na komfort pracy przy komputerze, jest ograniczenie przykrych olśnień. Powstają one najczęściej z powodu zastosowania opraw zbyt dużej mocy lub niewłaściwej lokalizacji miejsca pracy względem źródeł światła.

Efektu można uniknąć dzięki zastosowaniu urządzeń, których elementy konstrukcyjne zapewniają, że światło nie będzie padać na monitor pod określonym kątem. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2003, dla źródeł światła o wartości luminacji mieszczącej się przedziale od 20 do 50 kcd/m2, minimalny kąt nachylenia, dzięki któremu uniknąć można przykrych olśnień, wynosi 15°. Dla urządzeń o kcd/m2 pomiędzy 50 a 500 - 20° oraz 30° w przypadku źródeł światła o większej intensywności. Eksperci TRILUX Polska podkreślają, że olśnienia mogą powodować szybsze męczenie się oczu i związany z nim spadek koncentracji. Dlatego stając przed decyzją o zakupie do biura urządzeń oświetleniowych, warto upewnić się, że spełniają one normy dotyczące poziomu ujednoliconego wskaźnika olśnienia. Niestety, często wiąże się to z koniecznością symulacji funkcjonowania opraw w konkretnej przestrzeni. Najłatwiej w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do profesjonalnych projektantów oświetlenia. Alternatywą jest zaopatrzenie się w program komputerowy pozwalający obliczyć parametry strumienia światła w zadanych warunkach. Z nieco prostszą sytuacją mamy do czynienia, jeśli czynnikiem powodującym przykre olśnienia jest docierające z zewnątrz naturalne światło słoneczne. Wówczas wystarczy zaopatrzyć pomieszczenie w żaluzje bądź rolety, pozwalające na przesłonięcie okna.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Źródło: TRILUX Polska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA