REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać z Innovation box i ulgi B+R

Subskrybuj nas na Youtube
Jak korzystać z Innovation box i ulgi B+R /Fot. Shutterstock
Jak korzystać z Innovation box i ulgi B+R /Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć ulga badawczo-rozwojowa obowiązuje już od 2016 roku, a Innovation box od początku 2019 roku, to pierwszy raz ta druga zostanie rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym. Wielu przedsiębiorców nie wie jednak, jak z nich korzystać, czy można je ze sobą łączyć, by zaoszczędzić na podatkach. Jakie przywileje wiążą się z obiema ulgami i jakie profity można z nich czerpać?

REKLAMA

Ulga B+R, która weszła do przepisów podatkowych 1 stycznia 2016 roku, została wprowadzona na działalność badawczo-rozwojową. Dzięki niej od 1 stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, bez względu na jej wielkość, mogą korzystać z odliczenia w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych lub do 150% w przypadku centrów badawczo-rozwojowych.

REKLAMA

Wydatki poniesione na działalność B+R mogą zostać dwukrotnie odliczone przez podatnika, po raz pierwszy w momencie ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów firmy, a po raz drugi poprzez odliczenie ich od podstawy opodatkowania jako ulgę podatkową w zeznaniu rocznym. Natomiast w przypadku, gdy podatnik poniósł stratę ze swojej działalności albo osiągnął dochód niższy niż przysługujące odliczenie z tytułu ulgi B+R, ma prawo przenieść na kolejne 6 lat koszty kwalifikowane w celu ich późniejszego uwzględnienia w zeznaniu rocznym, obniżając tym samym kwotę podatku do zapłaty – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

REKLAMA

Należy pamiętać, że takie wydatki muszą być ujęte odrębnie w ewidencji księgowej spółki, choć jednocześnie są one wydatkami, które standardowo spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Spełnienie powyższych wymogów pozwala na odliczenie 100% lub 150% takiego kosztu od obliczonego dla podatnika dochodu do opodatkowania.

Według opublikowanych przez Ministerstwo Finansów danych liczba podmiotów, które zdecydowały się skorzystać z preferencji B+R systematycznie rośnie, jednak jak pokazują statystyki, wzrost ten nie jest jeszcze zadowalający. W 2018 roku z ulgi skorzystało 984 podatników, co stanowi wzrost o prawie trzy czwarte w stosunku do roku poprzedniego, a biorąc pod uwagę, że w 2016 r. z odliczenia skorzystało jedynie 264 podmiotów można stwierdzić, że zainteresowanie tą preferencją stale wzrasta. Jednak biorąc pod uwagę korzyści jakie daje zastosowanie ulgi, które oznaczają nie tylko oszczędności podatkowe, ale również możliwość podniesienia dynamiki rozwoju oraz kreatywności podmiotów gospodarczych oraz to, że spośród ponad 3 mln podmiotów gospodarczych działających w Polsce z ulgi B+R w 2018r. skorzystało jedynie 984 podmiotów, to wynik jest wręcz zatrważający. Zatem liczba podmiotów prowadzących prace badawczo-rozwojowe, jest cały czas zbyt mała, za co podatnicy winą obarczają, m.in. niejasne przepisy – dodaje ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innovation box

Druga ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i jest ściśle związana z ulgą B+R. Warunkiem koniecznym do skorzystania z IP BOX jest prowadzenie działalności B+R bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej. Zastosowanie tej preferencji natomiast nie wyklucza możliwości równoczesnego korzystania z ulgi B+R. IP BOX daje prawo do preferencyjnej 5% stawki podatku wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą innowacyjną działalność i spełniają określone warunki, bez względu na formę prowadzenia działalności.

Należy pamiętać, że IP BOX jest rozwiązaniem dotyczącym przychodów (korzyść podatkową uzyskuje się poprzez generowanie dochodów), natomiast B+R jest ulgą kosztową, w przypadku której korzyść podatkową uzyskuje się poprzez ponoszenie wydatków – kontynuuje Agata Wleklińska.

Ulgę B+R można uwzględnić przy obliczaniu dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, natomiast IP BOX – przy dochodach z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Taka ulga ma zachęcić przedsiębiorców do angażowania się w działalność badawczo-rozwojową i może z niej korzystać każda firma, która chce skomercjalizować swój wynalazek.

Przepisy a rzeczywistość

Koszty w ramach ulgi B+R można odliczyć przy jednoczesnym wykorzystaniu ulgi IP BOX, lecz nie w ramach jednego dochodu. Podatnik w tym samym roku podatkowym może zastosować ulgę B+R oraz IP BOX wobec różnych kategorii dochodu (B+R wobec dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych oraz IP BOX wobec dochodu z kwalifikowanego IP). Może również zdecydować o skorzystaniu tylko z ulgi B+R lub tylko z preferencji IP BOX, bądź z ulgi i preferencji, w zależności od jego sytuacji faktycznej warunkowanej cyklem rozwojowym kwalifikowanego IP.

Dużym problemem jest niewystarczające korzystanie z obu przywilejów, które pozwalają na osiągnięcie oszczędności podatkowych, a z drugiej strony dają szansę na rozwój innowacji i kreatywności w Polsce. Przez niejasne przepisy oraz definicje przedsiębiorcy nie wiedzą, jak dokładnie mogą korzystać z B+R i IP BOX i czy mogą je łączyć. W końcu działalność B+R to nie tylko prace nad stworzeniem produktów czy technologii innowacyjnych na skalę światową, lecz dla celów tej ulgi ta innowacyjność produktu bądź procesu jest oceniana na poziomie danego przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od odpowiedniej kampanii i wyjaśnienia przedsiębiorstwom, na czym one polegają – kończy ekspertka.

Autor: ECOVIS Legal Poland spółka komandytowa powstała w 2002 roku. ECOVIS świadczy usługi prawne przedsiębiorcom w Polsce – zarówno firmom już tutaj działającym, jak i tym, które działalność i inwestycje dopiero w Polsce planują. Kancelaria Prawna ECOVIS Legal Poland świadczy także usługi z zakresu prawa podatkowego oraz innych dziedzin prawa. Firma członkowska międzynarodowej grupy doradczej Ecovis International, obecnej w ponad 70 krajach na świecie.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA