REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parlament Europejski pracuje nad zwiększeniem ochrony danych osobowych

Ochrona danych osobowych
Ochrona danych osobowych

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie tygodnie 2012 roku to w Parlamencie Europejskim kluczowy moment w pracach nad unijnym projektem rozporządzenia dotyczącym ochrony danych osobowych

Jego przyjęcie w obecnym brzmieniu zagroziłoby nie tylko firmom już istniejącym, ale także tym, które dzięki potencjałowi Internetu i nowych technologii mogłyby powstać w przyszłości.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie komisje parlamentarne finalizują swoje opinie, od których będzie zależało stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie tego projektu. - Żeby nie stracić korzyści, jakie wykorzystanie danych przynosi firmom i ich klientom, a nawet całym społecznościom eurodeputowani muszą dokonać daleko idących zmian w projekcie. Odnosi się to do konieczności złagodzenia nałożonych na przedsiębiorców obowiązków, umożliwienia im wykorzystania danych do słusznych celów oraz do przeformułowania samej definicji tego, co uważamy za dane osobowe - podkreśla Magdalena Piech, ekspert PKPP Lewiatan.

Definicja danych osobowych zaproponowana w projekcie Komisji Europejskiej obejmowałaby wszelkie informacje, które - czysto teoretycznie- mogłyby zostać przez kogokolwiek przypisane do konkretnej osoby. Nawet, jeśli w praktyce nikt poza administratorem danych nie może mieć do nich dostępu, a powiązanie danych z osobą, której dotyczą wiązałoby się z ogromnym wysiłkiem i generowałoby nieproporcjonalne do tego celu koszty.

Dane a dane osobowe

Obecnie, dzięki rosnącej mocy obliczeniowej komputerów, ogromne ilości danych mogą być wykorzystane do zapobiegania epidemiom, zarządzania rynkiem pracy czy usprawnienia zarządzania ruchem drogowym. Takie rozwiązania wykorzystują dane w oderwaniu od osoby, od której pochodzą, służąc obywatelom i społecznością lokalnym. Przykładowo, istniejące w wielu miastach systemy monitorowania ruchu drogowego pozwalają na szybszą reakcję na wypadki drogowe, prowadzenie badania natężenia ruchu i dostosowanie środków transportu miejskiego do potrzeb mieszkańców. Wynikające ze zbyt szerokiej definicji danych osobowych zaliczenie tych informacji do kategorii danych osobowych, a w konsekwencji nałożenie na przedsiębiorców będących administratorami tych danych wszystkich obowiązków wynikających z projektu, może zagrozić ich funkcjonowaniu.

Zobacz: 2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lepsze usługi

Przykłady wykorzystania danych można mnożyć. W wielu przypadkach wpływają one wprost na jakość usług oferowanych konsumentom, pozwalając m.in. na szybsze wyszukanie strony internetowej oraz dostosowanie oferty reklamowej i innych treści do potrzeb użytkownika. Dane używane do tego celu, takie jak adres IP, nie pozwalają dostawcy strony ani wyszukiwarki internetowej na zidentyfikowanie osoby, od której pochodzi zapytanie. Mimo to, projekt przewiduje zaliczenie adresu IP do kategorii danych osobowych. Spowodowałoby to konieczność uzyskiwania zgody podmiotu danych na każdorazowe przesłanie adresu IP jego komputera pomiędzy stroną internetową a serwerem. Użytkownik musiałby więc wchodząc na kolejną stronę internetową zaznaczyć, że wyraża zgodę na takie „przetworzenie" jego danych. W żaden sposób nie poprawiłoby to ochrony jego prywatności, a byłoby bardzo uciążliwe i mogłoby zniechęcić do korzystania z tych stron, które będą przetwarzać dane zgodnie z prawem. Podobnych braków w projekcie rozprowadzenia jest więcej.

Konieczne są zmiany

W warunkach gospodarki internetowej gromadzone przez firmy dane są paliwem napędzającym innowacyjne usługi i lepsze produkty dla konsumentów- podkreśla Magdalena Piech. Dlatego w toku procesu legislacyjnego niezbędne jest, aby państwa członkowskie obradujące na forum Rady i europarlamentarzyści odpowiedzialni za to dossier przywrócili równowagę pomiędzy prawem do ochrony danych a prawem do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Mała firma

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA