REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parlament Europejski pracuje nad zwiększeniem ochrony danych osobowych

Ochrona danych osobowych
Ochrona danych osobowych

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie tygodnie 2012 roku to w Parlamencie Europejskim kluczowy moment w pracach nad unijnym projektem rozporządzenia dotyczącym ochrony danych osobowych

Jego przyjęcie w obecnym brzmieniu zagroziłoby nie tylko firmom już istniejącym, ale także tym, które dzięki potencjałowi Internetu i nowych technologii mogłyby powstać w przyszłości.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie komisje parlamentarne finalizują swoje opinie, od których będzie zależało stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie tego projektu. - Żeby nie stracić korzyści, jakie wykorzystanie danych przynosi firmom i ich klientom, a nawet całym społecznościom eurodeputowani muszą dokonać daleko idących zmian w projekcie. Odnosi się to do konieczności złagodzenia nałożonych na przedsiębiorców obowiązków, umożliwienia im wykorzystania danych do słusznych celów oraz do przeformułowania samej definicji tego, co uważamy za dane osobowe - podkreśla Magdalena Piech, ekspert PKPP Lewiatan.

Definicja danych osobowych zaproponowana w projekcie Komisji Europejskiej obejmowałaby wszelkie informacje, które - czysto teoretycznie- mogłyby zostać przez kogokolwiek przypisane do konkretnej osoby. Nawet, jeśli w praktyce nikt poza administratorem danych nie może mieć do nich dostępu, a powiązanie danych z osobą, której dotyczą wiązałoby się z ogromnym wysiłkiem i generowałoby nieproporcjonalne do tego celu koszty.

Dane a dane osobowe

Obecnie, dzięki rosnącej mocy obliczeniowej komputerów, ogromne ilości danych mogą być wykorzystane do zapobiegania epidemiom, zarządzania rynkiem pracy czy usprawnienia zarządzania ruchem drogowym. Takie rozwiązania wykorzystują dane w oderwaniu od osoby, od której pochodzą, służąc obywatelom i społecznością lokalnym. Przykładowo, istniejące w wielu miastach systemy monitorowania ruchu drogowego pozwalają na szybszą reakcję na wypadki drogowe, prowadzenie badania natężenia ruchu i dostosowanie środków transportu miejskiego do potrzeb mieszkańców. Wynikające ze zbyt szerokiej definicji danych osobowych zaliczenie tych informacji do kategorii danych osobowych, a w konsekwencji nałożenie na przedsiębiorców będących administratorami tych danych wszystkich obowiązków wynikających z projektu, może zagrozić ich funkcjonowaniu.

Zobacz: 2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lepsze usługi

Przykłady wykorzystania danych można mnożyć. W wielu przypadkach wpływają one wprost na jakość usług oferowanych konsumentom, pozwalając m.in. na szybsze wyszukanie strony internetowej oraz dostosowanie oferty reklamowej i innych treści do potrzeb użytkownika. Dane używane do tego celu, takie jak adres IP, nie pozwalają dostawcy strony ani wyszukiwarki internetowej na zidentyfikowanie osoby, od której pochodzi zapytanie. Mimo to, projekt przewiduje zaliczenie adresu IP do kategorii danych osobowych. Spowodowałoby to konieczność uzyskiwania zgody podmiotu danych na każdorazowe przesłanie adresu IP jego komputera pomiędzy stroną internetową a serwerem. Użytkownik musiałby więc wchodząc na kolejną stronę internetową zaznaczyć, że wyraża zgodę na takie „przetworzenie" jego danych. W żaden sposób nie poprawiłoby to ochrony jego prywatności, a byłoby bardzo uciążliwe i mogłoby zniechęcić do korzystania z tych stron, które będą przetwarzać dane zgodnie z prawem. Podobnych braków w projekcie rozprowadzenia jest więcej.

Konieczne są zmiany

W warunkach gospodarki internetowej gromadzone przez firmy dane są paliwem napędzającym innowacyjne usługi i lepsze produkty dla konsumentów- podkreśla Magdalena Piech. Dlatego w toku procesu legislacyjnego niezbędne jest, aby państwa członkowskie obradujące na forum Rady i europarlamentarzyści odpowiedzialni za to dossier przywrócili równowagę pomiędzy prawem do ochrony danych a prawem do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Mała firma

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA