REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 sposobów na ograniczenie kosztów utrzymania nieruchomości

Tanie mieszkanie
Tanie mieszkanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utrzymanie nieruchomości stanowi duży wydatek w naszym budżecie. Niezależnie od tego czy mieszkamy w mieszkaniu, apartamencie czy domu, co miesiąc ponosimy koszty utrzymania naszego lokum. Co zrobić, aby ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości? Sposobów jest wiele, przedstawimy najciekawsze z nich.

Stałe wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości

REKLAMA

Posiadając mieszkanie płacimy opłatę mieszkaniową. W zależności od formy własności, opłata odprowadzana jest do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W opłacie zawierają się m.in. koszty administracyjne związane z utrzymaniem spółdzielni lub wspólnoty, koszty utrzymania elementów wspólnych nieruchomości, fundusz remontowy i zaliczka na poczet mediów. Ale opłata mieszkaniowa to nie wszystko. Opłacić musimy również media według zużycia, telewizję, internet, telefon oraz ubezpieczenie. Szacuje się, ze pełny koszt utrzymania 61 m2 mieszkania w mieście ok 300 000 mieszkańców wynosi ponad 700 PLN w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, ponad 800 PLN w spółdzielni i nawet ponad 1000 PLN, jeśli wynajmujemy mieszkanie od Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Posiadając dom, nie płacimy w prawdzie opłaty mieszkaniowej, ale za to musimy bezpośrednio pokrywać wszystkie koszty – wywóz śmieci, media, ogrzewanie, podatek gruntowy i od nieruchomości. Szacunkowy koszt utrzymania 140 m2 domu to niecałe 800 PLN miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że osiadając własny dom wszelkie naprawy pokrywamy sami, co może się wiązać z niemiłą niespodzianką finansową, jeśli przykładowo pojawi się potrzeba naprawy dachu lub ocieplenia elewacji.

Polecamy: Gdzie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Co zrobić, aby płacić mniej

REKLAMA

Mieszkając w ramach wspólnoty lub spółdzielni nie podejmujemy bezpośrednio decyzji dotyczących zarządzania naszym budynkiem. Zarząd rozdysponowuje środki związane z utrzymaniem nieruchomości. Zawsze możemy jednak zgłosić naszą propozycję obniżenia kosztów. Warto przyjrzeć się wydatkom na ochronę oraz sprzątanie. Na rynku jest dużo firm świadczących tego typu usługi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć taką, która wykona swoje zadania najtaniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużą część opłaty mieszkaniowej stanowią koszty wynagrodzenia prezesa, zarządu, zarządzających. Razem z innymi mieszkańcami bloku możemy domagać się zmniejszenia wynagrodzeń dla zarządzających.

Płacąc na fundusz remontowy możemy zasugerować potrzebę modernizacji budynku. Warto na to spojrzeć pod kątem kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Te stanowią nawet 60 % miesięcznych kosztów. Termomodernizacja budynku pozwoli na ograniczenie kosztów nawet o kilkadziesiąt złotych rocznie na metr kwadratowy.

Walcząc o oszczędności wspólnoty, do zarządzania nieruchomością można zatrudnić specjalistyczną firmę, tzw. facility management. Taka firma ma na etacie m.in.: hydraulika, elektryka, inżyniera, ogrodnika, księgowych, sprzątaczki itp. Specjaliści obsługują kilka budynków i pojawiają się wtedy, kiedy są potrzebni. Dlatego są tańsi. Facility management pozwala obniżyć koszty zarządzania wspólnotą o nawet 20 %.

Polecamy: Jak kupić bezpiecznie mieszkanie u dewelopera?

A jak zmniejszyć wydatki na energie w domu jednorodzinnym?

REKLAMA

Najlepszym, bo darmowym źródłem ciepła jest słońce. Pozostaje tylko zainwestować w urządzenie, które zamieni promienie słoneczne w energię służącą człowiekowi. Za kolektor z kompletem urządzeń do ogrzewania ciepłej wody użytkowej trzeba zapłacić od 8 do 15 tys. zł. W ciągu całego roku dzięki kolektorom można wytworzyć do 60 procent energii zużywanej do podgrzewania wody. Inwestycja powinna się zwrócić w okresie 4-6 lat, przy założeniu 4 osób w gospodarstwie.

Możemy też wykorzystać energię geotermalną. Pompy ciepła wykorzystują energie geotermalną do ogrzewania domu. W czasie lata energia słoneczna jest akumulowana przez powierzchnię ziemi. Wykorzystanie tej energii na cele grzewcze jest przykładem praktycznego rozwiązania kwestii ogrzewania domu. Największą ilość energii można uzyskać z gruntów o wysokiej zawartości wody. Ciepło odbierane jest z gruntu za pomocą zakopanych w ziemi rur z tworzyw sztucznych. Cena pompy ciepła to 50 – 60 tyś zł. Dzięki pompie ciepła można wytworzyć większość energii niezbędnej do ogrzania wody i domy, co powoduje, że inwestycja powinna nam się zwrócić w okresie 15-20 lat.

Polecamy: Co powinna zawierać umowa z deweloperem?

Wojciech Zieliński

Autor jest Kierownikiem Centrum Planowania Finansowego firmy Phinance i ekspertem stowarzyszenia FECIF Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA