Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie auto wybrać dla firmy?

Zakup samochodu mającego służyć danej firmie nie jest zadaniem łatwym. Uwzględnić należy szereg parametrów auta, które będą ważne i potrzebne dla właściwego funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Jakie zatem auto wybrać?

Jeszcze do niedawna przedsiębiorca, który chciał zakupić do swojej firmy samochody służbowe korzystając jednocześnie z ulg podatkowych, musiał wybierać spośród stricte użytkowych aut (pick-upów, vanów z kratą, pojazdów dostawczych itd.), które nie zawsze spełniały wszystkie potrzeby firmy.

Pełne odliczenie VAT-u od auta

W myśl przepisów obowiązujących od kwietnia 2015 roku (rozszerzonych o dodatkowe zapisy w lipcu 2015 roku), przedsiębiorca może obecnie zakupić dowolne auto osobowe i odliczyć od niego 100%  VAT-u, o ile pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie na użytek firmy. Aby móc to udowodnić właściciel firmy musi prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu samochodu dla celów VAT, a przed rozpoczęciem prowadzenia takiej kilometrówki, dokonać zgłoszenia auta do urzędu skarbowego wykorzystując do tego celu  formularz VAT-26.

Przedsiębiorca zyskuje tym samym możliwość odliczenia 100% podatku VAT od auta i 100% VAT od paliwa. Jeśli jednak samochód będzie wykorzystywany także do celów prywatnych, to ulgi wyniosą odpowiednio po 50 procent, ale przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.

Wybór auta dla firmy – najważniejsze cechy

Nowe przepisy zupełnie zmieniają zatem podejście firm do zakupu pojazdów użytkowych. Na co zatem zwrócić uwagę szukając właściwego samochodu dla potrzeb swojej działalności? Jakimi cechami powinien się on charakteryzować aby jak najlepiej sprowadzał się w tej roli?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Kamil Fraszkiewicz

Przeglądając ofertę poszczególnych marek, naszą uwagę zwrócił nowy Ford S-MAX. Ten siedmioosobowy van imponuje swoja wszechstronnością. Z jednej strony może pełnić rolę pojazdu typowo użytkowego, o ogromnych możliwościach transportowych a z drugiej, bez problemu odnajdzie się w roli pojazdu rodzinnego. Dlaczego?  Z kilku istotnych powodów.

Przestronność

Wrażenie robi przede wszystkim kabina nowego Forda S-MAX. Siedem indywidualnie regulowanych foteli, potężny bagażnik mieszczący w zależności od aranżacji wnętrza od 285 aż do 2020 litrów oraz nowatorski system automatycznego składania wybranych siedzeń drugiego i trzeciego rzędu za pomocą panelu sterującego, wyróżniają ten model na tle klasowych rywali. Przy gabarytach zbliżonych do przeciętnego sedana klasy średniej, S-MAX może zmieścić 7 osób lub bagaż o masie aż 800 kg, pozostając przy tym autem zaskakująco łatwym w manewrowaniu. Duża powierzchnia przeszklona, nieco wyżej umieszczone fotele oraz kamery na przodzie i tyle pojazdu pozwalają z ogromną łatwością poruszać się tym samochodem nawet na ciasnych parkingach.

Komfort użytkowania

Coraz większa grupa przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że komfort i wygoda użytkowania pojazdu służbowego, przekłada się na wyższą wydajność firmy. Wypoczęty pracownik pracuje efektywniej, dlatego warto stworzyć mu właściwe stanowisko pracy. Nowy Ford S-MAX także i pod tym względem nie zawodzi.

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

Dobrze wyprofilowany fotel z funkcją podgrzewania, wzorowo podtrzymuje ciało na zakrętach, zapewniając przy tym wysoki komfort jazdy nawet w trakcie wielogodzinnej podróży. Dla najbardziej wymagających klientów, Ford przewidział fotele konturowe z masażem i wentylacją, dające ukojenie nawet po naprawdę ciężkim dniu w pracy.

Ergonomia

Ciekawym zabiegiem o jaki pokusili się inżynierowie Forda jest sposób sterowania poszczególnymi funkcjami w aucie. Kierowca może regulować ustawienia radia czy klimatyzacji zarówno za pomocą modnego, dotykowego ekranu o przekątnej 8-cali, jak i analogowych pokręteł i przycisków. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu prowadzący nie musi odrywać wzroku od drogi jak ma to miejsce w przypadku większości systemów opartych wyłącznie o dotykowe wyświetlacze. Ergonomia obsługi idzie zatem w parze z bezpieczeństwem.

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

Takich przemyślanych rozwiązań, które czynią podróżowanie autem przyjemniejszym, jest w nowym Fordzie S-MAX-ie znacznie więcej. Dodatkowe maty wygłuszające redukujące poziom hałasu w kabinie, w całości podgrzewana przednia szyba, 9-głośnikowy system audio marki SONY, nawigacja GPS, w pełni LED-owe reflektory sterowane automatycznie czy tempomat dostosowujący prędkość do tej, jaka obowiązuje na danym odcinku drogi (absolutna nowość na rynku) to niezwykle przydatne rozwiązania.

Bezpieczeństwo jazdy

Funkcjonowanie każdej firmy uzależnione jest od ludzi, którzy ją tworzą, dlatego tak istotne jest ich zdrowie i życie. Wśród istotnych atutów Forda S-MAX-a trzeba podkreślić przede wszystkim jego solidną konstrukcję (maksymalna nota 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP) i szereg układów czuwających nad bezpieczeństwem kierowcy i jego pasażerów.

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

Inżynierowie Forda wyposażali S-MAXA w systemy monitorujące i wychwytujące w porę niebezpieczne zachowania na drodze. S-MAX zaalarmuje kierowcę o aucie znajdującym się w martwym polu lusterek, uruchomi hamulce jeśli w trakcie cofania dostrzeże inny, szybko zbliżający się do niego pojazd, ostrzeże i samoczynnie skoryguje swój tor jazdy, jeśli auto zacznie zbaczać z danego pasa jezdni, a nawet zaleci postój na odpoczynek jeśli wykryje u prowadzącego pierwsze symptomy zmęczenia.

Pewne prowadzenie i wszechstronny napęd

W krytycznej sytuacji kierowca zawsze może liczyć także na świetnie zestrojone zawieszenie, gwarantujące Fordowi niespotykaną w tej klasie aut stabilność na drodze, oraz na najnowszy, inteligentny napęd 4x4, niedostępny dotąd w S-MAX-ie. Auto utrzymuje wysoką stabilność nawet w trakcie awaryjnego omijania przeszkody, nie przejawiając przy tym większej skłonności do podsterowności . Na śliskiej lub zaśnieżonej nawierzchni napęd wszystkich kół zapewnia świetną trakcję i ogranicza ryzyko wystąpienia poślizgu.

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

W sytuacjach podbramkowych kierowca może się zdać na porządnie zestrojony układ stabilizacji toru jazdy ESP wspomagany systemem RSC, zapobiegającym wywróceniu pojazdu na dach. Adaptacyjny układ kierowniczy ułatwia manewrowanie S-MAX-em na ciasnym parkingu zwiększając kąt skrętu kół przy niewielkim ruchu kierownicy, zapewniając przy tym doskonałe prowadzenie przy szybkiej jeździe autostradowej (to także nowe rozwiązanie).

W parze z niezwykle pewnym prowadzeniem podąża komfort jazdy. Nawet na zniszczonych nawierzchniach kabina auta nie wpada w nadmierne drgania, a odgłosy pracującego zawieszenia są skutecznie wygłuszone. To spory atut w przypadku pojazdu mającego dobrze służyć w różnych warunkach pogodowych, na różnego rodzaju nawierzchniach.

Silnik i koszty eksploatacji

Przedsiębiorca musi jednak zwracać uwagę nie tylko na możliwości auta, ale również na jego cenę oraz koszt eksploatacji. Nie dziwi zatem fakt, że floty najczęściej zaopatrywane są w auta z silnikiem Diesla. W przypadku Forda S-MAX-a wyjątkowo ciekawie prezentuje się wersja z wysokoprężnym motorem 2.0 TDCi o mocy 150 KM i napędem 4x4. Silnik spokrewniony z tym, który pracuje w sportowym Fordzie Focusie ST, zapewnia autu z jednej strony bardzo dobre osiągi (a tym samym większe bezpieczeństwo w trakcie manewru wyprzedzania) a z drugiej, potrafi być bardzo ekonomiczny. Wg producenta zużycie paliwa w mieście kształtuje się na poziomie 6,1 l/100 km, a poza nim nie przekracza 4,9 l/100 km. W trakcie naszego testu wyniki te tylko nieznacznie odbiegały od tych deklarowanych przez Forda (wyniosły odpowiednio 6,8 l/100 km i 5,3 l/100 km). Jak na tak potężne auto, wyposażone w napęd wszystkich kół, wyniki te są znakomite.

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

Zakup auta firmowego – gotówka, leasing lub kredyt

Ekonomiczny silnik to jednak nie wszystko. Aby zakup S-MAX-a nie wpłynął negatywnie na płynność finansową przedsiębiorstwa, warto rozważyć nowe produkty finansowe oferowane przez Forda – kredyt Ford MultiOpcje i Ford Leasing Opcje. Dzięki nim nowego S-MAXA 2.0 TDCi 150 KM 4x4 można nabyć w kredycie już za 1 282 zł brutto[1], albo w leasingu od 726 zł netto[2]. Oprócz tego koszty eksploatacji auta można zminimalizować decydując się na kontrakt Serwisowy Forda czyli przedpłacony pakiet przeglądów okresowych  wraz z częściami zamiennymi oferowany  w korzystnej cenie. Co więcej, można ją rozłożyć w ramach miesięcznych rat za kredyt czy leasing pojazdu, doliczając do ceny samochodu. Dodatkowo Kontrakt Serwisowy jest przypisany do samochodu, co oznacza, że w przypadku sprzedaży auta prawa do niego przenoszone są na nowego właściciela i podnosi to wartość samochodu przy odsprzedaży.

Przed wyborem konkretnego auta przedsiębiorca powinien zatem dobrze przeanalizować swoje potrzeby, wymagania  oraz możliwości finansowe i dopiero na ich postawie podjąć decyzję.

[1] Ford S-MAX 2.0 TDCi 150 KM 4x4, cena 119 910 zł, opłata wstępna 25%, okres umowy 48 miesięcy

[2] Ford S-MAX 2.0 TDCi 150 KM 4x4, cena 119 910 zł, opłata wstępna 25%, okres umowy 24 miesięcy

Artykuł powstał we współpracy z

Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016
Kamil Fraszkiewicz
Ford S-MAX 2.0 TDCi 2016 - panel sterujący składaniem foteli II i III rzędu
Kamil Fraszkiewicz
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Straty w branży chemicznej w 2022 r.

  Branża farb dekoracyjnych w 2022 r. zanotowała minimalny spadek. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – zmalała r/r o 3,4%, do 2,32 mld PLN w 2022 r*. W roku 2021 dynamika wynosiła 3,2% na plus.

  Jak kontrolować finanse firmy, gdy gospodarka hamuje?

  Płynność finansowa świadczy o zdolności przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie definiuje właściwe zarządzanie firmą. Pozwala między innymi uniknąć zatorów płatniczych oraz skupić się na rozwoju biznesu. Wyzwaniem dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości, jest spowolnienie gospodarcze, które potwierdzają najnowsze dane GUS.

  Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

  Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

  Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

  Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

  Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

  Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

  Jak wprowadzać regulacje chroniące prywatność danych każdego użytkownika? [KOMENTARZ]

  Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie o to, czy regulacje hamują, czy inspirują innowacje?  Aby rozstrzygnąć ten dylemat (i uczcić początek nowego sezonu F1), użyjmy przykładów sportów motorowych Formuły 1 i jej nowych przepisów jako analogii do zrozumienia relacji pomiędzy innowacjami i regulacjami w bezpieczeństwie informacji- analizuje Neil Tracker z firmy Netskope.

  Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

  Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

  Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

  Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

  Warzywa coraz droższe! Cena cebuli wzrosła o ponad 55 proc.

  Ceny warzyw. Wzrosty cen warzyw coraz bardziej dają po kieszeniach Polakom. Przyczyną jest niekorzystny splot wielu okoliczności – od pogodowych i ekonomicznych po czysto polityczne. Rekordy bije np. cebula, której ceny rdr. poszły w górę o ponad 55%. Na dużym plusie jest też marchew ze wzrostem o przeszło 47% rdr. Ceny mogą spadać, ale dopiero latem. Jednak niczego nie można przewidzieć na 100%. Możliwe jest też, że pójdą jeszcze bardziej w górę. Jedno jest niemal pewne, że przed Wielkanocą warzywa raczej nie potanieją.

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

  Prognoza MFW: wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. około 0%

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie 0,3 proc. W roku 2024 wzrośnie do 2,4 proc., a w 2025 będzie to już 3,7 proc. Prognozy MFW zostały przedstawione na piątkowej konferencji prasowej.

  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – ekologiczna rewolucja

  Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami. 

  Coraz więcej sztucznej inteligencji w handlu

  Wartość wdrożeń sztucznej inteligencji na globalnym rynku detalicznym w 2023 roku ma wynieść 10,76 mld dolarów. To dopiero początek.

  Onboarding – wdrożenie do pracy zdalnie. Jak zwiększyć efektywność?

  Praca zdalna daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Coraz więcej organizacji stawia na ten model, dając możliwość pracy z własnego domu czy nawet z drugiego końca świata. O ile samo działanie jest już w większości przypadków bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na proces wdrożenia w świat nowej organizacji i nowych obowiązków. 

  Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

  Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

  Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

  Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

  Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

  Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

  Wojna przekonała Polaków do atomu. Rekordowe poparcie

  Systematycznie wzrasta w polskich mediach liczba informacji na temat energetyki jądrowej Jednak to ubiegły rok przyniósł szczególne zainteresowanie tym tematem. Powodem był przede wszystkim atak Rosji na Ukrainę, ostrzały Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz kryzys energetyczny.

  Handel hurtowy w lutym 2023 i nowe zamówienia w przemyśle. Nowe dane GUS

  Handel hurtowy w lutym 2023 roku - Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane.

  Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

  Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

  Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

  Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

  Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

  Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

  Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

  Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

  Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

  Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

  Dane GUS o sprzedaży detalicznej – komentarz rynkowy

  Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w lutym 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 5 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 8,1 proc.), a w porównaniu ze styczniem spadek wyniósł 3,6 proc.