REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzaj finansami przez Internet

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Jaroszek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla klientów korzystających z rozwijających się usług bankowości elektronicznej dostępna jest szeroka gama możliwości. Coraz więcej banków rozszerza zakres dostępnych za pośrednictwem Internetu produktów i usług. Możemy już nie tylko robić przelewy, stałe zlecenia, zarządzać kartą kredytową, ale i założyć lokatę, obserwoać zyski ze swoim funduszy i produktów strukturyzowanych.

Żeby mieć dostęp do bankowości elektronicznej, należy złożyć odpowiednią dyspozycję w banku. Otrzymujemy wówczas zestaw narzędzi niezbędnych do logowania się na stronę internetową banku i autoryzacji operacji. W większości banków system funkcjonuje podobnie. Żeby wejść na swoje konto potrzebny jest z reguły numer klienta, hasło, a do przeprowadzania niektórych operacji kod z listy haseł jednorazowych czy kod wysłany przez bank SMS-em w momencie realizowania transakcji.

REKLAMA

Szybciej przez sieć

REKLAMA

Mając dostęp do Internetu, w każdej chwili można połączyć się z własnym kontem. Nie trzeba więc tracić czasu na wyczekiwanie w bankowych kolejkach. Funkcjonalność internetowego konta nie jest taka sama w każdym banku - systemy niektórych banków posiadają szerszą funkcjonalność. Za pośrednictwem internetowego konta można dzisiaj sprawdzić stan rachunku, historię transakcji, zlecić przelew czy ustanowić zlecenie stałe. Na podobnych zasadach można kontrolować stan zadłużenia karty kredytowej. Internetowe rachunki pozwalają założyć lokatę terminową czy konto oszczędnościowe.

Coraz częściej banki oferują też dostęp do funduszy inwestycyjnych, a za pośrednictwem niektórych witryn można też zlecić zakup akcji na giełdzie. Klient może też łatwo i szybko złożyć wniosek o pożyczkę, kredyt czy wydanie karty kredytowej. Złożenie takiego wirtualnego wniosku jest ogromną oszczędnością czasu. Nie musimy składać wizyt w oddziale, wnioski trafiają od razu do banku i czekają na rozpatrzenie. O każdej decyzji zostaniemy poinformowani drogą elektroniczną, listowną bądź telefoniczną. Później wystarczy już tylko jedna wizyta w oddziale i złożenie podpisu.

Tańsze przelewy, większe odsetki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największą zaletą korzystania z internetowego konta są niższe koszty usług. W ramach tego samego banku przelewy elektroniczne mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od tradycyjnych papierowych, zlecanych w okienku. Coraz więcej banków całkowicie zrezygnowało z opłat za przelewy dokonywane drogą internetową. Dla klientów dokonujących regularnych transakcji w oddziałach może być to ogromna oszczędność.

Koszt wykonania przelewu w wybranych bankach

Bank

Przelew online

Przelew w placówce banku

Polbank EFG

0 zł

2 zł**

Pekao SA

0 zł

2 zł

Bank Pocztowy

0 – 50 gr*

0 – 2,5 zł*

Citi Handlowy

0 zł

2,99 zł

Kredyt Bank

0 – 99 gr*

5,95 zł

*koszt w zależności od rodzaju posiadanego rachunku**dotyczy jedynie przelewów zewnętrznych, wewnętrze bezpłatne również w oddziale

Zakładając lokatę przez Internet często można uzyskać nieco wyższe oprocentowanie niż standardowo. Na przykład 3-miesięczna Lokata Promocyjna w DnB Nord oprocentowana jest na poziomie 6,1 proc. w skali roku, jeżeli założymy ją tradycyjnie, w oddziale. Ta sama lokata założona za pośrednictwem systemu bankowości internetowej iNORD będzie oprocentowana już na poziomie 7,1 proc. w skali roku. Różne są też warunki. Minimalna wpłata dla korzystającego z tradycyjnej bankowości wynosi 2 tys. zł, podczas gdy próg dla Internauty jest o połowę mniejszy.

Sklep z lokatami

REKLAMA

Nowością w bankowości elektronicznej jest możliwość zakładania lokat w bankach, w których nie posiadamy rachunku osobistego. Prekursorami są Bank Pocztowy i Meritum Bank. Meritum oferuje aktualnie jedną z najwyżej oprocentowanych lokat - Meritum Zysku. Produkt ten zakładany na 3 miesiące da 9 proc. zysku w skali roku. Posiadacz tej lokaty nie musi być jednak związany z bankiem. Wystarczy wypełnić wniosek umieszczony na witrynie produktu i przelać na specjalny rachunek określoną kwotę (minimum 10 tys. zł). Do założenia rachunku wystarczy dostęp do internetu i osobista skrzynka mailowa.

Pierwszym bankiem oferującym tego typu produkty był jednak Bank Pocztowy. Witryna internetowego sklepu z lokatami Banku Pocztowego przypomina swoim wyglądem znane już internautom „sieciowe sklepy”, jednak produkty w nim oferowane są pewnego rodzaju rewolucją wśród usług bankowych. Do wyboru mamy depozyty na różne okresy, w tym popularną 10-dniową Lokatę Killer. Wystarczy wybrać lokatę, którą jesteśmy zainteresowani, wypełnić formularz i przelać pieniądze na wskazany rachunek. W tym samym momencie klient otrzymuje dostęp do konta zarządzania swoimi oszczędnościami. Tzw. Konto Klienta otrzymamy jedynie zakładając depozyt. Poprzez system zarządzania produktami dowolnie kontrolujemy odnawianie, zrywanie oraz zakładanie nowych depozytów.

Dbaj o bezpieczeństwo

Wiele osób może nie ufać internetowemu bankowi. Banki zapewniają jednak, że bankowość elektroniczna jest bezpieczna, ale pod warunkiem, że klienci przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kluczem do konta internetowego są hasła i kody dostępu, dlatego należy je chronić i pod żadnym pozorem nie udostępniać osobom trzecim. Można to porównać do PIN-u na karcie płatniczej, który również powinien pozostać jedynie do naszej wiadomości. Warto unikać komputerów, do których dostęp ma wiele osób, np. w kawiarenkach internetowych. Trzeba się upewnić czy nikt nie podgląda klawiatury w momencie logowania. Pod tym względem najbezpieczniejsze jest korzystanie z domowego komputera. Warto dbać też o bezpieczeństwo komputera, a więc stale aktualizować system operacyjny oraz bazy wirusów, a także okresowo skanować system za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA