REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzaj finansami przez Internet

Tomasz Jaroszek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla klientów korzystających z rozwijających się usług bankowości elektronicznej dostępna jest szeroka gama możliwości. Coraz więcej banków rozszerza zakres dostępnych za pośrednictwem Internetu produktów i usług. Możemy już nie tylko robić przelewy, stałe zlecenia, zarządzać kartą kredytową, ale i założyć lokatę, obserwoać zyski ze swoim funduszy i produktów strukturyzowanych.

Żeby mieć dostęp do bankowości elektronicznej, należy złożyć odpowiednią dyspozycję w banku. Otrzymujemy wówczas zestaw narzędzi niezbędnych do logowania się na stronę internetową banku i autoryzacji operacji. W większości banków system funkcjonuje podobnie. Żeby wejść na swoje konto potrzebny jest z reguły numer klienta, hasło, a do przeprowadzania niektórych operacji kod z listy haseł jednorazowych czy kod wysłany przez bank SMS-em w momencie realizowania transakcji.

REKLAMA

Szybciej przez sieć

REKLAMA

Mając dostęp do Internetu, w każdej chwili można połączyć się z własnym kontem. Nie trzeba więc tracić czasu na wyczekiwanie w bankowych kolejkach. Funkcjonalność internetowego konta nie jest taka sama w każdym banku - systemy niektórych banków posiadają szerszą funkcjonalność. Za pośrednictwem internetowego konta można dzisiaj sprawdzić stan rachunku, historię transakcji, zlecić przelew czy ustanowić zlecenie stałe. Na podobnych zasadach można kontrolować stan zadłużenia karty kredytowej. Internetowe rachunki pozwalają założyć lokatę terminową czy konto oszczędnościowe.

Coraz częściej banki oferują też dostęp do funduszy inwestycyjnych, a za pośrednictwem niektórych witryn można też zlecić zakup akcji na giełdzie. Klient może też łatwo i szybko złożyć wniosek o pożyczkę, kredyt czy wydanie karty kredytowej. Złożenie takiego wirtualnego wniosku jest ogromną oszczędnością czasu. Nie musimy składać wizyt w oddziale, wnioski trafiają od razu do banku i czekają na rozpatrzenie. O każdej decyzji zostaniemy poinformowani drogą elektroniczną, listowną bądź telefoniczną. Później wystarczy już tylko jedna wizyta w oddziale i złożenie podpisu.

Tańsze przelewy, większe odsetki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największą zaletą korzystania z internetowego konta są niższe koszty usług. W ramach tego samego banku przelewy elektroniczne mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od tradycyjnych papierowych, zlecanych w okienku. Coraz więcej banków całkowicie zrezygnowało z opłat za przelewy dokonywane drogą internetową. Dla klientów dokonujących regularnych transakcji w oddziałach może być to ogromna oszczędność.

Koszt wykonania przelewu w wybranych bankach

Bank

Przelew online

Przelew w placówce banku

Polbank EFG

0 zł

2 zł**

Pekao SA

0 zł

2 zł

Bank Pocztowy

0 – 50 gr*

0 – 2,5 zł*

Citi Handlowy

0 zł

2,99 zł

Kredyt Bank

0 – 99 gr*

5,95 zł

*koszt w zależności od rodzaju posiadanego rachunku**dotyczy jedynie przelewów zewnętrznych, wewnętrze bezpłatne również w oddziale

Zakładając lokatę przez Internet często można uzyskać nieco wyższe oprocentowanie niż standardowo. Na przykład 3-miesięczna Lokata Promocyjna w DnB Nord oprocentowana jest na poziomie 6,1 proc. w skali roku, jeżeli założymy ją tradycyjnie, w oddziale. Ta sama lokata założona za pośrednictwem systemu bankowości internetowej iNORD będzie oprocentowana już na poziomie 7,1 proc. w skali roku. Różne są też warunki. Minimalna wpłata dla korzystającego z tradycyjnej bankowości wynosi 2 tys. zł, podczas gdy próg dla Internauty jest o połowę mniejszy.

Sklep z lokatami

REKLAMA

Nowością w bankowości elektronicznej jest możliwość zakładania lokat w bankach, w których nie posiadamy rachunku osobistego. Prekursorami są Bank Pocztowy i Meritum Bank. Meritum oferuje aktualnie jedną z najwyżej oprocentowanych lokat - Meritum Zysku. Produkt ten zakładany na 3 miesiące da 9 proc. zysku w skali roku. Posiadacz tej lokaty nie musi być jednak związany z bankiem. Wystarczy wypełnić wniosek umieszczony na witrynie produktu i przelać na specjalny rachunek określoną kwotę (minimum 10 tys. zł). Do założenia rachunku wystarczy dostęp do internetu i osobista skrzynka mailowa.

Pierwszym bankiem oferującym tego typu produkty był jednak Bank Pocztowy. Witryna internetowego sklepu z lokatami Banku Pocztowego przypomina swoim wyglądem znane już internautom „sieciowe sklepy”, jednak produkty w nim oferowane są pewnego rodzaju rewolucją wśród usług bankowych. Do wyboru mamy depozyty na różne okresy, w tym popularną 10-dniową Lokatę Killer. Wystarczy wybrać lokatę, którą jesteśmy zainteresowani, wypełnić formularz i przelać pieniądze na wskazany rachunek. W tym samym momencie klient otrzymuje dostęp do konta zarządzania swoimi oszczędnościami. Tzw. Konto Klienta otrzymamy jedynie zakładając depozyt. Poprzez system zarządzania produktami dowolnie kontrolujemy odnawianie, zrywanie oraz zakładanie nowych depozytów.

Dbaj o bezpieczeństwo

Wiele osób może nie ufać internetowemu bankowi. Banki zapewniają jednak, że bankowość elektroniczna jest bezpieczna, ale pod warunkiem, że klienci przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kluczem do konta internetowego są hasła i kody dostępu, dlatego należy je chronić i pod żadnym pozorem nie udostępniać osobom trzecim. Można to porównać do PIN-u na karcie płatniczej, który również powinien pozostać jedynie do naszej wiadomości. Warto unikać komputerów, do których dostęp ma wiele osób, np. w kawiarenkach internetowych. Trzeba się upewnić czy nikt nie podgląda klawiatury w momencie logowania. Pod tym względem najbezpieczniejsze jest korzystanie z domowego komputera. Warto dbać też o bezpieczeństwo komputera, a więc stale aktualizować system operacyjny oraz bazy wirusów, a także okresowo skanować system za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA