reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Zarządzaj finansami przez Internet

Zarządzaj finansami przez Internet

Dla klientów korzystających z rozwijających się usług bankowości elektronicznej dostępna jest szeroka gama możliwości. Coraz więcej banków rozszerza zakres dostępnych za pośrednictwem Internetu produktów i usług. Możemy już nie tylko robić przelewy, stałe zlecenia, zarządzać kartą kredytową, ale i założyć lokatę, obserwoać zyski ze swoim funduszy i produktów strukturyzowanych.

Żeby mieć dostęp do bankowości elektronicznej, należy złożyć odpowiednią dyspozycję w banku. Otrzymujemy wówczas zestaw narzędzi niezbędnych do logowania się na stronę internetową banku i autoryzacji operacji. W większości banków system funkcjonuje podobnie. Żeby wejść na swoje konto potrzebny jest z reguły numer klienta, hasło, a do przeprowadzania niektórych operacji kod z listy haseł jednorazowych czy kod wysłany przez bank SMS-em w momencie realizowania transakcji.

Mając dostęp do Internetu, w każdej chwili można połączyć się z własnym kontem. Nie trzeba więc tracić czasu na wyczekiwanie w bankowych kolejkach. Funkcjonalność internetowego konta nie jest taka sama w każdym banku - systemy niektórych banków posiadają szerszą funkcjonalność. Za pośrednictwem internetowego konta można dzisiaj sprawdzić stan rachunku, historię transakcji, zlecić przelew czy ustanowić zlecenie stałe. Na podobnych zasadach można kontrolować stan zadłużenia karty kredytowej. Internetowe rachunki pozwalają założyć lokatę terminową czy konto oszczędnościowe.

Coraz częściej banki oferują też dostęp do funduszy inwestycyjnych, a za pośrednictwem niektórych witryn można też zlecić zakup akcji na giełdzie. Klient może też łatwo i szybko złożyć wniosek o pożyczkę, kredyt czy wydanie karty kredytowej. Złożenie takiego wirtualnego wniosku jest ogromną oszczędnością czasu. Nie musimy składać wizyt w oddziale, wnioski trafiają od razu do banku i czekają na rozpatrzenie. O każdej decyzji zostaniemy poinformowani drogą elektroniczną, listowną bądź telefoniczną. Później wystarczy już tylko jedna wizyta w oddziale i złożenie podpisu.

Największą zaletą korzystania z internetowego konta są niższe koszty usług. W ramach tego samego banku przelewy elektroniczne mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od tradycyjnych papierowych, zlecanych w okienku. Coraz więcej banków całkowicie zrezygnowało z opłat za przelewy dokonywane drogą internetową. Dla klientów dokonujących regularnych transakcji w oddziałach może być to ogromna oszczędność.

Bank

Przelew online

Przelew w placówce banku

Polbank EFG

0 zł

2 zł**

Pekao SA

0 zł

2 zł

Bank Pocztowy

0 – 50 gr*

0 – 2,5 zł*

Citi Handlowy

0 zł

2,99 zł

Kredyt Bank

0 – 99 gr*

5,95 zł

*koszt w zależności od rodzaju posiadanego rachunku**dotyczy jedynie przelewów zewnętrznych, wewnętrze bezpłatne również w oddziale

Zakładając lokatę przez Internet często można uzyskać nieco wyższe oprocentowanie niż standardowo. Na przykład 3-miesięczna Lokata Promocyjna w DnB Nord oprocentowana jest na poziomie 6,1 proc. w skali roku, jeżeli założymy ją tradycyjnie, w oddziale. Ta sama lokata założona za pośrednictwem systemu bankowości internetowej iNORD będzie oprocentowana już na poziomie 7,1 proc. w skali roku. Różne są też warunki. Minimalna wpłata dla korzystającego z tradycyjnej bankowości wynosi 2 tys. zł, podczas gdy próg dla Internauty jest o połowę mniejszy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Comperia.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama