Kategorie

Oprocentowanie lokat w dół – czy banki stracą monopol

Michał Sadrak
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Obniżki oprocentowania depozytów w bankach nie mają końca, mimo że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W czerwcu niższych odsetek z lokat mogą spodziewać się klienci 11 banków.
Reklama

Niemal jedna trzecia banków pogorszyła ofertę depozytową – wynika z czerwcowego ratingu lokat przygotowanego w Open Finance. Na obniżkę oprocentowania zdecydowało się 11 z 34 instytucji, których ofertę oceniamy w comiesięcznym zestawieniu. Zmiany są jednak mniej dotkliwe niż w poprzednim miesiącu. W maju oprocentowanie sprawdzanych lokat spadło o 0,59 pkt proc., podczas gdy obecnie w czerwcu o 0,51 pkt proc. Najczęściej w dół szły stawki depozytów o krótszym terminie zapadalności – kwartalnych i półrocznych. Najmocniej spadło jednak oprocentowanie lokat rocznych (0,63 pkt proc. dla kwoty 5 tys. zł i 0,68 pkt proc. dla 20 tys. zł).

Najwięcej zmian w ofercie depozytowej względem ostatniego zestawienia dokonały: Citi Handlowy, Lukas Bank i Raiffeisen Bank Polska. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie wszystkich swoich lokat zakładanych w placówkach średnio o 0,2 pkt. proc. Lukas z kolei zdecydował się na obniżkę w przypadku kwartalnych i półrocznych depozytów oraz rocznej polisy lokacyjnej. Ostatni z nich – Raiffeisen – obniżył oprocentowanie „Lokaty Rewolucyjnej”, w przypadku której odsetki wypłacane są „z góry”. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że bank promuje już kolejny produkt oszczędnościowy – lokatę opartą o miesięczną stawkę WIBOR. Pojedyncze obniżki oprocentowania lokat zanotowaliśmy także w AIG Banku, Banku Pocztowym, Banku Ochrony Środowiska, DnB Nord, Toyota Banku oraz Noble Banku. Ten ostatni, obniżając oprocentowanie dwuletniej lokaty, postanowił jednak zwiększyć stawkę na rocznej, dzięki czemu na obu oprocentowanie wynosi 6,6 proc. w skali roku. Podobnie zachował się BOŚ, który wraz z obniżeniem oprocentowania kwartalnej „Lokaty na dzień dobry”, podniósł stawki dla lokaty półrocznej. Na podwyższenie stawki zdecydował się również Bank Gospodarstwa Krajowego. Do końca sierpnia będzie można tam założyć kwartalną lokatę na 5 proc. i sześciomiesięczną na 5,1 proc. w skali roku.

Reklama

Podobnie jak w maju, czołówka naszego rankingu została zdominowana przez AIG Bank, Lukas Bank i Noble Bank. AIG na kwartalnej lokacie oferuje odsetki na poziomie 6,3 proc., a na półrocznej 6,5 proc. w skali roku (zarówno dla kwoty 5 tys., jak i 20 tys. zł). Jednak nie jest to jedyna instytucja proponująca takie warunki. Takie same stawki zaoferują również Meritum Bank (na 3 miesiące) oraz DnB Nord, tyle że na poliso-lokacie (na 6 miesięcy). Najwyżej oprocentowane roczne depozyty dla 5 tys. zł oferują Lukas Bank na polisie lokacyjnej i Noble Bank na standardowej lokacie (6,6 proc.). Ten ostatni w przypadku 20 tys. zł gwarantuje oprocentowanie na poziomie 7,2 proc. (poliso-lokata). Wśród dwuletnich lokat, zarówno na 5-, jak i 20 tys. zł, ponownie najlepiej wypada Noble Bank z lokatą przynoszącą 6,6 proc. w skali roku z dodatkową możliwością zerwania jej co kwartał bez utraty odsetek.

Mimo obniżenia oprocentowania większości depozytów warto zauważyć, że spada ono coraz wolniej. Po pierwsze Rada Polityki Pieniężnej zrobiła sobie przerwę w obniżkach stóp procentowych. Po drugie zapotrzebowanie banków na kapitał nadal nie maleje. Po trzecie rynkowa stopa WIBOR, która jest pewnym punktem odniesienia dla oprocentowania lokat, w ostatnich tygodniach wzrosła. I wreszcie po czwarte w czerwcu zaczną wygasać półroczne depozyty zakładane na szczycie depozytowej wojny, kiedy to banki płaciły 8-10 proc. w skali roku. Teraz będą się więc musiały postarać, aby zatrzymać ten kapitał.

Konkurencja zaś jest silna. Przykładowo oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich utrzymuje się na poziomie 7 proc. w pierwszym roku, a czteroletnich na poziomie 6,5 proc. Skarb Państwa płaci więc dużo więcej niż większość banków. Ostatnio można też było zarobić w funduszach inwestycyjnych – tylko w ciągu minionych trzech miesięcy fundusze akcyjne zarobiły średnio aż 37 proc. Takie wyniki zaczną powoli zmniejszać niechęć Polaków do funduszy. Mogą też spowodować, że banki stracą pozycję monopolisty na polu zagospodarowywania naszych oszczędności. Można się więc spodziewać, że oprocentowanie lokat w najbliższym czasie będzie spadać bardzo wolno, a klienci banków jeszcze przez jakiś czas będą mieli okazję założyć przyzwoicie oprocentowane lokaty.

Najlepsze lokaty

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 tys. PLN na 3 miesiące

AIG Bank

LOKATA

6,3

Meritum

LOKATA

6,3

5 tys. PLN na 6 miesięcy

AIG Bank

LOKATA

6,5

DnB NORD

POLISO LOKATA

6,5

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

POLISO LOKATA

6,6

Noble Bank

LOKATA

6,6

5 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,6 *

Toyota Bank

LOKATA

6,3

20 tys. PLN na 3 miesiące

AIG Bank

LOKATA

6,3

Meritum

LOKATA

6,3

20 tys. PLN na 6 miesięcy

AIG Bank

LOKATA

6,5

DnB NORD

POLISO LOKATA

6,5

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

POLISO LOKATA

7,2

Lukas Bank

POLISO LOKATA

6,6

20 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,6 *

Toyota Bank

LOKATA

6,3

* możliwość wypłaty środków co kwartał bez utraty odsetek
Stan na 2 czerwca 2009 r.
Źródło: Open Finance
//g1.infor.pl/p/_files/93000/ranking_lokat_czerwiec_2009_5712.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat - czerwiec 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  12 maja 2021
  Zakres dat:

  Zdrowy dom, czyli jaki?

  Zdrowy dom. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.

  Inwestorzy coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania

  Wynajem mieszkań - inwestorzy stają się coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania. Nie przejmują się spowolnieniem na rynku najmu, które wywołała pandemia koronawirusa.

  Ponad 500 mieszkań w ramach SIM SMS

  Społeczna inicjatywa mieszkaniowa (SIM). Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin – Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza.

  Test: Opel Insignia kombi po liftingu. Królowa flot ciągle w formie?

  Opel Insignia po liftingu: Niemcy reanimowali staruszka czy jedynie usprawnili kilka drobiazgów w aucie, które jest nadal godne uwagi? Sprawdziliśmy to.

  Top 7: Jak podróżować z dziećmi?

  Jak podróżować z dziećmi? Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, wyjazd może się stać wyzwaniem. Oto porady jak przygotować się do wyjazdu.

  Czy wzrosła szara strefa w rolnictwie?

  Dane KRUS wskazują na spadek liczby osób objętych ubezpieczeniem społecznym o 27 tys. Może to oznaczać potencjalny wzrost szarej strefy w sektorze rolniczym.

  Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej

  Efektywność energetyczna. Ukazała się nowela ustawy o efektywności energetycznej. Jednym z elementów zmian jest wprowadzenie obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy przez właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych.

  Uzyskanie ochrony prawnej wynalazków i znaków towarowych będzie szybsze i tańsze

  Znaki towarowe – m.in. ze względu na pandemię – zmieniły swój charakter. Coraz częściej dokonywane są zgłoszenia znaków dźwiękowych, multimedialnych i ruchomych, które marki stosują w internecie i innych mediach.

  Profesjonalna rejestracja pojazdów

  Profesjonalna rejestracja pojazdów: czym jest, na czym polega i dopełnienia jakich formalności wymaga? Sprawdziliśmy to.

  Empowerment, czyli jak szukać nowych sposobów dotarcia do klientów?

  Pandemia koronowirusa pokazała jak ważna jest w organizacji kultura upełnomocnienia (empowerment). To do lidera zależy to, czy kultura empowermentowa spełni swoją funkcję.

  Dlaczego polskie firmy nie inwestują w nowoczesne technologie?

  Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez zaledwie 4% polskich przedsiębiorstw. Eksperci nie mają jednak złudzeń – tylko te firmy, które postawią w najbliższej przyszłości m.in. na przemysłowy internet rzeczy będą odnosiły na rynku sukcesy.

  Jak pracownicy oceniają wsparcie pracodawców na home office? [SONDA]

  Ponad 50% pracowników zdalnych została pozytywnie zaskoczona przez swoją firmę na home office. Co czwarty deklaruje, że podczas pracy zdalnej otrzymał benefit od pracodawcy więcej niż raz.

  Magda Kubit, Planton: W Polsce żywność bio jest nadal dodatkiem [PODCAST]

  Magda Kubit: Jak zmienić firmę produkującą żywność bazującą na mleku krowim na firmę roślinną? Ile to kosztuje? Dlaczego dla Polaków jedzenie bio to tylko dodatek, a nie podstawa? Zapraszamy do słuchania podcastu

  Mieszkańcy wsi remontują mieszkania podczas pandemii

  Remonty mieszkań a koronawirus. Na duże wydatki na remont mieszkania w czasach pandemii decydowali się przede wszystkim mieszkańcy wsi. Najmniej chętni do podejmowania takich inwestycji byli mieszkańcy największych miast.

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM powinna zostać wykonana niezwłocznie. Na czym polega i jakich dokumentów wymaga?

  Od kiedy otwarte restauracje? [DATA]

  Restauracje czekają na otwarcie. Działają już hotele, a do otwarcia przygotowują się restauratorzy. Na początek otwarte zostaną jedynie ogródki.

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu jest konieczne do tego, aby kierowca nie musiał np. płacić za polisę OC. Jak dochować obowiązku?

  Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

  Charakterystyka energetyczna budynków. Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków Rada Ministrów planuje przyjąć jeszcze w II kwartale 2021 r. Tak wynika z informacji dostępnych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowelizacja ta ma w szczególności wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.

  Wnioski w programie „Moja Woda” do 10 czerwca 2021 r.

  Program „Moja Woda”. To już ostatnie tygodnie na składanie wniosków w ramach drugiej edycji programu „Moja Woda”. Można je składać do 10 czerwca 2021 r. Na co można otrzymać dofinansowanie?

  Mercedes EQT - niewielki van z napędem elektrycznym

  Mercedes EQT jest przestronny, rodzinny, nowoczesny i... elektryczny. Niewielki van być może już wkrótce uzupełni ofertę marki.

  Leasing w firmie - BGK wdraża nowe parametry leasingu

  Nowe gwarancje BGK zabezpieczą do 80 proc. kwoty leasingu lub pożyczki leasingowej bez odsetek oraz kosztów związanych z ich udzieleniem. Jakie będą nowe parametry gwarancji?

  Hubert Woźniak: Polskie jabłko nie boi się pandemii [PODCAST]

  Pandemia weryfikuje rynek producentów owoców – są upadłości i przejęcia – mówi Hubert Woźniak. Mimo to, polskie jabłko stoi mocno zarówno w kraju jak i za granicą. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Odholowanie samochodu przez policję

  Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

  Szczepienia w zakładach pracy - rusza pilotaż

  Pilotaż szczepień w zakładach pracy jest już na finiszu. Pierwsze pilotażowe szczepienia ruszą od 17 maja. Kiedy rozpoczną się kolejne szczepienia już w formule regularnej? Ile firm zgłosiło się do programu?

  Dlaczego sprzedawcy nie chcą się reklamować?

  Nieuczciwa konkurencja w internecie to codzienność. Problem urósł do takiej skali, że niektórzy wytwórcy nie reklamują swoich produktów w obawie przed naśladowcami. Jak się przed tym się bronić?