REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oprocentowanie lokat w dół – czy banki stracą monopol

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Obniżki oprocentowania depozytów w bankach nie mają końca, mimo że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W czerwcu niższych odsetek z lokat mogą spodziewać się klienci 11 banków.

REKLAMA

Niemal jedna trzecia banków pogorszyła ofertę depozytową – wynika z czerwcowego ratingu lokat przygotowanego w Open Finance. Na obniżkę oprocentowania zdecydowało się 11 z 34 instytucji, których ofertę oceniamy w comiesięcznym zestawieniu. Zmiany są jednak mniej dotkliwe niż w poprzednim miesiącu. W maju oprocentowanie sprawdzanych lokat spadło o 0,59 pkt proc., podczas gdy obecnie w czerwcu o 0,51 pkt proc. Najczęściej w dół szły stawki depozytów o krótszym terminie zapadalności – kwartalnych i półrocznych. Najmocniej spadło jednak oprocentowanie lokat rocznych (0,63 pkt proc. dla kwoty 5 tys. zł i 0,68 pkt proc. dla 20 tys. zł).

REKLAMA

Najwięcej zmian w ofercie depozytowej względem ostatniego zestawienia dokonały: Citi Handlowy, Lukas Bank i Raiffeisen Bank Polska. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie wszystkich swoich lokat zakładanych w placówkach średnio o 0,2 pkt. proc. Lukas z kolei zdecydował się na obniżkę w przypadku kwartalnych i półrocznych depozytów oraz rocznej polisy lokacyjnej. Ostatni z nich – Raiffeisen – obniżył oprocentowanie „Lokaty Rewolucyjnej”, w przypadku której odsetki wypłacane są „z góry”. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że bank promuje już kolejny produkt oszczędnościowy – lokatę opartą o miesięczną stawkę WIBOR. Pojedyncze obniżki oprocentowania lokat zanotowaliśmy także w AIG Banku, Banku Pocztowym, Banku Ochrony Środowiska, DnB Nord, Toyota Banku oraz Noble Banku. Ten ostatni, obniżając oprocentowanie dwuletniej lokaty, postanowił jednak zwiększyć stawkę na rocznej, dzięki czemu na obu oprocentowanie wynosi 6,6 proc. w skali roku. Podobnie zachował się BOŚ, który wraz z obniżeniem oprocentowania kwartalnej „Lokaty na dzień dobry”, podniósł stawki dla lokaty półrocznej. Na podwyższenie stawki zdecydował się również Bank Gospodarstwa Krajowego. Do końca sierpnia będzie można tam założyć kwartalną lokatę na 5 proc. i sześciomiesięczną na 5,1 proc. w skali roku.

REKLAMA

Podobnie jak w maju, czołówka naszego rankingu została zdominowana przez AIG Bank, Lukas Bank i Noble Bank. AIG na kwartalnej lokacie oferuje odsetki na poziomie 6,3 proc., a na półrocznej 6,5 proc. w skali roku (zarówno dla kwoty 5 tys., jak i 20 tys. zł). Jednak nie jest to jedyna instytucja proponująca takie warunki. Takie same stawki zaoferują również Meritum Bank (na 3 miesiące) oraz DnB Nord, tyle że na poliso-lokacie (na 6 miesięcy). Najwyżej oprocentowane roczne depozyty dla 5 tys. zł oferują Lukas Bank na polisie lokacyjnej i Noble Bank na standardowej lokacie (6,6 proc.). Ten ostatni w przypadku 20 tys. zł gwarantuje oprocentowanie na poziomie 7,2 proc. (poliso-lokata). Wśród dwuletnich lokat, zarówno na 5-, jak i 20 tys. zł, ponownie najlepiej wypada Noble Bank z lokatą przynoszącą 6,6 proc. w skali roku z dodatkową możliwością zerwania jej co kwartał bez utraty odsetek.

Mimo obniżenia oprocentowania większości depozytów warto zauważyć, że spada ono coraz wolniej. Po pierwsze Rada Polityki Pieniężnej zrobiła sobie przerwę w obniżkach stóp procentowych. Po drugie zapotrzebowanie banków na kapitał nadal nie maleje. Po trzecie rynkowa stopa WIBOR, która jest pewnym punktem odniesienia dla oprocentowania lokat, w ostatnich tygodniach wzrosła. I wreszcie po czwarte w czerwcu zaczną wygasać półroczne depozyty zakładane na szczycie depozytowej wojny, kiedy to banki płaciły 8-10 proc. w skali roku. Teraz będą się więc musiały postarać, aby zatrzymać ten kapitał.

Konkurencja zaś jest silna. Przykładowo oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich utrzymuje się na poziomie 7 proc. w pierwszym roku, a czteroletnich na poziomie 6,5 proc. Skarb Państwa płaci więc dużo więcej niż większość banków. Ostatnio można też było zarobić w funduszach inwestycyjnych – tylko w ciągu minionych trzech miesięcy fundusze akcyjne zarobiły średnio aż 37 proc. Takie wyniki zaczną powoli zmniejszać niechęć Polaków do funduszy. Mogą też spowodować, że banki stracą pozycję monopolisty na polu zagospodarowywania naszych oszczędności. Można się więc spodziewać, że oprocentowanie lokat w najbliższym czasie będzie spadać bardzo wolno, a klienci banków jeszcze przez jakiś czas będą mieli okazję założyć przyzwoicie oprocentowane lokaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepsze lokaty

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

5 tys. PLN na 3 miesiące

AIG Bank

LOKATA

6,3

Meritum

LOKATA

6,3

5 tys. PLN na 6 miesięcy

AIG Bank

LOKATA

6,5

DnB NORD

POLISO LOKATA

6,5

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

POLISO LOKATA

6,6

Noble Bank

LOKATA

6,6

5 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,6 *

Toyota Bank

LOKATA

6,3

20 tys. PLN na 3 miesiące

AIG Bank

LOKATA

6,3

Meritum

LOKATA

6,3

20 tys. PLN na 6 miesięcy

AIG Bank

LOKATA

6,5

DnB NORD

POLISO LOKATA

6,5

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

POLISO LOKATA

7,2

Lukas Bank

POLISO LOKATA

6,6

20 tys. PLN na 24 miesiące

Noble Bank

LOKATA

6,6 *

Toyota Bank

LOKATA

6,3

* możliwość wypłaty środków co kwartał bez utraty odsetek
Stan na 2 czerwca 2009 r.
Źródło: Open Finance
//g1.infor.pl/p/_files/93000/ranking_lokat_czerwiec_2009_5712.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat - czerwiec 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA