reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Oprocentowanie lokat w dół – czy banki stracą monopol

Oprocentowanie lokat w dół – czy banki stracą monopol

Obniżki oprocentowania depozytów w bankach nie mają końca, mimo że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W czerwcu niższych odsetek z lokat mogą spodziewać się klienci 11 banków.

Niemal jedna trzecia banków pogorszyła ofertę depozytową – wynika z czerwcowego ratingu lokat przygotowanego w Open Finance. Na obniżkę oprocentowania zdecydowało się 11 z 34 instytucji, których ofertę oceniamy w comiesięcznym zestawieniu. Zmiany są jednak mniej dotkliwe niż w poprzednim miesiącu. W maju oprocentowanie sprawdzanych lokat spadło o 0,59 pkt proc., podczas gdy obecnie w czerwcu o 0,51 pkt proc. Najczęściej w dół szły stawki depozytów o krótszym terminie zapadalności – kwartalnych i półrocznych. Najmocniej spadło jednak oprocentowanie lokat rocznych (0,63 pkt proc. dla kwoty 5 tys. zł i 0,68 pkt proc. dla 20 tys. zł).

Najwięcej zmian w ofercie depozytowej względem ostatniego zestawienia dokonały: Citi Handlowy, Lukas Bank i Raiffeisen Bank Polska. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie wszystkich swoich lokat zakładanych w placówkach średnio o 0,2 pkt. proc. Lukas z kolei zdecydował się na obniżkę w przypadku kwartalnych i półrocznych depozytów oraz rocznej polisy lokacyjnej. Ostatni z nich – Raiffeisen – obniżył oprocentowanie „Lokaty Rewolucyjnej”, w przypadku której odsetki wypłacane są „z góry”. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że bank promuje już kolejny produkt oszczędnościowy – lokatę opartą o miesięczną stawkę WIBOR. Pojedyncze obniżki oprocentowania lokat zanotowaliśmy także w AIG Banku, Banku Pocztowym, Banku Ochrony Środowiska, DnB Nord, Toyota Banku oraz Noble Banku. Ten ostatni, obniżając oprocentowanie dwuletniej lokaty, postanowił jednak zwiększyć stawkę na rocznej, dzięki czemu na obu oprocentowanie wynosi 6,6 proc. w skali roku. Podobnie zachował się BOŚ, który wraz z obniżeniem oprocentowania kwartalnej „Lokaty na dzień dobry”, podniósł stawki dla lokaty półrocznej. Na podwyższenie stawki zdecydował się również Bank Gospodarstwa Krajowego. Do końca sierpnia będzie można tam założyć kwartalną lokatę na 5 proc. i sześciomiesięczną na 5,1 proc. w skali roku.

Podobnie jak w maju, czołówka naszego rankingu została zdominowana przez AIG Bank, Lukas Bank i Noble Bank. AIG na kwartalnej lokacie oferuje odsetki na poziomie 6,3 proc., a na półrocznej 6,5 proc. w skali roku (zarówno dla kwoty 5 tys., jak i 20 tys. zł). Jednak nie jest to jedyna instytucja proponująca takie warunki. Takie same stawki zaoferują również Meritum Bank (na 3 miesiące) oraz DnB Nord, tyle że na poliso-lokacie (na 6 miesięcy). Najwyżej oprocentowane roczne depozyty dla 5 tys. zł oferują Lukas Bank na polisie lokacyjnej i Noble Bank na standardowej lokacie (6,6 proc.). Ten ostatni w przypadku 20 tys. zł gwarantuje oprocentowanie na poziomie 7,2 proc. (poliso-lokata). Wśród dwuletnich lokat, zarówno na 5-, jak i 20 tys. zł, ponownie najlepiej wypada Noble Bank z lokatą przynoszącą 6,6 proc. w skali roku z dodatkową możliwością zerwania jej co kwartał bez utraty odsetek.

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama