reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Spada oprocentowanie lokat

Spada oprocentowanie lokat

Banki nadal obniżają oprocentowanie depozytów, mimo że w ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych – wynika z danych zebranych przez Open Finance.

W ciągu miesiąca aż 15 banków zmieniło swoją ofertę depozytową na niekorzyść klienta. To niemal 45 proc. instytucji uwzględnianych w naszym comiesięcznym zestawieniu. Najwięcej zmian dokonał Bank Pekao, który ściął oprocentowanie wszystkich prezentowanych lokat, mimo że stawki tych depozytów były już i tak bardzo niskie.

Na obniżki oprocentowania lokat zdecydowały się również: Nordea Bank, Lukas Bank i ING Bank Śląski. Każdy z nich, obniżając stawki standardowych lokat, zmienił również ofertę lokat zakładanych za pośrednictwem Internetu. Obniżek nie ustrzegły się również: Bank BGŻ, Meritum Bank, Toyota Bank i Polbank. Zmiany dotyczą nie tylko lokat, ale również polis lokacyjnych. Wśród banków, które obniżyły zarówno oprocentowanie lokaty, jak i poliso-lokaty znajdują się: Allianz Bank, DnB Nord, Getin Bank i Noble Bank.

Jedynym bankiem, który poszedł całkowicie pod prąd, jest Citi Handlowy. Bank podwyższył oprocentowanie wszystkich swoich lokat, zarówno standardowych, jak i tych zakładanych przez Internet. Pojedynczych podwyżek można doszukać się w Nordea Banku i Deutsche Banku. W pierwszym zmiany te są wyłącznie kosmetyczne i bardziej należy je traktować jako „zasłonę” przy obniżce wszystkich innych lokat (6-miesięcznej, rocznej i dwuletniej). Drugi z wspomnianych banków zaproponował kwartalną lokatę na 6 proc. w skali roku, ale jest to tylko promocja, która potrwa do połowy maja.

Nie każdy z banków chce przepłacać za depozyty, dlatego też wiele z nich sięga po inne możliwości pozyskiwania klientów. Tym sposobem Euro Bank dołączył do grona instytucji, które wypłacają odsetki od lokat „z góry”. Klient sam może zdecydować kiedy otrzyma odsetki od kwartalnej lokaty, ponieważ niezależnie od sposobu ich wypłaty, zostaną one wypłacone w tej samej wysokości (liczone według oprocentowania wynoszącego 6 proc. w skali roku). Z kolei Bank Zachodni WBK postanowił wykorzystać niepewność na rynku pracy. Propozycja banku – Lokata Antykryzysowa – jest standardowym depozytem, rozszerzonym o ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy. Rzeczywiste oprocentowanie tego produktu niczym się nie wyróżnia, a wysokość odszkodowania jest mocno ograniczona, podobnie jak i same warunki wypłaty. Drugim produktem, który w ostatnim czasie mocno promuje BZ WBK w reklamie z aktorem Dannym DeVito, jest kwartalna lokata powiązana z loterią. Do wygrania są netbooki oraz milion złotych. Podobnie jest w Banku BGŻ, gdzie istnieje możliwość wygrania sztabki złota lub złotego łańcuszka. ING Bank Śląski znalazł zaś sposób na zaoferowanie klientowi więcej niż jednego produktu. Aby otrzymać stawkę 5 proc. w skali roku na kwartalnej lokacie, należy skorzystać z Otwartego Konta Oszczędnościowego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama