REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spada oprocentowanie lokat

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki nadal obniżają oprocentowanie depozytów, mimo że w ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych – wynika z danych zebranych przez Open Finance.

W ciągu miesiąca aż 15 banków zmieniło swoją ofertę depozytową na niekorzyść klienta. To niemal 45 proc. instytucji uwzględnianych w naszym comiesięcznym zestawieniu. Najwięcej zmian dokonał Bank Pekao, który ściął oprocentowanie wszystkich prezentowanych lokat, mimo że stawki tych depozytów były już i tak bardzo niskie.

REKLAMA

REKLAMA

Na obniżki oprocentowania lokat zdecydowały się również: Nordea Bank, Lukas Bank i ING Bank Śląski. Każdy z nich, obniżając stawki standardowych lokat, zmienił również ofertę lokat zakładanych za pośrednictwem Internetu. Obniżek nie ustrzegły się również: Bank BGŻ, Meritum Bank, Toyota Bank i Polbank. Zmiany dotyczą nie tylko lokat, ale również polis lokacyjnych. Wśród banków, które obniżyły zarówno oprocentowanie lokaty, jak i poliso-lokaty znajdują się: Allianz Bank, DnB Nord, Getin Bank i Noble Bank.

REKLAMA

Jedynym bankiem, który poszedł całkowicie pod prąd, jest Citi Handlowy. Bank podwyższył oprocentowanie wszystkich swoich lokat, zarówno standardowych, jak i tych zakładanych przez Internet. Pojedynczych podwyżek można doszukać się w Nordea Banku i Deutsche Banku. W pierwszym zmiany te są wyłącznie kosmetyczne i bardziej należy je traktować jako „zasłonę” przy obniżce wszystkich innych lokat (6-miesięcznej, rocznej i dwuletniej). Drugi z wspomnianych banków zaproponował kwartalną lokatę na 6 proc. w skali roku, ale jest to tylko promocja, która potrwa do połowy maja.

Nie każdy z banków chce przepłacać za depozyty, dlatego też wiele z nich sięga po inne możliwości pozyskiwania klientów. Tym sposobem Euro Bank dołączył do grona instytucji, które wypłacają odsetki od lokat „z góry”. Klient sam może zdecydować kiedy otrzyma odsetki od kwartalnej lokaty, ponieważ niezależnie od sposobu ich wypłaty, zostaną one wypłacone w tej samej wysokości (liczone według oprocentowania wynoszącego 6 proc. w skali roku). Z kolei Bank Zachodni WBK postanowił wykorzystać niepewność na rynku pracy. Propozycja banku – Lokata Antykryzysowa – jest standardowym depozytem, rozszerzonym o ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy. Rzeczywiste oprocentowanie tego produktu niczym się nie wyróżnia, a wysokość odszkodowania jest mocno ograniczona, podobnie jak i same warunki wypłaty. Drugim produktem, który w ostatnim czasie mocno promuje BZ WBK w reklamie z aktorem Dannym DeVito, jest kwartalna lokata powiązana z loterią. Do wygrania są netbooki oraz milion złotych. Podobnie jest w Banku BGŻ, gdzie istnieje możliwość wygrania sztabki złota lub złotego łańcuszka. ING Bank Śląski znalazł zaś sposób na zaoferowanie klientowi więcej niż jednego produktu. Aby otrzymać stawkę 5 proc. w skali roku na kwartalnej lokacie, należy skorzystać z Otwartego Konta Oszczędnościowego.

Pomysłem na zwiększenie sprzedaży może być również wprowadzenie lokat w formie ubezpieczenia – na taki ruch zdecydował się w kwietniu MultiBank. Z kolei Raiffeisen Bank w niedługim czasie planuje rozszerzyć ofertę o produkt, który będzie odwzorowaniem sytuacji na rynku międzybankowym. Mowa o lokacie opartej o jednomiesięczny WIBOR. Nieco inny pomysł znajdziemy w Noble Banku, gdzie nowością jest dwuletnia Lokata Rewolwer ze stałym oprocentowaniem na poziomie 7 proc. Od tradycyjnego depozytu różni się tym, że raz na kwartał można ją zerwać bez utraty odsetek. Wszystkie te przypadki pokazują, że banki starają się walczyć o klienta nie tylko wysokością oprocentowania. Próbują też zmniejszyć koszty pozyskiwania depozytów, zachęcając klientów do skorzystania z innych produktów banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czołówka majowego rankingu lokat została zdominowana przez AIG Bank, oferującego najlepsze depozyty na kwartał i pół roku (odpowiednio 6,5- i 7 proc. w skali roku) przy środkach w wysokości 5- i 20 tys. złotych. Najwyżej oprocentowany roczny depozyt na 5 tys. zł ofertuje Lukas Bank (polisa lokacyjna ze stawką 6,8 proc), a w przypadku kwoty 20 tys. zł – Noble Bank (7,2 proc.). Wśród dwuletnich lokat, zarówno na 5- jak i 20 tys. zł, ponownie najlepiej wypada Noble Bank z Lokatą Rewolwer przynoszącą 7 proc. w skali roku.

Wybierając lokatę lub poliso-lokatę powinniśmy zwracać uwagę na możliwy do osiągnięcia zysk. Warto pamiętać, że oferowane nagrody czy ubezpieczenia to tylko dodatek, który często ma przesłonić niższe oprocentowanie.

Ministerstwo Finansów szacuje, że w kwietniu inflacja wyniosła 3,9 proc. Widać więc wyraźnie, że lokaty zaczynają oferować jedynie możliwość przechowania pieniędzy, tak by nie traciły na wartości. Mimo prognoz spadku inflacji na przestrzeni najbliższych miesięcy, coraz mniej oferowanych przez banki depozytów pozwala realnie zarobić, zatem tym bardziej warto skupić się na wyborze lokat ze stałym i możliwie wysokim oprocentowaniem.

Wybierz lokatę terminową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA