REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Banki nadal kuszą lokatami

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Oprocentowanie depozytów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a banki obniżają je wolniej niż można było się tego spodziewać.

REKLAMA

Cykl obniżek stóp procentowych wciąż trwa, a w wyniku ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe spadły do poziomu najniższego w historii. Następstwem tego jest ciągły spadek oprocentowania depozytów w bankach. Jednak nie ma mowy o gwałtownych cięciach, ruch ten jest wręcz bardzo powolny. Zmiany zachodzą niemal we wszystkich instytucjach. I tak na przykład oprocentowanie swoich lokat z miesiąca na miesiąc małymi krokami obniża Alior Bank. W innych bankach obniżane są nawet stawki mocno promowanych produktów. Bank Ochrony Środowiska ściął o 1 p.p. oprocentowanie „Lokaty na Dzień Dobry”, gdzie odsetki wypłacane są z góry. Niektórzy tną oprocentowanie niemal wszystkich swoich lokat. Tak zrobił Bank Zachodni WBK, który zdecydował się na cięcie o 0,5 p.p. Obniżek nie ustrzegły się również dwa największe banki działające na naszym rynku. PKO BP obniżył stawki we wszystkich swoich depozytach ze stałym oprocentowaniem. Natomiast Bank Pekao dokonał zmian zarówno w lokatach internetowych, jaki i tradycyjnych. Jednak w przypadku tych drugich obniżki są bardzo znaczące, choć oprocentowanie spada i tak z niskich poziomów (z 2,5 proc. do 1,25 dla kwartalnych i półrocznych lokat).

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku lokat znajdziemy też ewenementy w postaci podwyższania oprocentowania. Jeśli porównamy obecną ofertę banków z naszym marcowym ratingiem depozytów, zauważymy wzrost oprocentowania rocznej lokaty w AIG Banku, który podwyższył je z 6,5 do 7 procent. Podobny ruch uczynił Noble Bank, podnosząc stawki oprocentowania swoich poliso-lokat (kwartalnej, półrocznej i rocznej). Nieznaczną podwyżkę odnotowaliśmy również w przypadku rocznej lokaty w mBanku (wzrost o 0,15 p.p).

Mimo przeważających obniżek oprocentowania depozytów, to przy historycznie niskich stopach procentowych, oferowane przez banki stawki i tak należy uznać za wciąż wysokie i zyskowne. Banki nie mogą sobie pozwolić na odpływ depozytów. Dla jednych celem może być poprawa wskaźników płynności, dla innych przygotowanie do ponownego rozszerzenia akcji kredytowej. Jednak utrzymywanie wysokiego oprocentowania jest dużym kosztem dla banków, dlatego decydują się na bardziej wyrafinowane sposoby przyciągania klientów. I tak na przykład Raiffeisen Bank, jako następny po Banku Ochrony Środowiska, wprowadził lokatę z odsetkami wypłacanymi z góry. Mimo niższego oprocentowania i mniejszej opłacalności takiego produktu klienci chętnie się na niego decydują. Również mBank postanowił skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, dlatego też w jego ofercie znalazła się kwartalna lokata rekomendacyjna na wzór tych, które były w Alior Banku czy BPH. Jeszcze inny sposób wykorzystuje Bank Millennium, który ustala oprocentowanie lokaty na podstawie liczby produktów posiadanych przez klienta. Dzięki temu istnieje możliwość otrzymania kwartalnej lokaty na 8 proc. w skali roku, oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy aż z 4 produktów banku.

Jak oceniamy?

W naszym comiesięcznym porównaniu poddajemy ocenie zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia, czyli poliso-lokaty. Jako że stawki oprocentowania zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5- i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę z czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie miał takiej propozycji, braliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepsze lokaty

Najkorzystniejszą lokatę zakładaną na trzy miesiące oferuje Getin Bank, gdzie standardowe oprocentowanie wynosi 7 proc. w skali roku. Decydując się na ROR w pakiecie e-Getin oprocentowanie można podwyższyć o 1 p.p. (do 8 proc.). Najwyższa stawka na pół roku dla 5- i 20 tys. zł to 7 proc. na lokacie w AIG lub polisie lokacyjnej w banku DnB Nord. W przypadku rocznego depozytu na 5 tys. zł aż cztery banki zaproponują stawkę w wysokości 7 proc. Mowa o polisach w DnB Nord, Getin Banku i Lukas Banku oraz tradycyjnej lokacie w Noble Banku. Ten ostatni bank dla kwoty 20 tys. zł zaoferuje już 7,8 proc. Z kolei najlepszą dwuletnia lokatę na 5 tys. zł ma Toyota Bank ze stawką 6,3 proc. w skali roku. W przypadku kwoty 20 tys. zł najwyższą stawką może pochwalić się Noble Bank z poliso-lokatą na 6,5 proc.

Ratingi lokat przygotowujemy w cyklu miesięcznym. Aktualny – wraz z pełną ofertą banków – można znaleźć także na stronach internetowych www.open.pl.

Porównaj oferty banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA