REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konto oszczędnościowe czy lokata, czyli gdzie zarobisz najwięcej w wakacje

Marcin Cieszyński

REKLAMA

REKLAMA

Po spadkach oprocentowania lokat i kolejnych reklamach nowych ofert kont oszczędnościowych lub podwyższania ich oprocentowania rodzi się pytanie – gdzie bardziej opłaca się nam oszczędzać na koncie czy na lokacie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca prosta, a jest to związane ze specyfiką tych dwóch produktów – przede wszystkim konto zarabia dla nas poprzez wysokie oprocentowanie z kapitalizację dzienną lub miesięczną, natomiast w przypadku większości lokat odsetki są kapitalizowane na koniec okresu naszego depozytu (ustalonego w umowie).

REKLAMA

Konta oszczędnościowe

Mamy do wyboru dwa rodzaje kont oszczędnościowych: z dzienną kapitalizacją odsetek oraz z miesięczną kapitalizacją. Aktualnie najatrakcyjniejszą ofertą jest rachunek osobisty z Banku Ochrony Środowiska – Konto Wyjątkowe (8%, kapitalizacja miesięczna). Kolejne sześć pozycji zajmują natomiast konta hybrydowe i oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek.

Dzieje się tak, ponieważ nasz zysk nie jest pomniejszany tzw. „podatek Belki”. Technicznie rzecz biorąc, w ciągu miesiąca w porównaniu do lokat deponowanych na miesiąc - zarobimy na kontach więcej – nawet o ponad jedną trzecią.

Sprawdź ranking kont bankowych! Porównaj i załóż najlepsze konto!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lokaty

REKLAMA

Na lokatach z krótkim okresem depozytu, zarobimy mniej niż na lokatach z dłuższym okresem depozytu. Po ostatnich spadkach oprocentowania lokat nasze zyski ze środków zdeponowanych na lokacie będą niższe niż te gdybyśmy zdeponowali swoje nadwyżki na koncie oszczędnościowym. 

El Dorado lokat z dzienną kapitalizacją, oprocentowanych wysoko – nawet porównywalnie do 7% (np. tegoroczna oferta lokat FM Bank) lokat z kapitalizacją pod koniec okresu depozytu – niestety się skończyło. Dziś najwyżej oprocentowanymi lokatami z dzienną kapitalizacją są: lokata Getin Banku z codziennymi odsetkami na 3 (4,46%) i 6 miesięcy (4,86%) oraz lokata internetowa z dzienną kapitalizacją Meritum Bank na okres 12 miesięcy depozytu (5,10%). Z lokat z kapitalizacją pod koniec okresu depozytu nadal najciekawszą ofertę przedstawia Polbank EFG ze swoją lokatą El Dorado (4,75% z okresem umownym depozytu na 1 miesiąc).

Tu porównasz oprocentowanie wszystkich lokat bankowych!

Konto czy lokata?

Rzeczywisty obraz wygląda następująco: większość lokat aktualnie nie zarobi dla nas tyle, ile zarobi konto oszczędnościowe (nawet lokaty z rocznym okresem deponowania środków). Co więcej, zalety konta oszczędnościowego to również stały dostęp do kapitału (zwykle w przypadku lokaty nie mamy takiej możliwości – w razie jej zerwania tracimy wypracowane odsetki), naliczanie odsetek od pierwszej złotówki, a w przypadku kont hybrydowych np. Toyota Banku lub Meritum Konto Zarabiające otrzymujemy również rachunek osobisty z identycznymi możliwościami jego wykorzystania jak w przypadku innych ROR.

Niesamowita okazja! Aż 5,62% na lokacie 6 miesięcznej. Sprawdź szczegóły!

REKLAMA

Należy przy tym pamiętać, że oprocentowanie konta oszczędnościowego może zostać w każdej chwili zmienione i często zdarza się, że reklamowana oferta z wysokim oprocentowaniem, szybko zostaje zmieniona, a nasze środki nie zarabiają już tak dużo jak wcześniej. Czasami musimy również spełnić szereg warunków dodatkowych, aby otrzymać interesujące nas oprocentowanie rachunku oszczędnościowego.

Niepodważalną zaletą lokat jest niezmienność oprocentowania przez cały okres depozytu, zgodnie z umową. Prawdopodobnie więc zdecydowanie bardziej opłacalną ofertą na wakacje będzie dla nas konto oszczędnościowe – zwłaszcza, że w przypadku nagłego wyjazdu, możemy bez bólu serca pieniądze z konta przelać na swój rachunek osobisty…

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA