reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Ranking lokat bankowych - sierpień 2010

Ranking lokat bankowych - sierpień 2010

Sierpniowe zestawienie lokat bankowych Gold Finance nie przynosi najlepszych wieści. Okazuje się, że banki za nic mają okres wakacyjny i już rozpoczęły obniżkę oprocentowania lokat.

Nie sprawdziły się nasze wcześniejsze przypuszczenia, że banki z decyzjami w sprawie wysokości oprocentowania lokat zaczekają do końca wakacji. Do zmian przystąpiły mimo kanikuły. W zdecydowanej większości są to zmiany niekorzystne dla oszczędzających. Cztery banki obecne w naszym zestawieniu obniżyły w ciągu ostatnich czterech tygodni oprocentowanie swoich lokat, a tylko jeden postanowił poprawić swoją ofertę. Także na zapleczu naszego rankingu widać tendencję do zmniejszania wysokości odsetek. Mimo coraz bardziej widocznego powrotu do ekspansji kredytowej banków, szczególnie w kategorii kredytów hipotecznych, nie widać śladu konkurowania o pieniądze pozyskiwane z lokat klientów. Wręcz przeciwnie, banki coraz odważniej obniżają oprocentowanie deponowanych w nich środków.

Można wymienić dwie wyraźne przyczyny tego zjawiska. Po pierwsze, nieznacznie, ale jednak, obniża się rynkowa cena pieniądza. Stawki WIBOR, po których banki pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym idą w dół. W przypadku pożyczek na 3 miesiące obniżyły się w ciągu ostatnich kilku tygodni z 3,86 do 3,81-3,82 proc. Tendencja spadkowa widoczna jest już od wielu miesięcy i nie zanosi się na jej zmianę. Po drugie, bankom nie brakuje wolnych pieniędzy. Na okresowo organizowanych przez Narodowy Bank Polski aukcjach krótkoterminowych papierów wartościowych popyt sięga 80 mld zł, co daje pewien pogląd o skali tzw. nadpłynności w naszym sektorze finansowym. Jeśli nawet niewielki wciąż popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw w najbliższym czasie miałby w bardziej istotny sposób się zwiększyć, prawdopodobnie zapotrzebowanie na pieniądze z lokat od klientów nie wzrośnie. Za to „podaż” pieniądza ze strony Polaków jest wciąż znaczna. Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wartość naszych depozytów bankowych zwiększyła się w lipcu o 1,7 mld zł. Tym samym czasie całkowita wartość ulokowanych w bankach pieniędzy gospodarstw domowych przekroczyła poziom 400 mld zł. 

Polecamy: Kalkulator zysków z lokaty

Jeśli można mówić o konkurowaniu banków o pieniądze klientów, to rywalizacja toczy się w kategorii rachunków bieżących. Widać to po ilości reklam tego typu produktów i ich szacowanych na ponad 460 mln zł kosztach, poniesionych przez banki w pierwszym półroczu. Widocznie bankom bardziej się to opłaca, niż podnoszenie odsetek od lokat.

Nie ma na razie bardziej zdecydowanych oznak ewentualnych zmian w polityce pieniężnej. O podwyższeniu oficjalnych stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej słychać niewiele, a jeśli już, to mowa jest o ostatnich miesiącach roku, jako najwcześniejszym terminie podjęcia tego typu decyzji. Czy do nich dojdzie, nie jest jednak wcale takie pewne. Wiele zależeć będzie od kształtowania się sytuacji w zakresie tempa wzrostu cen. Na razie, ku zaskoczeniu wielu ekspertów, w lipcu inflacja wyniosła zaledwie 2 proc., podczas gdy spodziewano się, że sięgnie 2,2 proc. To chwilowa ulga, jeśli chodzi o oszczędzających, bo realna wartość otrzymywanych odsetek znacznie wolniej „skorodowała” wskutek inflacji i w pewnym stopniu zrekompensowała spadek oprocentowania lokat. Wszystko jednak wskazuje na to, że radość jest tylko chwilowa i ceny wkrótce pójdą bardziej zdecydowanie w górę. Sprzyja temu sytuacja pogodowa oraz szalejące na świecie ceny pszenicy i innych towarów rolno-spożywczych. 

Zobacz także: Oszczędzanie

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama