REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking lokat bankowych - marzec 2010

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

W marcu zaobserwować można coraz więcej zmian w oprocentowaniu lokat. Po stabilizacji w pierwszych tygodniach roku i obniżkach w lutym, pojawiły się pierwsze sygnały zmian na lepsze. Część banków nieznacznie obniża oprocentowanie, ale widać też zwiększającą się konkurencję o pieniądze klientów.

Banki przygotowują się do kredytowego przyspieszenia i coraz bardziej starają się o pieniądze klientów. Chęć udzielania kredytów zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom rośnie coraz bardziej. Wygląda na to, że banki nie obawiają się aż tak bardzo tzw. rekomendacji T, w wyniku której Komisja Nadzoru Finansowego chce nieco zaostrzyć zasady ustalania zdolności kredytowej, by nie doprowadzić do narastania problemu nadmiernego zadłużenia i złych kredytów. A do znaczącego zwiększenia akcji kredytowej potrzeba sporo pieniędzy. Banki pozyskują je na różne sposoby, ale baza depozytowa jest zawsze i w każdym banku bardzo istotnym elementem. Poprawiająca się coraz wyraźniej sytuacja naszej gospodarki niedługo zacznie być bardziej odczuwalna, a więc wzrośnie popyt na kredyt. Powoli zaczną zwiększać się możliwości jego spłaty, bo przychody firm i konsumentów zaczną rosnąć. Do tego dochodzi coraz bardziej wyraźna perspektywa podwyżek stóp procentowych. Banki chcą więc zdążyć jeszcze przed tym momentem i starają się pozyskać jak najwięcej względnie taniego pieniądza. A w tym przypadku jak najwięcej oznacza, że nieco drożej. O początku kolejnej wojny depozytowej raczej nie ma mowy, ale część banków zaczyna wdrażać coraz bardziej agresywną politykę, podnosząc oprocentowanie lokat.

REKLAMA

Najpierw w dół, teraz w górę

W poprzednim rankingu z połowy lutego informowaliśmy, że sporo banków zdecydowało się na obniżenie oprocentowania. Dotyczyło to zarówno liderów, znajdujących się na czele naszego zestawienia, jak i instytucji zajmujących dalsze pozycje. Teraz trzeba stwierdzić, że wyraźnie widoczna jest tendencja zupełnie odwrotna. Mamy oczywiście i takie banki, które obniżają odsetki tak zdecydowanie, że wypadają z naszych tabel lub spadają na dalsze pozycje. Pojawiają się jednak nowi liderzy i całkiem nowe „twarze”, a i niektórym stałym bywalcom naszego rankingu zdarza się nieco podkręcić licznik z odsetkami.

Czytaj też: Rosną odsetki od lokat bankowych

REKLAMA

W kategorii „nowi liderzy” wypada powitać Kredyt Bank, który do niedawna nie był widoczny w większości kategorii lokat, które monitorujemy. Co prawda liderem jest na razie jedynie w przypadku lokat jednomiesięcznych, ale mieści się też w pierwszej piątce lokat 3- i 6-miesięcznych. Zobaczymy, jak będzie się „sprawował” w następnych miesiącach. Trudno przypuszczać, że jest to tylko przejściowa „wycieczka” tego banku po pieniądze z depozytów klientów. To raczej początek bardziej trwałej tendencji, związanej z planami kredytowej ekspansji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli chodzi o nowe twarze, to niewątpliwie jest nią FM Bank. To nowa instytucja, która powstała na bazie Funduszu Mikro i liczy sobie zaledwie kilka tygodni - licencję Komisji Nadzoru Bankowego dostała dopiero pod koniec lutego. W kategorii lokat złotowych naszego zestawienia nie widać jeszcze FM Banku, ale tylko dlatego, że uwzględniamy takie oferty, z którym można skorzystać wpłacając minimum tysiąc złotych. Gdybyśmy stworzyli kategorię od 3 tys. zł., okazałoby się, że FM Bank „okupowałby” pierwsze miejsca w większości kategorii, oferując najbardziej atrakcyjne oprocentowanie, także w formie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Zobaczymy go za to w naszym rankingu lokat walutowych.

Do znanych twarzy, poprawiających swą pozycję w rankingu należy Polbank, który podwyższając oprocentowanie 6-miesięcznej lokaty z 5 do 6 proc., skoczył z dziesiątego miejsca na drugie. W kategorii lokat rocznych awansował z siódmego na drugie miejsce, które zajmuje wspólnie z Getin Bankiem. Ten ostatni zaś bywa coraz bardziej wybredny. Do niedawna oprocentowanie podnosił, teraz je obniża: w przypadku lokat 3-miesięcznych z 5,05 do 4,8 proc., 6-miesięcznych z 6 do 5,5 proc., a przy rocznych - z 4,85 do 4,55 proc. Przykładem kolejnego banku, podwyższającego atrakcyjność swojej oferty w przypadku wybranych terminów, jest AIG Bank. W kategorii lokat 6-miesięcznych w poprzedniej edycji pozostawał poza pierwszą dziesiątką. W obecnej jest w środku stawki z oprocentowaniem zwiększonym do 5,3 proc., podobnie jak w przypadku lokat rocznych, których odsetki podwyższył z 5,45 do 5,7 proc. Millennium, zapowiadające niedawno powrót do ekspansji kredytowej i szykujące potężną emisję akcji, nieoczekiwanie zostało wiceliderem w kategorii lokat 24-miesięcznych. Awansowało na to miejsce z pozycji spoza dziesiątki, po podwyższeniu oprocentowania do 6 proc.

Największa konkurencja panuje w przypadku lokat o dłuższych terminach. Średnie oprocentowanie 6-miesięcznych wzrosło z 5,26 do 5,36 proc., rocznych z 5,43 do 5,55 proc., zaś 24-miesięcznych zwiększyło się z 4,87 do 5,13 proc.

W walutowych wciąż niezbyt duży ruch

Oferta oprocentowania lokat walutowych w naszych bankach w ciągu ostatnich czterech tygodni nieznacznie się zmieniła, a ruch był nieco większy niż poprzednio. W poprzedniej edycji rankingu zanotowaliśmy jedynie trzy zmiany i wszystkie na niekorzyść klientów. Tym razem było nieco inaczej, głównie za sprawą wspomnianego już FM Banku. Pojawił się on w zestawieniach w przypadku lokat w euro, choć na nie najwyższych pozycjach. Za to w przypadku 1-miesięcznych lokat dolarowych od razu znalazł się na drugim miejscu.

Podobnie jak przed miesiącem, najbardziej stabilne było oprocentowanie lokat we frankach. Tu nic się nie zmieniło. Za to dość nieoczekiwanie, po kilku miesiącach bezruchu, zaszło kilka zmian w przypadku funta brytyjskiego. Tu znowu widać było aktywność FM Banku ,i to w przypadku wszystkich terminów.

Podsumowanie

Wyraźnie widoczny spadek oprocentowania, sygnalizowany w naszym poprzednim rankingu z połowy lutego, okazał się zjawiskiem przejściowym. Obecna zwyżka nie jest jakimś pospolitym ruszeniem banków na łowy po pieniądze klientów, ani zapowiedzią kolejnej odsłony odsetkowej wojny. Jest jednak wyraźna i ma związek z planami banków zwiększenia aktywności kredytowej. Dynamika liczby i wartości udzielanych kredytów będzie miała prawdopodobnie bardziej trwały charakter w związku z poprawą sytuacji w gospodarce. Można się więc spodziewać, że i atrakcyjność lokat będzie się powoli zwiększać. Na korzyść tej formy oszczędzania działać też będzie obniżająca się inflacja. „Zżerać” będzie mniejszą część zarobku, osiągniętego z odsetek. W lutym, po raz pierwszy od wielu miesięcy obniżyła się w bardziej zdecydowany sposób do 2,9 proc. W kolejnych miesiącach ma być jeszcze niższa. Niestety pod koniec roku znów może się zwiększyć. Wówczas jednak będziemy mieć prawdopodobnie wyższe stopy, a więc kolejny argument, za podniesieniem oprocentowania.

Źródło danych: Oprocentowanielokat.pl

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.
//g9.infor.pl/p/_files/96000/ranking_lokat_marzec_2010_19140.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat - marzec 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA