reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Ile zarobisz na bankowym koncie oszczędnościowym za granicą?

Ile zarobisz na bankowym koncie oszczędnościowym za granicą?

Konto oszczędnościowe w zagranicznym banku może wydać się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie są zatrudnione w Polsce i chcą przywieźć to kraju część zarobionych pieniędzy. Czy jednak oprocentowanie rachunków bankowych w Wielkiech Brytanii, Niemczech lub USA rzeczywiście może konkurować z oprocentowaniem polskich kont oszczędnościowych? Czym różni się stosunek banków do kont oszczędnościowych w poszczególnych krajach?

Amerykanin, chcący uzyskać wyższe oprocentowanie, wybierze CD acccount (ang. Certificate of Deposit), które również wymaga złożenia depozytu na pewien okres czasu. Oprocentowanie tych kont jest jednak znacznie niższe niż w przypadku wspomnianych wcześniej rachunków. Dobrze oprocentowane CD account przyniesie za okres depozytu ok. 1,5% zysków. Warunkiem będzie jednak „zamrożenie” środków na kilka lat.

Rachunek oszczędnościowy z możliwością wypłaty

Wspomniane zagraniczne konta oszczędnościowe funkcjonują w rzeczywistości jak lokaty. Oprocentowanie, deklarowane przez banki, dotyczy pewnego okresu czasu, w którym możliwości wypłaty są dość ograniczone.

Dobrym przykładem może być tutaj MySave Online Plus firmowany przez Nationwide Building Society, który daje możliwość wypłaty tylko raz w roku. Większość z nas chciałaby jednak mieć dostęp do zgromadzonych środków w dowolnym momencie.

Chesz efektywnie odkładać pieniądze? Sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe!

Na naszym rodzimym rynku zaczynają pojawiać się oferty kont, odpowiadające tym potrzebom. Konto eMax Plus z oferty mBanku pozwala wykonać dowolną liczbę przelewów bez opłat i bez utraty odsetek. Ceną takiego nieskrępowanego dostępu jest jednak niższe oprocentowanie. Na rachunku eMax uzyskamy od 3,50% do 5,00%, w zależności od zgromadzonych środków, w tym 3,50% obowiązuje do kwoty 49999,99 zł.

Niektóre banki oferują oprocentowanie środków na rachunkach, które w swojej istocie są rachunkami bieżącymi, nie oszczędnościowymi. Dla przykładu, ROR FM Banku pozwala zarobić 2% w skali roku. „FM Konto to wyjątkowy rachunek, na którym zarabiasz niezależnie od tego, czy wydajesz, czy oszczędzasz” – głosi informacja, zamieszczona na oficjalnej stronie banku.

Konto oszczędnościowe w Wielkiej Brytanii

Banki zagraniczne wprowadziły podobne, elastyczne rozwiązania. W Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się rachunki ISA (ang. Individual Savings Account), które łączą funkcjonalność kont osobistych i oszczędnościowych. Easy access ISA pozwala w każdej chwili bezprowizyjnie wpłacać i wypłacać środki. Podobnie, jak na naszym rodzimym podwórku, oprocentowanie tych kont jest niższe od rachunków fixed rate. Najlepsze ISA oferują oprocentowanie o setne części przekraczające 3%.

Ważną cechą ISA jest możliwość niepłacenia podatku od odsetek, ale tylko do określonej kwoty. W roku podatkowym 2011/2012 maksymalna wysokość depozytu wynosi 5340 funtów. Oczywiście, jeśli depozyt przekracza tę kwotę, możliwe jest założenie standardowego easy access account o oprocentowaniu podobnym do ISA. Od odsetek zapłacimy jednak wówczas 20% podatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w zagranicznych bankach jest niskie. / Fot. Fotolia
Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w zagranicznych bankach jest niskie. / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama