REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje leasingu a amortyzacja

Subskrybuj nas na Youtube
Amortyzacja a rodzaje leasingu
Amortyzacja a rodzaje leasingu

REKLAMA

REKLAMA

W polskim systemie prawnym umowa leasingu do 2000 roku była umową nienazwaną, co oznacza, że strony mogły dowolnie kształtować uprawnienia i obowiązki wynikające z zawartej umowy. W wyniku nowelizacji kodeksu cywilnego dokonanej ustawą z dnia 26 lipca 2000 roku przepisy dotyczące relacji leasingobiorca - leasingodawca zostały wprowadzone do polskiego systemu prawa.

Pamiętajmy, że kodeks cywilny zbudowany jest w oparciu o zasadę subsydiarności co oznacza, że strony mogą dowolnie kształtować między sobą stosunek prawny, jednak warunki umowne nie powinny sprzeciwiać się regulacjom kodeksowym. Nadrzędnym pojęciem, od którego należy rozpocząć analizowanie tematu, jest pojęcie leasingu zarówno finansowego jak i operacyjnego.

REKLAMA

Umowa

Art. 7091 kodeksu cywilnego stanowi, iż przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Polecamy serwis Mała firma

Finansującym jest określona, najczęściej wyspecjalizowana firma, która jest właścicielem rzeczy będącej przedmiotem leasingu.

Zawierając umowę leasingu strony muszą pamiętać, iż musi być ona zawarta na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedochowanie przepisanej formy nie skutkuje jednak nieważnością umowy, lecz jedynie utrudnia postępowanie dowodowe w przypadku sporów wynikłych na tle jej stosowania.

W umowie zostaje określone wynagrodzenie, przedmiot umowy leasingu, czas korzystania z rzeczy oraz kwestie związane z własnością rzeczy po zakończeniu umowy leasingu. Bardzo ważne jest określenie przedmiotu umowy leasingu, który ustawodawca określa jako rzecz, co należy interpretować zgodnie z art. 45 KC – rzeczami są tylko przedmioty materialne, co wyklucza możliwość zawarcia umowy leasingu, której przedmiotem będą przykładowo prawa majątkowe, pieniądze, papiery wartościowe, zwierzęta, energia. Przedmiotem umowy nie może być także przedsiębiorstwo, jego zorganizowana część bądź też gospodarstwo rolne.

Umowa mająca za przedmiot grunt wg prawa cywilnego nie będzie umową leasingu.

Leasing a obowiązki podatkowe

Problematyka leasingu może być rozpatrywana pod kątem obowiązków podatkowych powstających z chwilą zawarcia umowy. Definicja leasingu zawarta jest także w ustawach o podatku dochodowym, zarówno od osób fizycznych jak i prawnych.

REKLAMA

Art. 17 a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że przez umowę leasingu należy rozumieć umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego użytkowania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Definicja stworzona dla potrzeb prawa podatkowego jest szersza od definicji zawartej w kodeksie cywilnym. Ustawodawca wprawdzie w pewnym zakresie odsyła do definicji z art. 7091 kodeksu cywilnego, ale też wprowadza pewne nowe elementy. W prawie cywilnym leasingodawcą może być jedynie przedsiębiorca, który prowadzi działalność leasingową w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, a więc jednostka wyspecjalizowana, natomiast ustawy podatkowe określają, że finansującym może być każdy podmiot.

 Umowa leasingu zawarta z podmiotem, który prowadzi aptekę jest umową leasingu wg wskazanej definicji.

W przeciwieństwie do cywilistycznego ujęcia leasingu, w prawie podatkowym dopuszczalne jest objęcie umową leasingu wartości niematerialnych i prawnych, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a także gruntów.

Przeczytaj także Sprzedaż samochodu po okresie umowy - korekta VAT

Warunkiem koniecznym przewidzianym przez ustawy o podatkach dochodowych jest to, aby przedmioty objęte umową leasingu podlegały amortyzacji.

Nie może być przedmiotem umowy środek trwały przeznaczony do likwidacji (odpisy amortyzacyjne dokonane w całości).

W praktyce funkcjonują pojęcia leasingu operacyjnego i finansowego. Ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie definicji tych pojęć do ustawy. Wspomniane nazwy są używane tylko w obrocie gospodarczym.

REKLAMA

Podstawowymi elementami jakimi musi się charakteryzować umowa leasingu operacyjnego są:
a) umowa zostaje zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji ( dla rzeczy ruchomych bądź wartości niematerialnych i prawnych) bądź na okres 10 lat jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz
b) suma ustalonych opłat, pomniejszonych o należny podatek dochodowy od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych,

Zawarcie umowy leasingu operacyjnego wywołuje następujące skutki u stron umowy:
a) odpisy amortyzacyjne z przedmiotu umowy leasingu operacyjnego dokonywane są po stronie finansującego,
b) opłaty z tytułu rat leasingowych stanowią koszt uzyskania przychodu korzystającego, a odpowiednio przychód finansującego,

Jan Kowalski, który zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu dostawczego z Firmą X może zaliczyć całość raty leasingowej na koszt uzyskania przychodu, natomiast dla Firmy X raty leasingowe stanowią źródło przychodu. Samochód dostawczy, mimo że używany przez Jana Kowalskiego jest amortyzowany u leasingodawcy.

W przypadku leasingu finansowego umowa zawiera następujące elementy:
a) okres na jaki umowa zostaje zawarta ( czas oznaczony),
b) wskazanie podmiotu korzystającego przedmiotu leasingu jako dokonującego odpisów amortyzacyjnych,
c) sumę określonych w ustawie opłat pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług, musi być równa wartości początkowej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.
Umowa spełniająca powyższe warunki wywołuje następujące skutki prawno – podatkowe:
a) odpisy amortyzacyjne dokonywane są u korzystającego z przedmiotu leasingu,
b) koszt uzyskania przychodu stanowi tylko część odsetkowa opłaty leasingowej,

Piotr Nowak korzysta z kombajnu na podstawie umowy leasingu finansowego zawartej z producentem sprzętu rolniczego „Kłos”. Piotr Nowak może dokonywać odpisów amortyzacyjnych dotyczących kombajnu, a na koszty uzyskania przychodu zaliczyć część odsetkową raty leasingowej.

W praktyce najczęściej spotykamy leasing operacyjny, gdyż umożliwia on całkowite zaliczenie rat leasingowych na koszty uzyskania przychodu.

Autor: Wiktor Poniewierka

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA