REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spokojny przedświąteczny tydzień

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

W rozpoczynającym się krótszym tygodniu na rynkach finansowych opublikowanych będzie kilka istotnych danych, we wtorek GUS przedstawi dane o sprzedaży detalicznej, podane zostaną też ostateczne wyniki PKB za III kwartał dla USA i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Przebieg piątkowych notowań pokazał, iż inwestorzy nie są skłonni do podejmowania dodatkowego ryzyka przed końcem roku. W efekcie czego szuka się powodów do wytłumaczenia kontynuacji dotychczasowego trendu. A to zwrócono uwagę na incydent na granicy Iraku z Iranem, a to na półroczny raport Europejskiego Banku Centralnego, w którym przyznano, iż banki mogą być nadal narażone na dodatkowe odpisy m.in. ze względu na utrzymującą niepewność w Europie Środkowej i Wschodniej. Euro zaszkodziły też słowa jednego z członków ECB, który zapowiedział, iż bank centralny nie zamierza na razie podejmować dodatkowych działań w kontekście obniżki ratingu dla Grecji. W efekcie w piątek późnym popołudniem kurs euro ustanowił nowe minimum w rejonie 1,4260. Rynek jest słaby i chociaż z punktu widzenia analizy technicznej pojawia się coraz więcej sygnałów, mogących świadczyć o krótkoterminowej korekcie ostatniego umocnienia dolara, to trudno jednoznacznie określić, czy dojdzie do niej przed Świętami. Funduszom bardziej zależy na pokrywaniu krótkich pozycji w dolarach i kasowaniu zysków z kilkumiesięcznego ruchu w kontekście końcówki roku.

REKLAMA

W poniedziałek na rynek nie napłyną żadne istotne informacje (jedynie w naszym regionie warto będzie zwrócić uwagę na decyzję Narodowego Banku Węgier ws. stóp). Warto więc zastanowić się, czy oczekiwane jutro i pojutrze dane, będą w stanie zmienić coś na rynkach w tym krótszym tygodniu? Jutro GUS poda dane o sprzedaży detalicznej (oczek. 4,1 proc. r/r) i bezrobociu (oczek. 11,4 proc.) w listopadzie. Lepsze dane utwierdziłyby w przekonaniu, iż PKB w IV kwartale ma szanse wynieść powyżej 2 proc. r/r. Wtorek to też dzień ostatecznych publikacji PKB za III kwartał dla Wielkiej Brytanii i USA (wiele się tutaj nie powinno już zmienić). Większe znaczenie mogą mieć dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (godz. 16:00) i analogiczne dane dla rynku pierwotnego w środę. Wtedy też poznamy dane o nastrojach konsumenckich w USA, a w kraju decyzję Rady Polityki Pieniężnej (bez większego znaczenia). W Wigilię na rynki napłyną jeszcze dane o cotygodniowym bezrobociu i zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Mogą one ruszyć notowaniami o ile będą mocno odbiegać od prognoz, a płynność na rynku nie będzie duża.

EUR/PLN: Na plus dla złotego należy uznać fakt, iż nasza waluta nie zareagowała w piątek na dalsze umacnianie się dolara na rynkach światowych. W krótkim okresie widać, iż rynek chyba zamierza utknąć w konsolidacji 4,1750-4,2100. Wskaźniki na wykresie 4H pokazują nieznaczną przewagę strony podaży euro. W perspektywie do Wigilii są jednak szanse, aby złoty przetestował okolice 4,1550-4,16.

USD/PLN: Tutaj konsolidacja jest nieco szersza (2,90-2,94). Wskaźniki na wykresie 4H pokazują delikatną przewagę strony podażowej dolara. Niemniej bez zatrzymania spadku na EUR/USD trudno będzie o zejście poniżej 2,90 przed Wigilią.

REKLAMA

EUR/USD: Podaż na razie konsekwentnie wykorzystuje każde większe odbicie do zasypania rynku euro. Wprawdzie wskaźniki na wykresie 4H rysują pozytywne dywergencje z kursem, to jednak nie ma żadnej gwarancji, iż w ciągu najbliższych godzin nie dojdzie do ponownego testowania okolic 1,4260. Ich ewentualne naruszenie mogłoby doprowadzić do testu silnego rejonu 1,42, gdzie dodatkowo przebiega średnia 200-sesyjna. Skuteczna obrona 1,4260-1,4270 i konsolidacja powyżej 1,43 może w końcu stworzyć podstawy do odbicia w kierunku 1,4480-1,4500.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GBP/USD: Funt zdaje się utkwił w nowej konsolidacji 1,6050-1,6200, po tym jak w czwartek na rynek napłynęły słabe dane o sprzedaży detalicznej. Istotna publikacja dopiero jutro – bilans C/A i dynamika PKB w III kwartale. Na razie nie widać sygnałów, aby w/w konsolidacja miała zostać opuszczona.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA