REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepokojący wzrost rentowności amerykańskich obligacji

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Scenariusz ostatnich dni to poza obserwowanym od 4 grudnia wyraźnym umocnieniem amerykańskiej waluty względem pozostałych, to także wzrost rentowności amerykańskich obligacji. W przypadku benchmarkowych papierów 10-letnich rozpoczął się on już w końcu listopada.

REKLAMA

W przypadku obligacji 10-letnich, rentowność wzrosła w ciągu 3 tygodni z okolic 3,15-3,20 proc. do poziomów 3,70 proc., które są jednocześnie najwyższymi od początku sierpnia b.r. To logiczny wynik wzrostu oczekiwań na szybsze zacieśnienie polityki monetarnej przez FED, które pojawiły się po serii lepszych danych makro z USA. Niemniej, pomimo, iż oczekiwania uczestników rynku na to, iż podwyżka stóp będzie miała miejsce już w końcu II kwartału przekroczyły ostatnio 50 proc., to jednak to członkowie FED cały czas starają się to tonować, twierdząc, iż niska inflacja pozostaje głównym czynnikiem przemawiającym za tym, aby utrzymać stopy procentowe na niskim poziomie przez dłuższy czas. Analiza techniczna pokazuje jednak, iż szanse na dalszy wzrost rentowności 10-letnich obligacji w okolice 3,9-4,0 proc. są dość duże. Nie należy jednak oczekiwać, iż ruch taki mógłby stać się bezpośrednią przyczyną do spadków na rynku akcji ( chyba, że zostanie przekroczony poziom 4,0 proc.). Może jednak stać się wytłumaczeniem dla dalszego umocnienia dolara, które zobaczymy w I kwartale 2010.

REKLAMA

A co w krótszej perspektywie? Obniżka ratingu dla Grecji przez Moody’s nie zaszkodziła zbytnio euro (rano notowania EUR/USD oscylują wokół 1,4320). Wczorajszy wieczorny spadek kursu EUR/USD w okolice 1,4265 był bardziej wynikiem wspomnianego wzrostu rentowności amerykańskich papierów, a także wypowiedzi członka ECB, iż kraje strefy euro nie będą dotować Grecji, jeżeli ta nie będzie w stanie sama rozwiązać własnych problemów. Dzisiaj kluczowe dla rynku mogą okazać się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA o godz. 16.00 (zakładam, iż zarówno dane o PKB w Wielkiej Brytanii, jak i USA będą tylko statystyczną formalnością). Trudno jednak prognozować jakąś wyraźniejszą zmianę na rynku walutowym, do Świąt jest już tak blisko, że myśli inwestorów coraz częściej krążą właśnie wokół tego tematu.

EUR/PLN: Dzisiaj rano notowania próbują wyłamać się w dół z konsolidacji 4,17-4,20. Szanse ku temu są, jeżeli weźmiemy pod uwagę mniejszą płynność rynku w połączeniu z większą przedświąteczną podażą ze strony kantorów, a także spodziewanymi interwencjami ministerstwa finansów w końcu roku. Złamanie 4,17 otworzy drogę do testowania 4,1550-4,16. Wskaźniki na wykresie 4H zdają się potwierdzać taką koncepcję.

REKLAMA

USD/PLN: Wczoraj wieczorem testowaliśmy poziom 2,94, ale nie został on naruszony. Dzisiaj rano widać próbę sforsowania dolnego ograniczenia konsolidacji 2,9100/2,9150-2,9400. Wskaźniki na wykresie 4H zdają się potwierdzać możliwość złamania 2,91. To otworzyłoby drogę do testu 2,89-2,90. Oczywiście na większy ruch można by liczyć w sytuacji ataku EUR/USD na 1,4410.

EUR/USD: Na dziennym wykresie widać dzisiaj białą świecę, ale nie może to być na razie wiarygodny prognostyk. Jedynym pozytywem jest wzrost znaczenia wsparcia na 1,4260 i nie udane sforsowanie oporu na 78 pkt. przez US Dollar Index. Układ wskaźników na wykresie 4H przemawia jednak za zwyżkami. Pierwszym ważnym oporem będzie strefa 1,4360-1,4375. Jej sforsowanie otworzy drogę do 1,4410 i dalej 1,4480. Ten ostatni poziom wydaje się być jednak dość odległy w perspektywie najbliższych kilkunastu godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GBP/USD: Wczoraj wieczorem doszło jednak do wybicia się poniżej 1,6050. Ważniejszym poziomem jest jednak 1,6100, gdzie dzisiaj rano obserwowaliśmy nieudaną próbe powrotu. Widać, iż inwestorzy uzależniają dalszy scenariusz od publikacji danych makro. Warto jednak zwrócić uwagę na istotność poziomu 1,6010, gdzie przebiega średnia z 200 sesji. Układ wskaźników na wykresie 4H może dawać niewielką przewagę stronie popytowej na funta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA