Bezstresowy początek tygodnia
REKLAMA
REKLAMA
Eurozłoty oscylował w okolicach 3,94-3,95, bez zaznaczenia konkretnego kierunku. W dalszej części tygodnia złoty może nieznacznie się umocnić do poziomów 3,92-3,93, jednak sporo będzie zależeć od nastrojów na rynkach zewnętrznych. W Polsce na ten tydzień przewidziana jest tylko decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, jednak prawdopodobnie nie dojdzie do kolejnej podwyżki, która mogłaby pozytywnie wpłynąć na notowania waluty.
REKLAMA
Do czynników, które mogą determinować charakter handlu w nadchodzących dniach, należy niewątpliwe zaliczyć czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego, gdzie już przed miesiącem zapowiedziana została druga w tym roku podwyżka stóp procentowych. W połączeniu z zasygnalizowaniem dalszego zacieśnienia w kolejnych miesiącach, powinna ona wspierać euro w odbudowie swojej wartości po burzliwym, zeszłym miesiącu.
Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?
Około jednoprocentowych wzrostów można spodziewać się na eurodolarze i eurofranku, co oznacza 2-3 groszowe spadki na parach USD/PLN i CHF/PLN. Rynek będzie też z uwagą śledził piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, od których oczekuje się pozytywnych sygnałów o stanie gospodarki. Zanim to jednak nastąpi, możemy doświadczyć lekkiego cofnięcia na rynku – wzrostów par złotowych – w ramach realizacji zysków po ostatnim rajdzie. Sygnał do jednodniowej korekty da amerykańska giełda, gdzie inwestorzy, po najsilniejszych od roku, tygodniowych wzrostach, zechcą zmaterializować osiągnięte zyski. Jednak w dalszej perspektywie trend, związany ze zwiększonym apetytu na ryzyko, można uznać za pozostający w mocy.
Polecamy serwis: Inwestycje
Wtorkowy kalendarz danych makro nie zawiera istotnych publikacji. Na początek poznamy ostateczne wyniki indeksów PMI dla sektora usługowego ze strefy euro, jednak będą to tylko rewizje odczytów sprzed dwóch tygodni. O 11.00 Eurostat poda dane o majowej sprzedaży detalicznej w Eurolandzie, gdzie oczekuje się spadku o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym. Po południu uwagę przykuje odczyt dynamiki zamówień w amerykańskim przemyśle. Prognozowany jest wzrost o 1 proc. m/m.
Konrad Białas
Dom Maklerski AFS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.