Poprawa kondycji japońskiej gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
Jen stracił na wartości w stosunku do dolara, zwiększając dystans, potrzebny do pokonania ważnej bariery 80,00.
REKLAMA
Deficyt handlowy sektora przemysłowego, który w maju przekroczył 800 mld jenów (10 mld dol.), ma też pozytywne przesłanie. T. Aida, ekonomista UBS, uważa, że majowy spadek eksportu o 10% rdr kończy złą passę japońskiej gospodarki. Od czerwca powinniśmy obserwować poprawę sytuacji u eksporterów z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Przeczytaj również: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?
Lepsze prognozy pobudziły traderów na rynku Forex do sprzedawania jenów. W rezultacie kurs USD/JPY wzrósł do poziomu 80,327., oddalając się od poziomu 80, którego przebicie mogłoby skłonić bank Japonii do interwencji. Za dalszymi wzrostami do 81,767 przemawia dywergencja wzrostowa, widoczna na RSI. Jeżeli kurs nie znajdzie w sobie siły do wzrostów, wkrótce może zostać przebity ważny obszar wsparcia 79,559-79,782 (złoty prostokąt na wykresie). Wyznaczają go minimum majowe i 61,8% zniesienie Fibo od fali wzrostów 16.03-6.04. Przebicie tego obszaru prawdopodobnie prowadziłoby do zejścia w okolice 78,520 lub nawet 76,245.
Polecamy serwis: Lokaty
Ważne dla Japonii dane makro napłyną jutro rano. O 6.30 poznamy indeks wszystkich sektorów japońskiej gospodarki. Powinien on wykazać wzrost o 1,8% w kwietniu, po spadku w marcu o 6,3%. Jednakże uwaga rynków skupi się wokół środowego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych (FOMC). O ile podniesienie stóp w USA nie jest realne (niektórzy prognozują, że dojdzie do tego dopiero za kilka lat), o tyle ważne mogą być sugestie przedstawicieli FOMC, dotyczące ewentualnym przedłużeniu QE2 lub jego zakończenia.
Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.