| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar nadaj testuje tegoroczne maksima

Eurodolar nadaj testuje tegoroczne maksima

Podczas wtorkowej sesji na europejskich parkietach nie wyklarowała się przyszłość kursu eurodolara. Około południa ta główna para walutowa znajdowała się w rejonach wczorajszego maksimum, które w miarę dokładnie pokrywa się również z obszarem tegorocznego maksimum, to jest 1,3860. Kurs EUR/USD już trzykrotnie testował ten poziom w ciągu ostatnich kilku dni.

Za każdym razem dochodzi do odwrócenia i w konsekwencji – do spadków. Każdy kolejny ruch korekcyjny jest jednak krótszy od poprzedniego, a na wykresie tworzy się trójkąt zwyżkujący. Jest to formacja, zapowiadająca wzrosty, zatem również czynnik techniczny przemawia za umocnieniem euro do dolara. Czynnikiem fundamentalnym, stojącym za wzrostem EUR/USD, jest zwiększająca się presja inflacyjna w krajach wspólnoty. Według wstępnych danych wyniosła ona w lutym 2,4 proc. r/r.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

Dzisiaj Komisja Europejska zwiększyła prognozy, dotyczące wzrostu PKB w krajach strefy euro z 1,5 proc. do 1.6 proc. Mimo że ECB nie przewiduje podniesienia stóp procentowych w najbliższym czasie, szybszy rozwój z pewnością będzie pretekstem do bardziej jastrzębich wypowiedzi członków ECB. Indeks PMI dla przemysłu Eurolandu wyniósł 59 pkt. Lepsze dane z Europy i chwilowe uspokojenie sytuacji w Afryce Północnej przełożyły się na osłabienie franka szwajcarskiego i jena, czyli walut uważanych za tzw. bezpieczne aktywa. Jednak jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o powrocie inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów.

Polecamy serwis: Inwestycje

Odczyt amerykańskiego indeksu ISM za luty przybrał wartość 61,4 pkt., nieznacznie przewyższając prognozy. Indeks znalazł się na poziomie najwyższym od maja 2004 roku. Złoty od godzin przedpołudniowych tracił na wartości. Później polskie pary walutowe, po szybkim teście poziomów wsparcia w okolicach 2,85 dla USD/PLN oraz 3,95 dla EUR/PLN, rozpoczęły ruch w kierunku piątkowych maksimów, będących jednocześnie ważnymi, technicznymi poziomami oporu – odpowiednio w stronę 2,89 oraz 3,98. Indeks PMI dla polskiego przemysłu spadł po raz drugi z rzędu i wyniósł w lutym 53,8 pkt., zaś prognozowano wzrost do 55,5 pkt.

Wojciech Pyrgies
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »