REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Euro znowu poniżej 3,90 zł

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowy ranek przynosi nieznaczne umocnienie naszej waluty – o godz. 9:30 euro tanieje do niecałych 3,89 zł, a dolar schodzi poniżej 2,84 zł. Z kolei powyżej poziomu 1,3700 rośnie kurs EUR/USD, chociaż na razie nie udaje się naruszyć oporu na 1,3730.

REKLAMA

Lepsze zachowanie się naszej waluty może być wynikiem dość dobrych nastrojów na giełdach, po tym jak amerykański S&P 500 po raz kolejny wczoraj wzrósł ignorując tym samym wcześniejsze dane z Chin, które mogą sugerować, iż tamtejszy bank centralny wkrótce podejmie nowe działania zmierzające do schłodzenia gospodarki. Niewątpliwie część inwestorów mogła wykorzystać słabość złotego do wejścia w nowe długie pozycje. Nie wydaje się jednak, abyśmy mieli szybko powrócić w okolice 3,85 zł za euro.

REKLAMA

Rozpoczęta dwa dni temu korekta może być kontynuowana, a celem będą okolice 3,93-3,95 zł za euro (więcej w analizie technicznej). Publikowane dzisiaj o godz. 14:00 przez NBP dane o bilansie płatniczym w styczniu i podaży pieniądza M3 w lutym nie powinny mieć większego wpływu na notowania – głównie dlatego, że publikacje bilansu dość często są później rewidowane. Kluczowe znaczenie będą mieć dzisiaj dane o sprzedaży detalicznej w USA (godz. 14:30) i nastrojach konsumenckich Uniw. Michigan (godz. 15:55).

REKLAMA

Jako jedne z głównych mierników tempa konsumpcji są dość ważne z punktu widzenia perspektyw ożywienia gospodarczego. I tak rynek spodziewa się, iż sprzedaż spadła w lutym o 0,2 proc. m/m przez większy spadek samochodów (bez tego faktu wzrost mógł wynieść 0,1 proc. m/m), a nastroje konsumenckie utrzymały się w pierwszej połowie marca na poziomie 73,6 pkt. Słabsze dane makro mogą popsuć nastroje na giełdach i tym samym nieco wzmocnić dolara. Zwłaszcza, że zwyżkę notowań euro mogą hamować wczorajsze słowa kanclerz Merkel, w których zasugerowała ona, iż Grecja powinna sama zapracować na odzyskanie zaufania rynków finansowych.

EUR/PLN: Po ostatnich wzrostach dzienne wskaźniki zaczynają wyglądać bardziej pro-wzrostowo, chociaż żadne wyraźne sygnały kupna jeszcze się nie pojawiły. Wyraźne wsparcie można wyznaczyć na 3,88. Układ 4-godzinowy nie sugeruje, abyśmy mieli już teraz wrócić do zwyżek. Niemniej scenariusz powrotu powyżej 3,90 jest bardziej prawdopodobny na dzisiaj, niż wyraźny spadek poniżej 3,88.

USD/PLN: Osłabienie się dolara względem euro, połączone z mocniejszym złotym, sprowadziło USD/PLN poniżej 2,85 i przetestowaliśmy poziom 2,83. To silne wsparcie powinno jednak dzisiaj wytrzymać, chociaż perspektywą na najbliższe dni jest konsolidacja 2,83-2,88, na wyraźniejsze zwyżki dolara, raczej nie ma co liczyć. Układ 4-godzinowy sugeruje, iż na razie lekką przewagę może mieć strona podażowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Udało się jednak sforsować poziom 1,3700, ale przed nami kluczowy test okolic 1,3730-35. Dopiero ich wyraźne naruszenie otworzy drogę do 1,3790-1,3800. Dzienne wskaźniki są w trendach wzrostowych, podobnie jak w ujęciu 4-godzinowym (tutaj jednak uwagę może zwracać pewne wykupienie Stochastic). Spadek poniżej 1,3680 zaneguje koncepcję wzrostową i otworzy drogę do ruchu w stronę 1,3630.

GBP/USD: Funt kontynuuje zwyżkę tworząc formację podwójnego dna na wykresie dziennym. Do przebicia linii szyi jednak jeszcze nie doszło – to okolice 1,5130-50. Dzienne wskaźniki wyglądają dość dobrze, podobnie jak ujęcie 4-godzinowe, gdzie uwagę zwraca tylko zbytnie wykupienie na Stochastic. Spadek poniżej 1,50 zaneguje koncepcję szybkich zwyżek i będzie sygnałem do wejścia rynku w horyzont 1,4850-1,5150.

Notowania walut on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA