REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grecja problemem strefy euro

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy wiedzą, że w greckiej sprawie trzeba coś zrobić, tyle, że każdy woli, aby zrobił to ktoś za niego. W efekcie w politycznym żargonie sprowadza się to do tego, iż większość krajów przypomina Grekom, iż są sami odpowiedzialni za swoje problemy i powinni wziąć na siebie ciężar ich udźwignięcia. Trudno się z tym nie zgodzić.

REKLAMA

Grecja to problem całej strefy euro, a nawet Unii Europejskiej i nie da się od tego uciec. Dodatkowo inwestorzy, a konkretnie spekulanci dobrze znają listę krajów, które mogą mieć podobne problemy jak Grecja (z angielska tzw. PIIGS) i każda negatywna informacja na ich temat, może doprowadzić do kolejnej fali silnej przeceny euro, a nawet destabilizacji całej strefy. Na razie jednak wszystko się kończy na prasowych domysłach – kilka tygodni był to „Der Spiegel”, a w miniony weekend „The Guardian” – które spotykają się z późniejszym dementi polityków. Wydaje się jednak, iż Grecja zrobiła w temacie dodatkowych cięć wydatków budżetowych już sporo, więc to, że inwestorzy spodziewają się, iż prędzej, czy później pakiet pożyczek i gwarancji dla tego kraju zostanie uruchomiony. Szkoda jednak, iż odbywa się to w atmosferze niezrozumienia specyfiki rynków finansowych (domysły i spekulacje, co zrobią politycy, dają pewne pole do nadużyć).

REKLAMA

W poniedziałek rano kurs EUR/USD idzie nieznacznie w dół. Może to być reakcja na kolejne dementi polityków na rewelacje wspomnianego „The Guardian” w kwestii pakietu pomocowego dla Grecji. Ale i też ostrzeżeń agencji Moody’s, która przyznała, iż w obecnej chwili nie rozważa zmian ratingów dla krajów z „potrójnym A”, a więc także Hiszpanii, ale widzi rosnące zagrożenia. Kluczowym czynnikiem wzmacniającym dolara są jednak oczekiwania na jutrzejszy, wieczorny komunikat FED. Po serii lepszych danych o wydatkach konsumenckich i sprzedaży detalicznej, pojawiają się spekulacje, czy Rezerwa Federalna nie będzie bardziej zdecydowana w odchodzeniu od ultra-liberalnej polityki. Trzeba mieć jednak na uwadze to, iż słaba sytuacja na rynku pracy, daje bankowi centralnemu pewien komfort czasowy, stąd też może się okazać, iż jutro wieczorem nie poznamy żadnych „jednoznacznych rozwiązań”.

EUR/PLN: Złoty jest nieco słabszy przez mocniejszego dolara i pewne obawy związane z wtorkowym posiedzeniem FED (zaostrzenie kursu polityki mogłoby sprowokować do pewnej realizacji zysków z emerging markets). O godz. 10:18 euro drożeje do 3,8970. Wydaje się, że są spore szanse na testowanie ubiegłotygodniowych 3,91, na co wskazywałyby ujęcia wskaźnikowe (dzienne i 4-godzinowe). Pewne szanse realizacji ma też scenariusz zwyżki do 3,93-3,95, ale raczej po ewentualnej niekorzystnej decyzji FED, która wyraźnie umocniłaby dolara na świecie.

REKLAMA

USD/PLN: Ryzyko zejścia poniżej 2,80 się oddaliło i wróciliśmy powyżej 2,84. Silnym wsparciem na powrót staje się strefa 2,83. A mocny opór to 2,88, gdyby złoty miał dalej tracić przy zejściu EUR/USD w dół. W krótkiej perspektywie widać opory w rejonie 2,86. Ujęcie intra-day nie wyklucza kontynuacji zwyżki.

EUR/USD: Piątkowy atak na 1,38 nie był udany i obecna korekta wydaje się być akceptowalna, o ile nie dojdzie do naruszenia 1,3650-1,3680. Wtedy możemy na powrót celować w rejon 1,3450. Dlatego tak kluczowe może okazać się jutrzejsze posiedzenie FED. Wpływ na notowania mogą mieć też dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w USA z godz. 14:15 (zmiana czasu). Ujęcie intraday daje delikatną przewagę stronie podażowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GBP/USD: Notowania dość mocno zawróciły z oporów na 1,52. W efekcie nie można wykluczyć, iż w najbliższych dniach zobaczymy na powrót 1,50, zwłaszcza, że w środę rano poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Opór to teraz rejon 1,51, a ujęcie intraday sprzyja stronie podażowej.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA