REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uspokojenie na rynku walutowym

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek wieczorem nie doszło do wyraźnego naruszenia poziomu 1,3650 na EUR/USD (minimum to 1,3639), stąd też można zakładać, iż wsparcie to zostało utrzymane. We wtorek rano euro jest warte 1,3675 i widać też pewne zatrzymanie aprecjacji dolara względem pozostałych walut.

REKLAMA

Inwestorom zaczyna udzielać się nastrój wyczekiwana przed kluczowymi informacjami, jakie pojawia się o godz. 19:15 (przypominam o zmianie czasu w USA). Nikt nie spodziewa się, że już teraz z komunikatu zostaną usunięte słowa sugerujące utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas. Inwestorów mogą bardziej interesować niuanse w postaci oceny perspektyw rynku pracy i tempa konsumpcji, czy (i to może okazać się kluczowe) ilu członków FOMC będzie chciało wyraźniejszej zmiany komunikatu (na ostatnim posiedzeniu Thomas Hoenig z Kansas postulował usunięcie słynnej frazy „extender period”). Inwestorzy będą też obserwować ewentualne zapowiedzi dalszego wycofywania się z podejmowanych wcześniej działań stymulacyjnych.

REKLAMA

Poza tematem FED dzisiaj istotne dla inwestorów będą odczyty niemieckiego indeksu ZEW (oceniającego przyszłą koniunkturę oczami analityków), a także dane o inflacji w strefie euro i odczyty dotyczące cen importu oraz eksportu z USA z godz. 13:30. O tej samej godzinie poznamy też dynamikę wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów. Wsparciem dla euro nie stały się informacje po wczorajszym spotkaniu ECOFIN. Ministrowie finansów strefy euro nie doszli do pełnego porozumienia, choć przyznano, iż ustalono techniczne warunki do udzielenia ewentualnej pomocy Grecji w sytuacji, kiedy sytuacja w tym kraju miałaby się jeszcze pogorszyć (dodano, iż na razie się na to nie zanosi).

W kraju widać stabilizację notowań złotego wokół 3,89 zł za euro i 2,84-2,85 zł za dolara. Tak jak wczorajsze dane o inflacji nie ruszyły zbytnio notowaniami, tak trudno będzie liczyć na to, aby stało się tak po płacach z godz. 14:00. Wydaje się, że na wyraźniejsze ruchy trzeba będzie zaczekać do jutra, kiedy to inwestorzy zinterpretują już wieczornym komunikat amerykańskiego FED.

Kursy walut on-line

EUR/PLN: Czeka nas nudna sesja, wsparcie to 3,8850, a opór 3,9000. Wskaźniki intraday nie dają żadnych sygnałów. Z kolei ujęcie dzienne bardziej przemawia za kontynuacją osłabienia naszej waluty w najbliższych dniach, co wiązałoby się z testowaniem okolic 3,91.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

USD/PLN: Pozostajemy powyżej wsparcia na 2,83. Opór to 2,5-2,86 i raczej nie zostanie dzisiaj naruszony. Czeka nas nudna sesja. Dzienne wskaźniki dają nieznaczną przewagę scenariuszowi osłabienia złotego w najbliższych dniach. Mimo tego trudno wyobrazić sobie skuteczny atak na 2,88.

EUR/USD: Dopóki nie uda się wyjść wyraźnie powyżej 1,37, strona podażowa będzie mieć nieznaczną przewagę. Niezależnie od tego wyraźne naruszenie poziomu 1,3650 do godzin późno-popołudniowych wydaje się mało prawdopodobne. Czeka nas nudna sesja. Wskaźniki dzienne dają inne sygnały, niż ujęcie 4-godzinne.
G

BP/USD: Zgodnie z wczorajszą sugestią doszło do testu rejonu 1,50. Minimum to 1,4975. Mimo tego perspektywy dla funta nie wyglądają najlepiej. Nieco niepokoją wczorajsze ostrzeżenia KE przed nadmiernym deficytem. Wydaje się, że w najbliższych dniach może dojść do próby zejścia do 1,4850-1,4900. Zwłaszcza, że poza dzisiejszą decyzją FED, jutro przed południem poznamy też zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA