reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Rynek kredytowy - informacje i trendy - lipiec 2012

Rynek kredytowy - informacje i trendy - lipiec 2012

Rekordowe upały w dzień, burze z gradobiciem w nocy – tak przywitało nas lato. Podobna rzecz się ma na rynku bankowym – zarówno polskim, europejskim, jak i ogólnoświatowym.

Do problemów z hiszpańskimi bankami dołączył Cypr, który przejął z początkiem lipca przewodnictwo w Unii. Cyrpyjski sektor bankowy wpadł w kłopoty po umorzeniu Grecji części długów. Jak się okazało, zaszkodziło to maleńkiemu krajowi na wyspie, do tego stopnia, że poprosili o pomoc finansową zarówno EU jak i... Rosję. Jeśli popatrzeć na strukturę depozytów w bankach cypryjskich to 25% wszystkich środków zdeponowali na wyspie właśnie Rosjanie.

Wisienką na torcie jest Portugalia, w której Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zabranie 13-stek i 14-stek urzędnikom państwowym jest niezgodne z konstytucją. A miał być to początek zaciskania pasa przez kraje półwyspu iberyjskiego.

Z rynku kredytów dla osób indywidualnych wycofał się DnB Nord. Tym razem oficjalnie. Pokazuje to jak nieczytelnie zorganizowany jest system informowania opinii publicznej przez banki. O zlikwidowaniu pionu hipotecznego w DnB Nordzie informowaliśmy przecież już w ramach styczniowych nowości …

Tymczasem wszyscy z niecierpliwością wyczekują nowego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego rynek kredytowy za II kwartał 2012. Doświadczenie i obserwacje podpowiadają nam, że spowolnienie akcji kredytowej jest poważne. Czy nasze słowa się sprawdzą, można będzie sprawdzić już w następnym Newsletterze. 

PLN

Kredytobiorcy liczący na obniżenie marż mają powody do niepokoju. Banki są w odwrocie - kredytowa epoka lodowcowa trwa dalej. Z końcem czerwca wygasły promocje w PKO BP, PeKaO S.A., a Eurobank, mBank oraz Multibank podniosły marże bankowe. W Eurobanku skok wyniósł 0.3 p.p, a tabelom marżowym banków z grupy BRE przybyło aż 0,8 p.p. Tłumaczy się to tym, że zagraniczne banki, współwłaściciele polskich banków przykręciły kurek z pieniędzmi.

Drenowanie pieniędzy ze spółek spowodowane jest nowymi ograniczeniami nałożonymi na banki i wymuszonym dokapitalizowaniem. A presja w kolejnych miesiącach będzie jeszcze większa. Cała burza udzieliła się również jednemu z liderów rankingów kredytowych – Deutsche Bankowi, który uległ rynkowym trendom i podniósł marże kredytów o 0,1 p.p. 

Polecamy: Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników – jak uzyskać raport kredytowy?

EUR, CHF

Piątego lipca Europejski Bank Centralny obniżył stopy referencyjne o 25 p.b. Mogą się więc radować wszyscy kredytobiorcy posiadający zobowiązanie w EUR. Warto dodać, że obecnie stopa bazowa wynosi 0,75% i jest najniższa w historii. Mało tego, złotówka umocniła się w ciągu ostatniego półrocza. Zapowiada się więc, że tym osobom na wakacje  zostanie w kieszeniach nieco więcej gotówki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama