| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Rynek kredytowy - informacje i trendy - lipiec 2012

Rynek kredytowy - informacje i trendy - lipiec 2012

Rekordowe upały w dzień, burze z gradobiciem w nocy – tak przywitało nas lato. Podobna rzecz się ma na rynku bankowym – zarówno polskim, europejskim, jak i ogólnoświatowym.

Do problemów z hiszpańskimi bankami dołączył Cypr, który przejął z początkiem lipca przewodnictwo w Unii. Cyrpyjski sektor bankowy wpadł w kłopoty po umorzeniu Grecji części długów. Jak się okazało, zaszkodziło to maleńkiemu krajowi na wyspie, do tego stopnia, że poprosili o pomoc finansową zarówno EU jak i... Rosję. Jeśli popatrzeć na strukturę depozytów w bankach cypryjskich to 25% wszystkich środków zdeponowali na wyspie właśnie Rosjanie.

Wisienką na torcie jest Portugalia, w której Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zabranie 13-stek i 14-stek urzędnikom państwowym jest niezgodne z konstytucją. A miał być to początek zaciskania pasa przez kraje półwyspu iberyjskiego.

Z rynku kredytów dla osób indywidualnych wycofał się DnB Nord. Tym razem oficjalnie. Pokazuje to jak nieczytelnie zorganizowany jest system informowania opinii publicznej przez banki. O zlikwidowaniu pionu hipotecznego w DnB Nordzie informowaliśmy przecież już w ramach styczniowych nowości …

Tymczasem wszyscy z niecierpliwością wyczekują nowego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego rynek kredytowy za II kwartał 2012. Doświadczenie i obserwacje podpowiadają nam, że spowolnienie akcji kredytowej jest poważne. Czy nasze słowa się sprawdzą, można będzie sprawdzić już w następnym Newsletterze. 

PLN

Kredytobiorcy liczący na obniżenie marż mają powody do niepokoju. Banki są w odwrocie - kredytowa epoka lodowcowa trwa dalej. Z końcem czerwca wygasły promocje w PKO BP, PeKaO S.A., a Eurobank, mBank oraz Multibank podniosły marże bankowe. W Eurobanku skok wyniósł 0.3 p.p, a tabelom marżowym banków z grupy BRE przybyło aż 0,8 p.p. Tłumaczy się to tym, że zagraniczne banki, współwłaściciele polskich banków przykręciły kurek z pieniędzmi.

Drenowanie pieniędzy ze spółek spowodowane jest nowymi ograniczeniami nałożonymi na banki i wymuszonym dokapitalizowaniem. A presja w kolejnych miesiącach będzie jeszcze większa. Cała burza udzieliła się również jednemu z liderów rankingów kredytowych – Deutsche Bankowi, który uległ rynkowym trendom i podniósł marże kredytów o 0,1 p.p. 

Polecamy: Bankowe i gospodarcze rejestry dłużników – jak uzyskać raport kredytowy?

EUR, CHF

Piątego lipca Europejski Bank Centralny obniżył stopy referencyjne o 25 p.b. Mogą się więc radować wszyscy kredytobiorcy posiadający zobowiązanie w EUR. Warto dodać, że obecnie stopa bazowa wynosi 0,75% i jest najniższa w historii. Mało tego, złotówka umocniła się w ciągu ostatniego półrocza. Zapowiada się więc, że tym osobom na wakacje  zostanie w kieszeniach nieco więcej gotówki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »