| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Rynek kredytów hipotecznych po zmianach

Rynek kredytów hipotecznych po zmianach

Wskutek wprowadzenia Rekomendacji SII łatwiej będzie dowiedzieć się wszystkiego o kredycie hipotecznym przed zaciągnięciem zobowiązania. Kto nie powinien zwlekać z wzięciem kredytu hipotecznego? Komu nowe zapisy mogą pokrzyżować plany, związane z kredytem hipotecznym?

Dla osób zaciągających kredyt w PLN pozostaje dotychczasowy, nie tak surowy limit – 65 proc. dla kredytobiorców, zarabiających powyżej średniej krajowej i 50 proc. dla pozostałych.

Banki nie spieszą się z implementacją nowych zasad i może nie wszystkie procedury zaczną działać już od 1 stycznia, ale na pewno w 2012 roku banki powinny jeszcze surowiej weryfikować wiarygodność kredytową Polaków – nie wszystkim klientom zostaną pożyczone takie kwoty, o jakie będą wnioskować. Także nie każdy otrzyma kredyt walutowy. Jedyną receptą na zapisy rekomendacji są wyższe zarobki.

Polecamy serwis: Lokaty

Ustawa o kredycie konsumenckim otacza pieczą kupujących nieruchomości

Od 18 grudnia br. obowiązuje znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim. Zmieniła ona przede wszystkim kwalifikację kredytu konsumenckiego – teraz są nim zobowiązania do kwoty 255 550 zł, a nie, jak dotychczas, 80 tys. zł. Dlatego też kilka zapisów ustawy dotyczyć będzie kredytów hipotecznych. Są one pozytywne z punktu widzenia kredytobiorcy.

Każdy kredytodawca lub pośrednik kredytowy przed podpisaniem umowy będzie musiał przedstawić kredytobiorcy formularz informacyjny z wyszczególnionymi cechami zobowiązania. Co bardzo istotne – dokument ma być ujednolicony dla każdego banku i klient, posiadając kilka egzemplarzy z różnych instytucji, z łatwością, wiersz po wierszu, porówna konkretne parametry zobowiązań w każdym z banków.

Taki formularz, poza kwotą kredytu czy oprocentowaniem i sposobem jego ustalania, będzie musiał zawierać choćby zasady ustalania wysokości spreadu walutowego i pouczenia o jego wpływie na wysokość kredytu i rat, informacje dotyczące konieczności zawarcia innych umów (np. umowy ubezpieczenia), wyszczególnione koszty jednorazowe i okresowe, związane z kredytem itd. Słowem – otrzymamy kompleksową informację.

Ustawa określa także, co powinno znaleźć się w umowie kredytowej. Ciekawym zapisem jest ten, który mówi, iż jeśli kredytobiorca stwierdzi, że jego umowa nie zawiera tego, co w świetle ustawy powinna, ma prawo zwrócić kredyt (również kredyt hipoteczny) bez odsetek i innych kosztów, należnych kredytodawcy za okres 4 lat.

Mikołaj Fidziński

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »