reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > W którym banku ominiesz ubezpieczenie pomostowe i obniżysz raty?

W którym banku ominiesz ubezpieczenie pomostowe i obniżysz raty?

Jeśli chcesz płacić ratę niższą nawet o 300 zł, poszukaj banku, który zrezygnował z tzw. „pomostówki”. Doradcy finansowi wytropili pierwszą instytucję, która wycofała się z pobierania opłaty za ubezpieczenie pomostowe. Dokąd udać się po kredyt hipoteczny?

Polecamy serwis: Budżet domowy

Pierwszym bankiem, który wycofał się z ubezpieczenia pomostowego, jest Pekao Bank Hipoteczny. Do tej pory, do czasu ustanowienia hipoteki, podnosił on marżę o 1 pkt. proc. Bank wyjaśnia, że jego posunięcie to rodzaj ukłonu w stronę klienta, a także pomysł na uproszczenie oferty kredytu hipotecznego. Instytucja dodaje, że udziela kredytu na nieruchomości, posiadające uregulowany stan prawny, wzmianki w Księdze Wieczystej monitoruje się elektronicznie, a na wpisy hipotek czeka około 1 miesiąca. Dzięki temu można uprościć obsługę klientów i zmniejszyć ich koszty.

Jeżeli jednak klient nie dostarczy bankowi odpisu z księgi wieczystej w przewidzianym w umowie terminie, poniesie koszt 500 zł. Podwyższona marża pozostanie natomiast w przypadku kredytów na budowę domu (do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie). Bank nie kredytuje zakupu mieszkań w budowie.

Jak zareagują pozostałe banki?

Inne banki nie sygnalizują na razie chęci rezygnacji z naliczania ubezpieczenia pomostowego. Czy pionierska decyzja Pekao Banku Hipotecznego skłoni ich do zmiany planów? Na razie trudno powiedzieć, bo wspomniana instytucja nie jest dużym graczem na rynku kredytów mieszkaniowych. Jeśli jednak w efekcie jej decyzji doszłoby do obniżki stawek w innych bankach, skorzystaliby na tym kredytobiorcy. Na drodze do takich posunięć mogą jednak stanąć departamenty, odpowiedzialne za kontrolę ryzyka bankowego. Przyszłość naszych rat w innych instytucjach finansowych pozostaje pod znakiem zapytania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama