REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny z założenia ma obniżyć nam koszty naszego zadłużenia. Jednak nie zawsze jest on opłacalny. Kiedy opłaca się konsolidować zadłużenie? Które kredyty konsolidacyjne są najbardziej korzystne? Czego możemy się spodziewać, składając wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny łączy kilka kredytów w jeden i – zazwyczaj – ma niższą ratę niż suma rat naszych wszystkich dotychczasowych kredytów. Powinien też być niżej oprocentowany od łącznie zliczonych oprocentowań kredytów. Pozwala również na wydłużenie czasu spłaty naszych zobowiązań (a w tym wypadku już jednego – kredytu konsolidacyjnego).
Znamy już podstawowe zalety konsolidacji, jakie są zatem jej wady? Przede wszystkim, wydłużenie okresu spłaty spowoduje wzrost odsetek do spłacenia, więc mimo niższych rat koszt kredytu będzie ostatecznie większy. Co więcej, czego dowiemy się z dalszej części, nie mając hipoteki pod zabezpieczenie kredytu może się nam to niezbyt opłacać.

REKLAMA

Sprawdź najnowsze porównanie kredytów konsolidacyjnych >>

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

Kredyty konsolidacyjne można podzielić na dwa rodzaje – zabezpieczane hipoteką i niezabezpieczone. W pierwszym przypadku oprocentowanie znacząco spada – nawet do kilku procent oprocentowania rzeczywistego. Jednak jeśli nie zabezpieczamy takiego kredytu hipoteką, oprocentowanie będzie zbliżone do ceny kredytu gotówkowego – czyli kilkanaście procent.

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipotecznie - sprawdź
Nazwa bankuOprocentowanie rzeczywisteRata
Nordea Bank5,90%350 zł
Bank Millennium6,10%355 zł
Kredyt Bank9,10%440 zł
Założenia: kwotakredytu 50 000 zł, wartość nieruchomości 300000 zł, okres kredytowania 20 lat, raty równe, prowizja wliczona w ratękredytu
Kredytkonsolidacyjny niezabezpieczony hipoteką - sprawdź
NazwabankuOprocentowanierzeczywisteRata
AllianzBank16,50%1 200 zł
LukasBank24,90%1 391 zł
dbKredyt24,90%1 391 zł
Założenia: kwotakredytu 50 000 zł, okres kredytowania 5 lat,raty równe, prowizja wliczona w ratę kredytu

Co możesz konsolidować i czy będzie to opłacalne? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsolidować możemy wszelkie dostępne na rynku kredyty – czyli mieszkaniowy, gotówkowy, samochodowy, limit w koncie, kartę kredytową. Czy będzie to opłacalne? Policzmy na przykładzie.

Załóżmy, że zaciągnęliśmy kredyt na samochód – 20 000 zł*, kredyt gotówkowy na nowego laptopa – 2 000 zł** i jesteśmy zadłużeni na kwotę 1 000 zł kredytu gotówkowego, którym sfinansowaliśmy wyprawkę dla dzieci do szkoły**. Nagła sytuacja życiowa zmusiła nas również do kolejnego kredytu – na kwotę 5 000 zł**.W ten sposób co miesiąc, zamiast 680 zł, płacilibyśmy 539 zł, czyli o 141 zł mniej, tylko w dłuższym okresie spłaty – 60 miesięcy. Zwróćmy uwagę, że w przypadku hipoteki różnice te mogą być znacznie większe. Potrzebny nam jednak będzie zastaw hipoteczny.

Polecamy serwis Kredyty hipoteczne

Pytaj o ofertę banku 

Co bardzo istotne w przypadku kredytów konsolidacyjnych – są one ustalane bardzo indywidualnie. Dlatego można próbować negocjować z bankiem w kwestii jego oferty kredytu konsolidacyjnego - istnieje szansa, że uda nam się zmienić warunki kredytu. Kredyty konsolidacyjne to bardzo zróżnicowana oferta na rynku, dlatego polecamy zapoznanie się z ofertami w poszczególnych placówkach banków lub też porównać je za pomocą internetowej porównywarki. 

* samochód nowy, koszt 40 000 zł, raty równe, okres kredytowania 60 miesięcy, prowizja wliczona w ratę kredytu, najlepsza oferta na rynku wg porównywarki TotalMoney.pl
** okres kredytowania 36 miesięcy, najlepsza oferta na rynku wg porównywarki TotalMoney.pl

TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA