REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europoseł nie dostanie kredytu

Patrycja Skotnicka
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najprawdopodobniej żaden bank w standardowej ofercie nie udzieli kredytu mieszkaniowego europosłowi w oparciu wynagrodzenie wynikające z wykonywanie mandatu – wskazują dane Expandera. Szkoda, bo gdyby dochody brutto w wysokości ponad 7,6 tys. euro miesięcznie były przez banki uwzględniane do wyliczenia zdolności, europarlamentarzysta mógłby dostać nawet 3 mln zł kredytu na zakup mieszkania!

Z okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego Expander sprawdził, na jaki kredyt mieszkaniowy może liczyć europoseł, którego miesięczne wynagrodzenie z PE wynosi 5,96 tys. euro netto, czyli ok. 26 tys. zł. Przypomnijmy, że po wygaśnięciu mandatu europosłowie maja prawo do odprawy przejściowej w wysokości otrzymywanego wynagrodzenia przez okres maksymalnie dwóch lat. Przysługują im ponadto diety, zwrot kosztów związanych z wykonywaniem mandatu, np. podróży. Otrzymują również ponad 4 tys. euro miesięcznie na prowadzenie biur. Europarlamnetarysta ma również prawo do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Emerytura wynosi 3,5% wynagrodzenia podstawowego za każdy rok sprawowania mandatu. Prawo do emerytury istnieje niezależnie od innych emerytur.

REKLAMA

Banki mówią „nie”

Mimo wysokich dochodów oraz 5-letniej gwarancji zatrudnienia (tyle trwa kadencja PE) banki nie chcą uwzględnić wynagrodzenia z PE do wyliczenia zdolności kredytowej europosła. Z informacji doradców Expandera wynika, że zdecydowanie nie zrobią tego GE Money Bank, Millennium, Deutsche Bank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Fortis Bank czy Lukas Bank. O indywidualnym trybie rozpatrywania takich przypadków informują Polbank czy BOŚ.

Lepsza zwykła umowa na 6 miesięcy

Dlaczego? Problemem jest brak ciągłości pracy w charakterze europosła, wynikający przede wszystkim z tego, że jest to funkcja sprawowana z wyboru. Nie ma pewności, że po pięciu latach europarlamentarzysta zostanie wybrany na kolejną kadencję. Co ciekawe w przypadku standardowej umowy o pracę na czas określony, wystarczy zwykle, aby umowa nie wygasała wcześniej niż przed upływem sześciu miesięcy od dnia złożenia winsoku o kredyt. Banki wymagają jednak, aby umowa u tego samego pracodawcy była zwarta przynajmniej trzy miesiące wcześniej. Zakładają, że nawet w przypadku wygaśnięcia umowy w czasie spłaty kredytu, kredytobiorca będzie dążył do tego, aby zawrzeć kolejną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lepiej żeby przyszły poseł pracował

REKLAMA

Poza tym bardzo wysokie dochody, ale takie, które w ocenie banku nie są stabilne, nie są zwykle brane pod uwagę do wyliczenia zdolności. Dlatego, jeżeli europoseł obecnie pracuje w innym charakterze i otrzymuje wynagrodzenie, a także w ocenie banku jest duże prawdopodobieństwo, że powróci do wykonywania tej pracy po zakończeniu mandatu, ma pewne szanse na kredyt. Pomocna może być też informacja o dożywotniej emeryturze. Generalnie jednak widać zaostrzenie polityki banków w zakresie kredytowania europosłów. Z doświadczenia doradców Expandera wynika, że w 2007 r. kredytu europoslom były gotowe udzielić GE Money Bank i Millennium Bank.

Jaka kwota kredytu byłaby możliwa, gdyby banki akceptowały wynagrodzenie z PE? Do jej oszacowania posłużyliśmy się wyłącznie podstawowym wynagrodzeniem (bez diet i dodatków). Założyliśmy, że europoseł jest singlem i chce zaciągnąć kredyt na 30 lat. W bankach, które wyliczają zdolność w sposób najbardziej zbliżony do średniej na rynku, europoseł dostałby ok. 2 mln zł kredytu w złotych. Taka kwota wystarczyłaby np. na zakup apartamentu o powierzchni 91 m. kw. na Woli Justowskiej w Krakowie. W przypadku kredytu w euro zdolność wyniosłaby ok. 3 mln zł. Za taka sumę można kupić np. dom (312 m. kw.) w warszawskim Wilanowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA