REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt z dopłatą – szansa również dla banków

Bartosz Michałek
Bartosz Michałek
Ekspert w zakresie finansów osobistych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy program umożliwia określonej w ustawie grupie klientów uzyskanie tańszego kredytu hipotecznego. Tańszego o wartość rządowych dopłat w ciągu pierwszych ośmiu lat spłat. Okazuje się, że „Rodzina na swoim” to korzyść nie tylko dla kredytobiorców, ale również szansa na dodatkowy zarobek dla banku.

Popularność preferencyjnego kredytu mieszkaniowego z miesiąca na miesiąc rośnie. Prognozy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwa Infrastruktury mówią o potencjale udzielenia w 2009 roku prawie 18 tys. kredytów. Sama wartość dopłat wyniesie 80 mln zł. Kolejną dobrą wiadomością są wyższe limity cen metra kwadratowego nieruchomości, które mogą być objęte dopłatą. Obecnie najwyższy limit posiada Warszawa - 7257,6 zł.

REKLAMA

Do grona instytucji finansowych biorących udział w programie dołączyły kolejne instytucje: Alior Bank, DomBank oraz Pekao Bank Hipoteczny. Niestety, na tym koniec dobrych wiadomości.

REKLAMA

Mechanizm działania dopłat jest następujący. Kredytodawca podejmuje współpracę w ramach programu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – dysponentem puli dopłat. Po podpisaniu umowy zaczyna oferować na rynku nowy produkt – kredyt z programu „Rodzina na swoim”. Jego parametry cenowe ustala zupełnie dowolnie. Nie ma wpływu jedynie na wysokość dopłat. Te są ustalane zgodnie z ustawą. Z uwagi na fakt, że mogą one stanowić nawet 50 proc. raty wyliczanej w oparciu o standardową ofertę, bank ma zachętę do podwyższenia swojej marży oferowanej w programie. Taki kredyt bowiem i tak przez pierwsze osiem lat pozostanie tańszy niż oferta z poza programu.

Jeszcze trzy miesiące temu marże kredytów z dopłatą były na takim samym bądź niższym poziomie niż kredytów standardowych, wynosząc średnio 1,5 pkt. proc. Wtedy uzyskanie preferencyjnego kredytu było bardzo opłacalne. Dziś jednak oferty kredytu z dopłatą z marżą poniżej 2 proc. są rzadkością. Można je spotkać np. w bankach spółdzielczych lub w banku Pekao Bank Hipoteczny, gdzie marża kredytu wynosi tylko 1,45 pkt. proc. Z kolei w standardowych ofertach niższe marże są wciąż dostępne.

Zasadnym więc staje się pytanie czy warto w ogóle poświęcać czas na szukanie nieruchomości, która będzie spełniała kryteria narzucone przez ustawę o kredycie z dopłatą (metraż mieszkania lub domu nie może przekroczyć odpowiednio 75 i 140 m2., a cena 1 m2. również nie może przekroczyć wskaźników narzuconych przez ustawę). Dopóki na rynku istnieją oferty z względnie niską marżą (np. oferta BZ WBK, BOŚ, Nordea) to odpowiedź brzmi: niekoniecznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raty preferencyjnych kredytów

 

PKO BP

Bank Pocztowy

Alior Bank

Pekao

Rata po uwzględnieniu dopłaty

994,92 zł

992,70 zł

1 245,14 zł

1 418 zł

Rata bez rządowej dopłaty

1 832,88 zł

1 833,52 zł

2 097,64 zł

2 270 zł

Źródło: wyliczenia Comperia.pl

Analiza ofert prowadzi do wniosku, że np. w przypadku banku Pekao czy Alior Banku po upływie preferencyjnego okresu spłat, kredytobiorca będzie płacić wyższą ratę niż w równolegle spłacanym kredycie otrzymanym na komercyjnych warunkach. Możemy oczywiście założyć, że po upływie ośmiu lat zrefinansujemy kredyt na tańszy. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu. Nie ma jednak pewności, że taka opcja będzie wtedy dostępna. Czy warto zatem brać kredyt z dopłatą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA