REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt z dopłatą – szansa również dla banków

Bartosz Michałek
Bartosz Michałek
Ekspert w zakresie finansów osobistych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy program umożliwia określonej w ustawie grupie klientów uzyskanie tańszego kredytu hipotecznego. Tańszego o wartość rządowych dopłat w ciągu pierwszych ośmiu lat spłat. Okazuje się, że „Rodzina na swoim” to korzyść nie tylko dla kredytobiorców, ale również szansa na dodatkowy zarobek dla banku.

Popularność preferencyjnego kredytu mieszkaniowego z miesiąca na miesiąc rośnie. Prognozy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwa Infrastruktury mówią o potencjale udzielenia w 2009 roku prawie 18 tys. kredytów. Sama wartość dopłat wyniesie 80 mln zł. Kolejną dobrą wiadomością są wyższe limity cen metra kwadratowego nieruchomości, które mogą być objęte dopłatą. Obecnie najwyższy limit posiada Warszawa - 7257,6 zł.

REKLAMA

Do grona instytucji finansowych biorących udział w programie dołączyły kolejne instytucje: Alior Bank, DomBank oraz Pekao Bank Hipoteczny. Niestety, na tym koniec dobrych wiadomości.

REKLAMA

Mechanizm działania dopłat jest następujący. Kredytodawca podejmuje współpracę w ramach programu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – dysponentem puli dopłat. Po podpisaniu umowy zaczyna oferować na rynku nowy produkt – kredyt z programu „Rodzina na swoim”. Jego parametry cenowe ustala zupełnie dowolnie. Nie ma wpływu jedynie na wysokość dopłat. Te są ustalane zgodnie z ustawą. Z uwagi na fakt, że mogą one stanowić nawet 50 proc. raty wyliczanej w oparciu o standardową ofertę, bank ma zachętę do podwyższenia swojej marży oferowanej w programie. Taki kredyt bowiem i tak przez pierwsze osiem lat pozostanie tańszy niż oferta z poza programu.

Jeszcze trzy miesiące temu marże kredytów z dopłatą były na takim samym bądź niższym poziomie niż kredytów standardowych, wynosząc średnio 1,5 pkt. proc. Wtedy uzyskanie preferencyjnego kredytu było bardzo opłacalne. Dziś jednak oferty kredytu z dopłatą z marżą poniżej 2 proc. są rzadkością. Można je spotkać np. w bankach spółdzielczych lub w banku Pekao Bank Hipoteczny, gdzie marża kredytu wynosi tylko 1,45 pkt. proc. Z kolei w standardowych ofertach niższe marże są wciąż dostępne.

Zasadnym więc staje się pytanie czy warto w ogóle poświęcać czas na szukanie nieruchomości, która będzie spełniała kryteria narzucone przez ustawę o kredycie z dopłatą (metraż mieszkania lub domu nie może przekroczyć odpowiednio 75 i 140 m2., a cena 1 m2. również nie może przekroczyć wskaźników narzuconych przez ustawę). Dopóki na rynku istnieją oferty z względnie niską marżą (np. oferta BZ WBK, BOŚ, Nordea) to odpowiedź brzmi: niekoniecznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raty preferencyjnych kredytów

 

PKO BP

Bank Pocztowy

Alior Bank

Pekao

Rata po uwzględnieniu dopłaty

994,92 zł

992,70 zł

1 245,14 zł

1 418 zł

Rata bez rządowej dopłaty

1 832,88 zł

1 833,52 zł

2 097,64 zł

2 270 zł

Źródło: wyliczenia Comperia.pl

Analiza ofert prowadzi do wniosku, że np. w przypadku banku Pekao czy Alior Banku po upływie preferencyjnego okresu spłat, kredytobiorca będzie płacić wyższą ratę niż w równolegle spłacanym kredycie otrzymanym na komercyjnych warunkach. Możemy oczywiście założyć, że po upływie ośmiu lat zrefinansujemy kredyt na tańszy. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu. Nie ma jednak pewności, że taka opcja będzie wtedy dostępna. Czy warto zatem brać kredyt z dopłatą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  REKLAMA

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  REKLAMA

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  REKLAMA