REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finamo: Nie zabierajcie nam kredytów preferencyjnych

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

Firma doradztwa finansowego Finamo zdecydowanie sprzeciwia się wprowadzeniu znaczących zmian w funkcjonowaniu kredytów mieszkaniowych z programu „Rodzina na swoim”. Takie działanie niesie ze sobą duże ryzyko znacznego ograniczenia dostępności programu. Popiera natomiast rozszerzenie grupy beneficjentów o osoby samotne.

Kredyt w ramach programu „b” od początku roku zaciągnęło już ponad 10 tys. osób. Jest to najbardziej dotykalny znak tego, że program ten się sprawdza. Co ważne jest to jedyny w ciągu ostatnich 20 lat pogram pomagający w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych Polaków, który naprawdę zadziałał. Warto postawić sobie pytanie czy jesteśmy gotowi by to zaprzepaścić?

REKLAMA

REKLAMA

Niestety każda próba ustawowej zmiany w programie wiąże się z ryzkiem jego zepsucia. Pamiętajmy, że sam program obecnego kształtu nabrał dopiero dwa lata po uchwaleniu pierwszej wersji ustawy i po dwóch jej nowelizacjach. By Polacy na poważnie się nim zainteresowali, potrzebny był jeszcze kryzys finansowy, który wywrócił cały rynek kredytów hipotecznych.

W obecnej sytuacji nie powinno się dokonywać żadnych znaczących zmian w programie. Dotyczy to przede wszystkim postulowanej przez pewne środowiska zmiany sposobu wypłaty dopłat. Z doświadczenia doradców Finamo wynika, że kredyt z dopłatami wypłacanymi tylko przy przekroczeniu pewnego pułapu oprocentowania, spotkałby się z mniejszym zainteresowaniem Polaków, niż obecny system, w którym dopłaty są gwarantowane przez pierwsze 8 lat spłaty.

REKLAMA

Ogromną dezaprobatę budzi też postulat ograniczenia programu tylko do zakupu mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. Pomysł wydaje się tak niedorzeczny, że nie ma nawet sensu przedstawiania argumentów przeciwko niemu. Nie można zapominać, że został on wysunięty przez Polski Związek Firm Deweloperskich, czyli stronę najbardziej zainteresowaną wprowadzeniem takiego rozwiązania. Ten pomył świadczy przede wszystkim o skali problemów, z jakimi musi dziś radzić sobie branża deweloperska, nie zaś o trosce jego autorów o możliwość zaspokojenia przez Polaków ich potrzeb mieszkaniowych.

Od dłuższego czasu Finamo popiera natomiast rozszerzenie programu o osoby samotne, które dziś nie mogą z niego korzystać. Utwierdzają w tym liczne doniesienia prasowe o małżeństwach zawieranych w celu zaciągnięcia kredytu „Rodzina na swoim”. To samo tyczy się limitów cen w otoczeniu dużych miast. Są to obecnie jedyne obszary, gdzie program nie działa. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie limitów cen z poziomu miast i województw na poziom poszczególnych powiatów. W razie, gdyby to było utrudnione powinno się wprowadzić jeden - wysoki limit dla terenu całej Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokonywanie radykalnych zmian sprawi, że program „Rodzina na swoim” ponownie stanie się martwym programem, niedostępnym dla zwykłego obywatela. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ograniczona zmiana ustawy, która wprowadzi tylko kilka modyfikacji, jeszcze zwiększających dostępność tego produktu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA