| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Coraz trudniej o kredyt hipoteczny

Coraz trudniej o kredyt hipoteczny

Zaledwie garstka banków oferuje jeszcze kredyty we frankach szwajcarskich. Rosną z kolei marże za kredyt w polskiej walucie. Coraz popularniejszego kredytu w programie Rodzina na Swoim również nie ominęły podwyżki. Kogo jeszcze stać na mieszkanie?

Potencjalny kredytobiorca ma przed sobą ciężką decyzję. Może zaryzykować z kredytem walutowym przy słabej i wciąż niestablinej złotówce i liczyć na niższe marże niż za kredyt w rodzimej walucie. Sytuacja nie wyglada jednak dobrze. O franku szwajcarskim można już zapomnieć, banki wyraźnie dały nam do zrozumienia, ze wycofują się z tej waluty. Najpierw było ograniczenie LTV, później większe marże, a ostatecznie wycofanie kredytów z ofert. Pozostał kredyt w złotówkach, jednak marże nieubłaganie rosną, a przewidywanego końca podwyżek wciąż nie widać.

Decydując się na kredyt w obcej walucie musimy liczyć się z ryzykiem związanym z rynkiem walut. Wszyscy pamiętamy jak skończył puplarny kredyt we frankach i jaki strach malował się w oczach kredytobiorców, gdy kurs szwajcarskiej waluty sięgał granicy 3 zł. Trudno zaufać kredytom w dolarach. Amerykańska gospodarka boryka się z ogromnymi problemami, co powoduje wysoką niestabilność waluty. Nie widać również wielkiego zainteresowania europejską walutą. Polacy szukają swojej szansy w kredytach w złotówkach. Niestety rosną zarówno marże, jak i odpowiedzialny za wzrost rat WIBOR. Z początkiem czerwca marże podniósł DnB Nord i Nordea Bank.

Bank

Prowizja

Rata

RSSO

Lukas Bank

2 proc.

1 583,46 zł

6,94 proc.

Millennium Bank

0 proc.

1 599,95 zł

7,18 proc.

Deutsche Bank

3 proc.

1 616,51 zł

7,26 proc.

DnB Nord

0 proc.

1 666,62 zł

7,28 proc.

Nordea Bank

2 proc.

1 633,14 zł

7,28 proc.

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Rosnąca popularność kredytu z rządową dopłatą i coraz większe górne limity cenowe dostępnych mieszkań zachęciły kredytobiorców do wnioskowania o zakwalifikowanie do programu Rodzina na swoim. Dopłata od Skarbu Państwa a marża kredytu to jednak dwa zupełnie różne wskaźniki. Banki dosyć szybko zreflektowały się nad dostępnością i warunkami nowego produktu. Różnica w marżach pomiędzy marcem a majem bieżącego roku powinna dać kredytobiorcom do myślenia. Większe banki, posiadajace w swojej ofercie kredyt z rządową dopłatą podniosły marże, a niektóre podają do wiadomości tylko marżę minimalną z zastrzeżeniem, ze każdy kredyt ustalany jest indywidualnie.

Bank

Marża w marcu 2009

Marżu w maju 2009

Bank Pocztowy

1,3 pkt. proc.

Od 1,9 pkt. proc.

PKO BP

1,5 pkt proc.

Ustalane indywidualnie

Pekao SA

Od 2 pkt. proc.

Od 2,6 pkt. proc.

Źródło: banki

Kredytobiorcom nie pozostaje nic innego jak czekać na zmianę polityki banków i spadek stopy WIBOR. Analitycy przewidują poprawę na ostatni kwartał tego roku. Trudno jednak zachować optymizm patrząc na sytuację z perspektywy ubiegającego się o kredyt.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »