REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować dom lub kupić ziemię – poradnik kredytowy na zakup działki

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie powoli rynek mieszkań w dużych miastach zaczyna się uspokajać, a ceny nie idą aż tak dramatycznie w górę, jednak warto poruszyć temat nabywania innego typu nieruchomości – a mianowicie, samej działki. Możemy na niej zbudować dom, a możemy z zyskiem sprzedać za jakiś czas. Dla tych, którzy nie mają gotówki – podpowiadamy jak najkorzystniej sfinansować zakup działki.

Jeżeli dysponujemy dużymi oszczędnościami lub wiemy, że jesteśmy w stanie inwestować w działkę, warto rozważyć taką opcję – jeśli będzie znajdować się w atrakcyjnym miejscu (np. przy granicy miasta), jej cena może nagle gwałtownie wzrosnąć.

REKLAMA

Sytuacja taka miała miejsce ostatnio po ogłoszeniu budowy drugiej linii metra. Ceny działek położone przy hipotetycznych stacjach przyszłej kolejki poszybowały w górę w ciągu zaledwie kilku dni. Co interesujące, ceny najmu gotowych biur mogą pójść w dół (zwłaszcza jeśli chodzi o centrum Warszawy). Więc kupujemy działkę i…
…co dalej?

Musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań - w jakim miejscu kupimy działkę? Jaki jest do niej dojazd? Jakie jest jej otoczenie? Jakie jest ukształtowanie terenu? Czy ma to być działka, którą sprzedamy z zyskiem? A może działka, na którą łatwiej uzyskać kredyt?

Polecamy: Jak obniżyć marżę kredytu

Bardzo ważnym czynnikiem jest pytanie o własność działki – czy istnieje jej księga wieczysta, czy jest aktualna, czy będzie współwłaściciel lub użytkowanie wieczyste? Należy to ustalić przed udaniem się do banku o kredyt. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszy kredyt na dom. 0% prowizji i 100% w EUR. Wejdź i sprawdź promocje!

Jaką działkę nabyć?

Bardzo ważnym „szczegółem”, który mocno wpłynie na to, czy łatwo uzyskamy kredyt, będzie rodzaj nabywanej przez nas działki. A rodzajów jest wiele:
• budowlane – przeznaczone przede wszystkim na domy jednorodzinne i usługi nieuciążliwe dla otoczenia,
• przemysłowe – pozostałe usługi, mogące być uciążliwe dla otoczenia,
• rekreacyjne – to działki pod domki letniskowe,
• siedliskowe – specyficzny rodzaj działek, przeznaczony pod zabudowę budynków gospodarczych związanych z rolą, ale również domów po uprzednim zdobyciu pozwolenia na jego budowę,
• rolne – przeznaczone pod uprawę. Można taką działkę „odrolnić”, przy czym proces ten łatwiejszy jest przy gorszym gruncie działki rolnej,
• leśne – najmniej opłacalne nabytki, zwykle nie można ich wykorzystać ani zyskownie sprzedać.

Gdzie otrzymasz tani kredyt na działkę ? Porównaj i sprawdź ofertę banków!

Banki z zasady kredytują działki budowlane. W przypadku niektórych uzyskamy także kredyt na działkę rekreacyjną i siedliskową. Jeżeli chcemy nabyć inną działkę, musimy liczyć się z problemami przy staraniach o kredyt – w ostateczności możemy postarać się o pożyczkę hipoteczną z zastawem na innej posiadanej nieruchomości.
Zanim zaplanujesz…
...kupno działki, zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to istotne z wielu powodów:
• określona jest w nim wysokość możliwych budowli,
• rodzaj dopuszczalnego dachu,
• a przede wszystkim – rodzaju zabudowy, jaki może pojawić się na danej działce.
Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla interesujących nas terenów, powinniśmy starać się o decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie załatwił tego poprzedni właściciel).

Polecamy: serwis Kredyty

Co usłyszę w banku?

Przede wszystkim, w większości banków kupno działki traktuje się na równi z zakupem mieszkania – zasady obowiązują te same. Jednak czasami bank nie pozwala nam na tak długi okres spłaty i kredytu udzieli na jedynie kilka-, kilkanaście lat. Należy zwrócić uwagę na LTV (zwłaszcza 100%, jeśli nie mamy wkładu własnego), opłaty i prowizje związane z naszym zakupem. 

Dwuwalutowy kredyt hipoteczny. Również na budowę domu lub działkę. Sprawdź!

Chcesz zbudować dom? Uwaga, czekają cię dwa kredyty! 

Jeżeli nie masz działki budowlanej, a chcesz zbudować dom - nie będzie tak łatwo. Będziesz musiał bowiem wziąć dwa kredyty. Większość banków nie pozwala na połączenie dwóch celów kredytowania.
Wprawdzie w ostatnich miesiącach znacznie zmniejszyły się obostrzenia, związane z możliwością zaciągnięcia kredytu na 100% LTV i więcej (propozycje mBanku, MultiBanku, Alior Banku), jednak w tej jednej kwestii niewiele się zmieniło – nadal musimy przejść dwie procedury analizy kredytowej.

Tabela działki na 100%

Czy działka mi się opłaci?

REKLAMA

Jeżeli Twoim celem jest kupno działki w celu sprzedaży w przyszłości z zyskiem, kupno działek w okolicy, która wkrótce stanie się atrakcyjna inwestycyjnie może się opłacić. Jeśli jednak zamierzasz najpierw kupić działkę, a następnie postawić na niej dom, musisz liczyć się ze znacznie większymi kosztami (np. dwa oddzielne kredyty hipoteczne), co może okazać się sytuacją niemożliwą do przeskoczenia. 

Co więcej, nawet jeśli bank udzieli jednego kredytu na oba cele, może zastosować obostrzenia przy udzielaniu kredytu – wyższa prowizja, obowiązkowe ubezpieczenia, a nawet może spaść poziom LTV. Powinniśmy więc dwa razy się zastanowić, czy to na pewno opłacalna dla nas inwestycja i czy nas na nią będzie stać.

Autor: Marcin Cieszyński Totalmoney.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA