REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować dom lub kupić ziemię – poradnik kredytowy na zakup działki

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie powoli rynek mieszkań w dużych miastach zaczyna się uspokajać, a ceny nie idą aż tak dramatycznie w górę, jednak warto poruszyć temat nabywania innego typu nieruchomości – a mianowicie, samej działki. Możemy na niej zbudować dom, a możemy z zyskiem sprzedać za jakiś czas. Dla tych, którzy nie mają gotówki – podpowiadamy jak najkorzystniej sfinansować zakup działki.

Jeżeli dysponujemy dużymi oszczędnościami lub wiemy, że jesteśmy w stanie inwestować w działkę, warto rozważyć taką opcję – jeśli będzie znajdować się w atrakcyjnym miejscu (np. przy granicy miasta), jej cena może nagle gwałtownie wzrosnąć.

REKLAMA

Sytuacja taka miała miejsce ostatnio po ogłoszeniu budowy drugiej linii metra. Ceny działek położone przy hipotetycznych stacjach przyszłej kolejki poszybowały w górę w ciągu zaledwie kilku dni. Co interesujące, ceny najmu gotowych biur mogą pójść w dół (zwłaszcza jeśli chodzi o centrum Warszawy). Więc kupujemy działkę i…
…co dalej?

Musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań - w jakim miejscu kupimy działkę? Jaki jest do niej dojazd? Jakie jest jej otoczenie? Jakie jest ukształtowanie terenu? Czy ma to być działka, którą sprzedamy z zyskiem? A może działka, na którą łatwiej uzyskać kredyt?

Polecamy: Jak obniżyć marżę kredytu

Bardzo ważnym czynnikiem jest pytanie o własność działki – czy istnieje jej księga wieczysta, czy jest aktualna, czy będzie współwłaściciel lub użytkowanie wieczyste? Należy to ustalić przed udaniem się do banku o kredyt. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszy kredyt na dom. 0% prowizji i 100% w EUR. Wejdź i sprawdź promocje!

Jaką działkę nabyć?

Bardzo ważnym „szczegółem”, który mocno wpłynie na to, czy łatwo uzyskamy kredyt, będzie rodzaj nabywanej przez nas działki. A rodzajów jest wiele:
• budowlane – przeznaczone przede wszystkim na domy jednorodzinne i usługi nieuciążliwe dla otoczenia,
• przemysłowe – pozostałe usługi, mogące być uciążliwe dla otoczenia,
• rekreacyjne – to działki pod domki letniskowe,
• siedliskowe – specyficzny rodzaj działek, przeznaczony pod zabudowę budynków gospodarczych związanych z rolą, ale również domów po uprzednim zdobyciu pozwolenia na jego budowę,
• rolne – przeznaczone pod uprawę. Można taką działkę „odrolnić”, przy czym proces ten łatwiejszy jest przy gorszym gruncie działki rolnej,
• leśne – najmniej opłacalne nabytki, zwykle nie można ich wykorzystać ani zyskownie sprzedać.

Gdzie otrzymasz tani kredyt na działkę ? Porównaj i sprawdź ofertę banków!

Banki z zasady kredytują działki budowlane. W przypadku niektórych uzyskamy także kredyt na działkę rekreacyjną i siedliskową. Jeżeli chcemy nabyć inną działkę, musimy liczyć się z problemami przy staraniach o kredyt – w ostateczności możemy postarać się o pożyczkę hipoteczną z zastawem na innej posiadanej nieruchomości.
Zanim zaplanujesz…
...kupno działki, zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to istotne z wielu powodów:
• określona jest w nim wysokość możliwych budowli,
• rodzaj dopuszczalnego dachu,
• a przede wszystkim – rodzaju zabudowy, jaki może pojawić się na danej działce.
Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla interesujących nas terenów, powinniśmy starać się o decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie załatwił tego poprzedni właściciel).

Polecamy: serwis Kredyty

Co usłyszę w banku?

Przede wszystkim, w większości banków kupno działki traktuje się na równi z zakupem mieszkania – zasady obowiązują te same. Jednak czasami bank nie pozwala nam na tak długi okres spłaty i kredytu udzieli na jedynie kilka-, kilkanaście lat. Należy zwrócić uwagę na LTV (zwłaszcza 100%, jeśli nie mamy wkładu własnego), opłaty i prowizje związane z naszym zakupem. 

Dwuwalutowy kredyt hipoteczny. Również na budowę domu lub działkę. Sprawdź!

Chcesz zbudować dom? Uwaga, czekają cię dwa kredyty! 

Jeżeli nie masz działki budowlanej, a chcesz zbudować dom - nie będzie tak łatwo. Będziesz musiał bowiem wziąć dwa kredyty. Większość banków nie pozwala na połączenie dwóch celów kredytowania.
Wprawdzie w ostatnich miesiącach znacznie zmniejszyły się obostrzenia, związane z możliwością zaciągnięcia kredytu na 100% LTV i więcej (propozycje mBanku, MultiBanku, Alior Banku), jednak w tej jednej kwestii niewiele się zmieniło – nadal musimy przejść dwie procedury analizy kredytowej.

Tabela działki na 100%

Czy działka mi się opłaci?

REKLAMA

Jeżeli Twoim celem jest kupno działki w celu sprzedaży w przyszłości z zyskiem, kupno działek w okolicy, która wkrótce stanie się atrakcyjna inwestycyjnie może się opłacić. Jeśli jednak zamierzasz najpierw kupić działkę, a następnie postawić na niej dom, musisz liczyć się ze znacznie większymi kosztami (np. dwa oddzielne kredyty hipoteczne), co może okazać się sytuacją niemożliwą do przeskoczenia. 

Co więcej, nawet jeśli bank udzieli jednego kredytu na oba cele, może zastosować obostrzenia przy udzielaniu kredytu – wyższa prowizja, obowiązkowe ubezpieczenia, a nawet może spaść poziom LTV. Powinniśmy więc dwa razy się zastanowić, czy to na pewno opłacalna dla nas inwestycja i czy nas na nią będzie stać.

Autor: Marcin Cieszyński Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA