reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dom letniskowy wynajmować czy wybudować

Dom letniskowy wynajmować czy wybudować

Według badań serwisu szybko.pl, 82% Polaków, którzy podejmują decyzję o zakupie nieruchomości, deklaruje, że najchętniej zamieszkałoby we własnym domu. Niestety, głównie z powodów finansowych, nie realizujemy tego marzenia. Część osób wpada jednak na pomysł wynajęcia domu tylko na okres wakacji. W ten sposób sprawdzają, czy będzie to rzeczywiście idealne miejsce zamieszkania.

Miejscem poszukiwań wakacyjnego lokum jest najczęściej Internet. Mimo że serwisów nieruchomości w polskim Internecie jest kilkaset, to specjalistycznych, poświęconych domom wakacyjnym i zbierającym oferty z całej Polski, jest niewiele. Na podstawie ofert z dedykowanego wakacjom serwisu nieruchomości www.szybkowakacje.pl, www.interhome.pl, www.e-noclegi.pl oraz portali regionalnych powstało zestawienie kosztów wynajmu domów wakacyjnych i letniskowych w Polsce.

REGION

koszt wynajmu domu wakacyjnego na 1 dobę

zakres cen (PLN)

średni koszt wynajmu (PLN)

Beskidy, Bieszczady

od 150 do 600

340

Dolny Śląsk, Sudety

od 120 do 580

330

Górny Śląsk, Beskid Śląski

od 120 do 450

233

Kujawy

od 146 do 370

209

Małopolska

od 175 do 630

305

Podhale

od 190 do 900

400

Mazowsze

od 140 do 670

380

Podlasie

od 90 do 480

285

Pomorze wschodnie

od 120 do 800

380

Pomorze zachodnie

od 100 do 400

215

Świętokrzyski

od 120 do 300

200

Roztocze

od 90 do 300

190

Warmia i Mazury

od 220 do 600

370

Wielkopolska

od 140 do 640

320

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W zestawieniu podane zostały koszty minimalne i maksymalne wynajmu domów w 14 rejonach oraz koszty średnie. Średni koszt wynajmu domu w Polsce, na jedną dobę wynosi 296 złotych. Zdecydowanie drożej jest na Podhalu – 400 złotych za dobę, Mazowszu – 380 złotych i Warmii i Mazurach – 370 złotych za dobę. Zdecydowanie taniej jest Roztoczu, w Świętokrzyskim a nawet nad morzem. Jeśli zechcemy wybrać się na Pomorze zachodnie – w tych rejonach koszt wynajęcia domu jest o około 100 złotych niższy w porównaniu ze średnią dla całej Polski.

Polecamy także: Nieruchomości

Rozbieżności miedzy najtańszym a najdroższymi ofertami są bardzo duże. Najtańszy dom można wynająć już za 90 złotych za dobę na Podlasiu czy Roztoczu, a jedna z najdroższych ofert na Podhalu wymaga wyłożenia dziesięciokrotnie wyższej sumy. Różnice między cenami minimalnymi a maksymalnymi wynikają przede wszystkim ze zróżnicowania standardu oferty. Wśród najtańszych ofert dominują niewielkie 4-6 osobowe domki z podstawowym wyposażeniem, które można użytkować jedynie w sezonie letnim (np.: typu Brda). Natomiast najdroższe oferty to duże, całoroczne domy, z kilkoma łazienkami, pełnym wyposażeniem AGD i RTV, klimatyzacją lub możliwością dogrzania budynku, a czasami nawet z własnymi basenami.

Kolejnymi czynnikami wpływającymi na zróżnicowanie cen jest oczywiście lokalizacja. Najdrożej jest na obleganych w czasie wakacji regionach Pomorza wschodniego, Podhala, Warmii i Mazur. Mimo oferty bogatej, w porównaniu z innymi częściami Polski, zapotrzebowanie jest tak duże, że ceny utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Dodatkowym elementem, windującym ceny w tych lokalizacjach, jest wspominany już wysoki standard domów, które powstawały tam masowo w ciągu kilku ostatnich lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama