| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Jak zwiększyć zdolność kredytową przy pomocy karty kredytowej?

Jak zwiększyć zdolność kredytową przy pomocy karty kredytowej?

Istnieje prosty sposób na podwyższenie zdolności kredytowej: rezygnacja z karty kredytowej i uregulowanie wszystkich zobowiązań. Paradoksalnie, banki skłonne są pożyczyć więcej pieniędzy, jeżeli... zdecydujemy się na wybór nowej karty kredytowej.

Bank lubią targować się. Oferują większą pożyczkę w zamian za pakiet dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie, konto osobiste, inwestycje czy właśnie karta kredytowa. Najczęściej powtarzaną radą przy zaciąganiu kredytu hipotecznego jest pozbycie się zobowiązań. Zazwyczaj sprowadza się to do zlikwidowania kart kredytowych oraz spłaty posiadanych kredytów. Z drugiej strony można zacieśnić więź z bankiem, korzystając z jego pozostałych produktów. Dzięki tym zabiegom, w skrajnych przypadkach marża może zmaleć nawet dwukrotnie. Taka obniżka przekłada się oczywiście na wzrost zdolności kredytowej. Poniżej prezentujemy analizy Home Broker, które ilustrują, w jaki sposób konkretne czynniki wpływają na średnią zdolność kredytową.

Punktem wyjścia jest zdolność kredytowa małżeństwa z Warszawy o dochodach 5 tys. zł. Dług ma zostać zaciągnięty na 30 lat. Obecnie para nie posiada żadnych kredytów ani kart kredytowych. W takim przypadku małżeństwo mogłoby pożyczyć średnio 440,2 tys. zł. Za tę kwotę można kupić mieszkanie w Warszawie o powierzchni ok. 47 m kw.

Najhojniejszymi bankami dla przykładowej pary byłyby Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy. Pożyczyłyby one odpowiednio 538 i 553 tys. zł. Za uzyskane w ten sposób pieniądze małżeństwo mogłoby pozwolić sobie nawet na mieszkanie o przeciętnym standardzie, liczące 59 m kw. i usytuowane w stolicy.

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się średnio do 416,3 tys. zł, czyli o 23,8 tys. zł, gdyby małżeństwo musiało obsługiwać relatywnie niewielki kredyt gotówkowy, na kwotę 2 tys. zł z miesięczną ratą na poziomie 180 zł. Ten czynnik obniża więc średnią zdolność kredytową o 5,4%.

Największy wpływ takiego zobowiązania widoczny jest w przypadku ING Banku Śląskiego i Banku Ochrony Środowiska. Zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się o odpowiednio 32,6 oraz 30,5 tys. zł z tytułu obsługi kredytu.

Dowiedz się także: Dlaczego ubywa kart kredytowych?

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się także o 25,9 tys. zł, czyli do 414,2 tys. zł, gdyby małżeństwo miało na utrzymaniu jedno dziecko. Posiadanie jednej pociechy obniża średnią zdolność kredytową o 5,9%. Największy problem stanowi to w Deutsche Banku i Banku Ochrony Środowiska. Z tytułu posiadania dziecka zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się odpowiednio aż o 87 i 114,5 tys. zł. Kwota ta wystarczyłaby na zakup jednego pokoju w przeciętnym mieszkaniu w stolicy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »