REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zwiększyć zdolność kredytową przy pomocy karty kredytowej?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Jerzy Węglarz
Aleksandra Łukasiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje prosty sposób na podwyższenie zdolności kredytowej: rezygnacja z karty kredytowej i uregulowanie wszystkich zobowiązań. Paradoksalnie, banki skłonne są pożyczyć więcej pieniędzy, jeżeli... zdecydujemy się na wybór nowej karty kredytowej.

Bank lubią targować się. Oferują większą pożyczkę w zamian za pakiet dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie, konto osobiste, inwestycje czy właśnie karta kredytowa. Najczęściej powtarzaną radą przy zaciąganiu kredytu hipotecznego jest pozbycie się zobowiązań. Zazwyczaj sprowadza się to do zlikwidowania kart kredytowych oraz spłaty posiadanych kredytów. Z drugiej strony można zacieśnić więź z bankiem, korzystając z jego pozostałych produktów. Dzięki tym zabiegom, w skrajnych przypadkach marża może zmaleć nawet dwukrotnie. Taka obniżka przekłada się oczywiście na wzrost zdolności kredytowej. Poniżej prezentujemy analizy Home Broker, które ilustrują, w jaki sposób konkretne czynniki wpływają na średnią zdolność kredytową.

REKLAMA

BOŚ i Pocztowy – najbardziej szczodre banki

REKLAMA

Punktem wyjścia jest zdolność kredytowa małżeństwa z Warszawy o dochodach 5 tys. zł. Dług ma zostać zaciągnięty na 30 lat. Obecnie para nie posiada żadnych kredytów ani kart kredytowych. W takim przypadku małżeństwo mogłoby pożyczyć średnio 440,2 tys. zł. Za tę kwotę można kupić mieszkanie w Warszawie o powierzchni ok. 47 m kw.

Najhojniejszymi bankami dla przykładowej pary byłyby Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy. Pożyczyłyby one odpowiednio 538 i 553 tys. zł. Za uzyskane w ten sposób pieniądze małżeństwo mogłoby pozwolić sobie nawet na mieszkanie o przeciętnym standardzie, liczące 59 m kw. i usytuowane w stolicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mniejsza zdolność kredytowa w przypadku kredytów gotówkowych

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się średnio do 416,3 tys. zł, czyli o 23,8 tys. zł, gdyby małżeństwo musiało obsługiwać relatywnie niewielki kredyt gotówkowy, na kwotę 2 tys. zł z miesięczną ratą na poziomie 180 zł. Ten czynnik obniża więc średnią zdolność kredytową o 5,4%.

Największy wpływ takiego zobowiązania widoczny jest w przypadku ING Banku Śląskiego i Banku Ochrony Środowiska. Zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się o odpowiednio 32,6 oraz 30,5 tys. zł z tytułu obsługi kredytu.

Dowiedz się także: Dlaczego ubywa kart kredytowych?

Tylko jeden pokój dla rodziny z dzieckiem

REKLAMA

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się także o 25,9 tys. zł, czyli do 414,2 tys. zł, gdyby małżeństwo miało na utrzymaniu jedno dziecko. Posiadanie jednej pociechy obniża średnią zdolność kredytową o 5,9%. Największy problem stanowi to w Deutsche Banku i Banku Ochrony Środowiska. Z tytułu posiadania dziecka zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się odpowiednio aż o 87 i 114,5 tys. zł. Kwota ta wystarczyłaby na zakup jednego pokoju w przeciętnym mieszkaniu w stolicy.

Z drugiej strony aż 9 z 19 badanych banków nie różnicowało poziomu zdolności kredytowej modelowego małżeństwa ze względu na liczbę posiadanych dzieci. Do grona takich „prorodzinnych” instytucji finansowych należą: Alior Bank, BNP Paribas Fortis, BPH, BZ WBK, Citi Handlowy, HSBC, ING Bank Śląski, Polbank oraz Raiffeisen.

Karta kredytowa niekoniecznie oznacza mniejsze mieszkanie

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się także o 24,5 tys. zł, czyli do 415,6 tys. zł, gdyby małżeństwo posiadało w portfelu kartę kredytową z limitem 5 tys. zł. Ten czynnik obniża więc średnią zdolność kredytową o 5,6%, a co za tym idzie – maksymalną powierzchnię mieszkania, którą można nabyć na kredyt. Największy wpływ plakietek widoczny jest w przypadku Pekao SA. Z tytułu posiadania karty kredytowej z limitem 5 tys. zł zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się o 74,9 tys. zł.

Warto zauważyć, że w związku z faktem posiadania kart kredytowych nie wszystkie banki obniżą zdolność kredytową rodziny. Właściciele tego środka płatniczego muszą jednak regularnie spłacać zadłużenie tak, aby pod koniec okresu rozliczeniowego nie istniało zobowiązanie wobec banku. Takie rozwiązanie stosują: Bank Millennium, BPH, BZ WBK oraz PKO BP.

Polecamy serwis: Kredyty

Samochód a zdolność kredytowa

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się o 5 tys. zł, czyli do 435,1 tys. zł, gdyby małżeństwo posiadało samochód. Ten czynnik obniża średnią zdolność kredytową o 1,2%. Co ciekawe, zależność ta widoczna jest jedynie w dwóch przypadku – Deutsche Banku i Banku Pocztowego. Zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się tam z tytułu posiadania auta odpowiednio o 60 i 36,4 tys. zł.

Wysoka nagroda za przelewanie wynagrodzenia na konto

Nie zawsze trzeba z czegoś rezygnować, żeby zmaksymalizować zdolność kredytową. Banki są skłonne pożyczać pieniądze przy niższej marży klientom, którzy zwiążą się z nimi mocniej poprzez zakup innych produktów. W najmniej inwazyjnym przypadku założenie konta w banku kredytującym i zobowiązanie się do przelewania nań wynagrodzenia podwyższa zdolność kredytową modelowej rodziny z bazowych 440,2 tys. zł do 443,6 tys. zł, a więc o 0,8%. Niestety, jedynie 3 spośród badanych instytucji finansowych różnicują w takim przypadku zdolność kredytową. Aż o 35 tys. zł więcej byłby skłonny pożyczyć modelowej rodzinie Deutsche Bank, a dodatkowe 21 tys. zł zaoferowałby Citi Handlowy.

Wpływ zakupu karty kredytowej na zdolność kredytową

Gdyby przykładowe małżeństwo udało się do banku nie tylko po kredyt hipoteczny, ale także w celu założenia konta, na które przelewałoby swoje wynagrodzenie, zakupu karty kredytowej z limitem 5 tys. zł oraz dokupienia ubezpieczenia i programu regularnego oszczędzania, różnica w zdolności kredytowej byłaby znacząca. Przeciętnie banki pożyczyłyby 456,5 tys. zł, a więc o 16,3 tys. zł więcej niż w przypadku zaciągnięcia samego kredytu. Zdolność kredytowa wzrosłaby więc o 3,7%.

Do grona banków, które pożyczyłyby więcej przy sprzedaży kilku produktów, należy zaliczyć Citi Handlowy, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, Kredyt Bank, MultiBank, PKO BP oraz Raiffeisen. Nie wszystkie instytucje finansowe skore są zaoferować więcej w rozważanym przypadku. Alior Bank zaproponowałby kredyt o 14 tys. zł niższy, Polbank obniżyłby maksymalną kwotę o 24,1 tys. zł, a HSBC przyznałby pożyczkę o 40,2 tys. zł niższą. Należy to wiązać z wpływem zakupu karty kredytowej na zdolność kredytową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA