| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Od początku nowego roku wzrosną ceny mieszkań. Wartość mieszkania może skoczyć w górę od kilku do kilkuset tysięcy złotych, ale deweloperzy zapewniają, że nie będzie to mieć większego wpływu na rynek nieruchomości. Prognozy te zdaje się potwierdzać fakt, że jak dotąd sprzedaż mieszkań nie wzrosła gwałtownie.

Są też firmy, które w umowie przedwstępnej mogą zagwarantować nabywcom stałą cenę brutto lokalu. Oznacza to, że niezależnie od obowiązującej w danym momencie stawki VAT kupujący zapłaci z góry ustaloną cenę. Takimi deweloperami są Archicom z Wrocławia i Ekolan z Trójmiasta. Obie firmy zapewniają, że nabywcy mogą liczyć u nich na zagwarantowaną cenę brutto lokali. Tomasz Sujak, Dyrektor ds. handlowych spółki Archicom, zwraca też uwagę na inny aspekt zakupu. Według niego zdarzają się nabywcy, którzy zamiast kierować się lokalizacją, otoczeniem, funkcjonalnością czy naświetlaniem mieszkania, wypatrują promocji, upustów i obniżek, które pozwolą zaoszczędzić parę groszy, co w efekcie wcale nie musi przekładać się na oszczędzanie w przyszłości.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Deweloperzy przyznają, że podwyżka VAT jest popularnym elementem rozmów z klientami. Tłumaczą oni swoim klientom, jaki wpływ zmiany podatkowe będą wywierać na rynek mieszkaniowy od przyszłego roku. VAT stał się elementem negocjacji zakupowych. Należy o tym pamiętać, podczas rozmów z deweloperami. Wielu z nich jest skłonnych udzielić kilkuprocentowych rabatów na sprzedawane lokale. Zniwelowanie zmiany stawki VAT powinno być łatwą do wynegocjowania częścią umowy.

Politycznie nośny temat podwyżek VAT nie powinien w znaczący sposób wpłynąć na obecną sytuację na rynku nieruchomości. Wprowadzenie stawki podstawowej 23% na mieszkania o powierzchni ponad 150 m kw. spowoduje duży wzrost ich cen, ale dotyczy bardzo małej części rynku nieruchomości. Natomiast podniesienie stawek o 1 pp. na małe mieszkania może spowodować jedynie niewielki wzrost cen ofertowych. - VAT jest jednym z wielu elementów składowych ceny, ale ostatecznie o cenach decyduje rynek, zainteresowanie klientów i ich możliwości nabywcze – pointuje Julia Łaszkiewicz, pełnomocnik zarządu firmy EKOLAN.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »