REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki kierują oferty do singli

REKLAMA

REKLAMA

Bycie singlem nie stanowi przeszkody w staraniach o kredyt. Banki coraz częściej kredytują osoby samotne.

Jeszcze niedawno bycie „osobą stanu wolnego” nie stanowiło powodu do dumy. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Single cieszą się z trybu życia jaki prowadzą, są niezależni, poświęcają się swoim pasjom i karierom. Ich liczba stale się też zwiększa.

REKLAMA

Według danych GUS na 15 mln gospodarstw domowych w Polsce aż jedna trzecia to gospodarstwa jednoosobowe. Osób samotnych z wyboru w wieku 25 – 40 lat jest 5 mln. Badania GUS wskazują również, że ze względu na niskie koszty stałe, kwota do dyspozycji w ich przypadku jest 2 – 3 razy wyższa niż w przypadku osób posiadających rodziny. Są to więc ludzie niezależni finansowo, którzy chcą też samodzielnie mieszkać, najlepiej blisko centrum. Czy kupno mieszkania w pojedynkę jest jednak możliwe?

Singiel to lojalny klient

REKLAMA

Jeszcze w 2008 i 2009 roku, podczas największego natężenia kryzysu finansowego, niektóre banki w ogóle nie kredytowały singli. Teraz jednak sytuacja wróciła do normy i nie ma z tym większego problemu. Single, podobnie jak osoby posiadające rodziny, mają określone potrzeby mieszkaniowe, więc korzystają z oferty kredytów hipotecznych – mówi Paweł Stola, analityk portalu Hiponet.pl.

Osoby samotne powinny jednak spełniać te same wymagania, co inni kredytobiorcy. Niestety w przypadku gdy bank stosuje metodę scoringowa przy ocenie wniosku kredytowego, single mogą uzyskiwać niższe oceny niż małżeństwa. Paweł Stola z Hiponet.pl tłumaczy, że jeśli chcą zaciągnąć kredyt, to muszą wykazać się proporcjonalnie większymi dochodami na osobę, niż pary ubiegające się o podobną kwotę. Dochody pary zazwyczaj są wyższe niż „przeciętnego” singla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak można obniżyć marżę kredytu

Różnica w liczeniu zdolności kredytowej na jedną osobę lub małżeństwo jest zaś niewielka. Część banków niechętnie też patrzy na singli, którzy ubiegają się o kredyt, gdyż uważają ryzyko utraty pracy przez dwie osoby za mniejsze niż w przypadku jednej.

Single w programie "Rodzina na swoim"

REKLAMA

Single, którzy zamierzają kupić mieszkanie, będą także mogli liczyć na pomoc rządową. Według najnowszej propozycji zmian w programie „Rodzina na swoim” już od przyszłego roku osoby samotne staną się jego beneficjentami. Będą to jednak dopłaty tylko w przypadku zakupu pierwszego mieszkania, o powierzchni do 50 mkw., dla osób poniżej 35. roku życia.

Program „Rodzina na swoim” daje możliwość znacznych oszczędności na odsetkach. Dlatego wiele osób o niego pyta Jeżeli singla rozumiemy jako osobę nie pozostającą w związku małżeńskim, to program rządowych dopłat do odsetek jest już dziś dostępny dla części z nich, gdyż mogą skorzystać z niego osoby samotnie wychowujące dziecko – tłumaczy Paweł Stola, Hiponet.pl.

Polecamy: Niższe koszty kredytów mieszkaniowych

Rosnąca liczba singli powoduje, że banki i deweloperzy coraz częściej biorą pod uwagę ich potrzeby. Dlatego kredytowanie osób samotnych i kupowanie przez nie mieszkań jest już teraz na porządku dziennym.

Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA