REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy fala wzrostów złota oparta jest na spekulacji?

Mimo że notowania złota są silnie skorelowane ze stopami procentowymi i inflacją, również inne czynniki mają wpływ na ten kruszec.
Mimo że notowania złota są silnie skorelowane ze stopami procentowymi i inflacją, również inne czynniki mają wpływ na ten kruszec.

REKLAMA

REKLAMA

Złoto osiągnęło już cenę 1700 dolarów za uncję i prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie drożeć. Czy mamy do czynienia z bańką spekulacyjną? Eksperci uważają, że aby mówić o spekulacji, powinniśmy poczekać na dalsze wzrosty.

Cena złota na koniec 2005 roku wynosiła 516 dolarów za uncję. Ponad trzykrotny wzrost notowań przez niecałe sześć lat to 22,83% zwrotu rokrocznie. Należy jednak mieć na uwadze to, że złoto jest uważane za dobrą lokatę kapitału na trudne czasy. Przy ogólnoświatowym kryzysie 2007-2009, kryzysie zadłużenia w strefie euro 2010-?, problemach z podniesieniem limitu zadłużenia w USA oraz obecnymi obawami o recesję w USA i zarażenie się kolejnych państw wirusem greckim, trzykrotny wzrost cen złotego kruszcu nie wskazuje na przegrzanie rynku. Raczej na wzrost niepewności.

REKLAMA

Złoto jest silnie skorelowane z inflacją i stopami procentowymi, ale to nie jedyne czynniki wpływu, ważne dla tego metalu szlachetnego. Odzwierciedlając niepewność inwestorów, złoto jest powiązane również z trendami na rynku walutowym Forex (jego cena najczęściej wyrażona zostaje w dolarach) czy popytem ze strony przemysłu jubilerskiego.

Źródło: Treasurydirect.gov, Mig Bank Trading Station

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ciekawą zależność pokazuje również powyższy wykres. Wzrost zadłużenia USA z 5 do 14 bilionów dolarów w ciągu 15 lat oznacza również wzrost ryzyka niezdolności do jego spłaty lub monetyzacji długu (pokrywania zobowiązań dodrukowanymi pieniędzmi, co zwiększałoby bazę monetarną, napędzając inflację). Ameryka wciąż nie ma planu na rozwiązanie problemu nadmiernego zadłużenia. Ostatnia obniżka ratingu USA przez agencję S&P była również poprzedzona wezwaniem do redukcji długu o co najmniej 4 biliony dolarów. Ponieważ przyjęty przez amerykański Kongres plan zmniejszenia długu był znacznie mniej ambitny, można oczekiwać dalszych kłopotów USA i kontynuacji życia na kredyt.

W związku z tym obecny kurs złota nie jest jeszcze bańką, a raczej odzwierciedleniem racjonalnych oczekiwań inwestorów. Jako ostatnią fazę wzrostów często wskazuje się moment, gdy ceny przejdą ze wzrostów liniowych do ruchu parabolicznego. Być może początkiem ostatniej, opartej już na spekulacji fali wzrostów jest właśnie sygnał wybicia z kanału trendu wzrostowego, jaki dokonuje się w sierpniu na złocie.

Źródło: Eurostat

Polecamy serwis: Kursy walut

Wsparciem dla dalszych zwyżek będzie wzrost awersji do ryzyka. Sygnał może nadejść ze strony stref euro. Jak donosi gazeta der Spiegel, Włochy są zbyt duże, by Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej mógł je uratować. Italia musi więc skupić się na dalszym zaciskaniu pasa. Tym trudniejszym, że ma jeden z najniższych wskaźników dynamiki PKB w Europie i na świecie.

Analiza Fibonacciego najbliższy opór pokazuje na 1901,74-1941,94. Wydaje się jednak, że to dopiero przystanek w dalszej drodze złota. Tym, co mogłoby doprowadzić do korekty przy tym poziomie, byłoby zwiększenie wymagań kapitałowych do inwestowania na tym rynku – sytuacja analogiczna do tej, jaka miała miejsce na rynku srebra w maju br. Na dzień dzisiejszy wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA