REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy fala wzrostów złota oparta jest na spekulacji?

Mimo że notowania złota są silnie skorelowane ze stopami procentowymi i inflacją, również inne czynniki mają wpływ na ten kruszec.
Mimo że notowania złota są silnie skorelowane ze stopami procentowymi i inflacją, również inne czynniki mają wpływ na ten kruszec.

REKLAMA

REKLAMA

Złoto osiągnęło już cenę 1700 dolarów za uncję i prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie drożeć. Czy mamy do czynienia z bańką spekulacyjną? Eksperci uważają, że aby mówić o spekulacji, powinniśmy poczekać na dalsze wzrosty.

Cena złota na koniec 2005 roku wynosiła 516 dolarów za uncję. Ponad trzykrotny wzrost notowań przez niecałe sześć lat to 22,83% zwrotu rokrocznie. Należy jednak mieć na uwadze to, że złoto jest uważane za dobrą lokatę kapitału na trudne czasy. Przy ogólnoświatowym kryzysie 2007-2009, kryzysie zadłużenia w strefie euro 2010-?, problemach z podniesieniem limitu zadłużenia w USA oraz obecnymi obawami o recesję w USA i zarażenie się kolejnych państw wirusem greckim, trzykrotny wzrost cen złotego kruszcu nie wskazuje na przegrzanie rynku. Raczej na wzrost niepewności.

REKLAMA

Złoto jest silnie skorelowane z inflacją i stopami procentowymi, ale to nie jedyne czynniki wpływu, ważne dla tego metalu szlachetnego. Odzwierciedlając niepewność inwestorów, złoto jest powiązane również z trendami na rynku walutowym Forex (jego cena najczęściej wyrażona zostaje w dolarach) czy popytem ze strony przemysłu jubilerskiego.

Źródło: Treasurydirect.gov, Mig Bank Trading Station

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ciekawą zależność pokazuje również powyższy wykres. Wzrost zadłużenia USA z 5 do 14 bilionów dolarów w ciągu 15 lat oznacza również wzrost ryzyka niezdolności do jego spłaty lub monetyzacji długu (pokrywania zobowiązań dodrukowanymi pieniędzmi, co zwiększałoby bazę monetarną, napędzając inflację). Ameryka wciąż nie ma planu na rozwiązanie problemu nadmiernego zadłużenia. Ostatnia obniżka ratingu USA przez agencję S&P była również poprzedzona wezwaniem do redukcji długu o co najmniej 4 biliony dolarów. Ponieważ przyjęty przez amerykański Kongres plan zmniejszenia długu był znacznie mniej ambitny, można oczekiwać dalszych kłopotów USA i kontynuacji życia na kredyt.

W związku z tym obecny kurs złota nie jest jeszcze bańką, a raczej odzwierciedleniem racjonalnych oczekiwań inwestorów. Jako ostatnią fazę wzrostów często wskazuje się moment, gdy ceny przejdą ze wzrostów liniowych do ruchu parabolicznego. Być może początkiem ostatniej, opartej już na spekulacji fali wzrostów jest właśnie sygnał wybicia z kanału trendu wzrostowego, jaki dokonuje się w sierpniu na złocie.

Źródło: Eurostat

Polecamy serwis: Kursy walut

Wsparciem dla dalszych zwyżek będzie wzrost awersji do ryzyka. Sygnał może nadejść ze strony stref euro. Jak donosi gazeta der Spiegel, Włochy są zbyt duże, by Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej mógł je uratować. Italia musi więc skupić się na dalszym zaciskaniu pasa. Tym trudniejszym, że ma jeden z najniższych wskaźników dynamiki PKB w Europie i na świecie.

Analiza Fibonacciego najbliższy opór pokazuje na 1901,74-1941,94. Wydaje się jednak, że to dopiero przystanek w dalszej drodze złota. Tym, co mogłoby doprowadzić do korekty przy tym poziomie, byłoby zwiększenie wymagań kapitałowych do inwestowania na tym rynku – sytuacja analogiczna do tej, jaka miała miejsce na rynku srebra w maju br. Na dzień dzisiejszy wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA