REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czekamy na wyniki finansowe spółek

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze w tym roku posiedzenie Banku Anglii nie powinno budzić szczególnych emocji, podobnie jak dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Większe znaczenie mają kursy walut i wiadomości ze spółek.

REKLAMA

Zarówno stopy procentowe w Wielkiej Brytanii, jak i limit środków przeznaczonych przez tamtejszy bank centralny na wykup toksycznych aktywów od firm, najprawdopodobniej nie ulegną zmianie. Ekonomiści szacują, że w listopadzie 2009 r. w strefie euro minimalnie wzrosła sprzedaż detaliczna oraz indeksy odzwierciedlające nastroje konsumentów i przedsiębiorców. Uwaga inwestorów powoli zaczyna przenosić się na komunikaty z poszczególnych spółek, które wkrótce rozpoczną publikacje wyników finansowych za ostatni kwartał 2009 r.

REKLAMA

Większość giełdowych indeksów w Azji przerwała serię wzrostową - NIKKEI spadł o 0,5 proc., a Hang Seng tracił na wartości ok. 0,8 proc. Na rynku walutowym amerykański dolar nieznacznie umocnił się względem euro (kurs pary euro-dolar spadł poniżej 1,44 USD), lecz w przeliczeniu na dolary australijskie i jeny stracił na wartości. Inwestorzy, którzy ostatnio masowo zamykali krótkie pozycje na amerykańskiej walucie obecnie weryfikują słuszność tego posunięcia, ponieważ z kolejnych wypowiedzi członków Fed wynika, że podwyżki stóp procentowych w USA są w dalszym ciągu mało prawdopodobne.

Notowania walut on-line

Kapitał wraca na rynek obligacji i faworyzuje papiery skarbowe o krótkim terminie zapadalności, a co za tym idzie różnica w rentowność obligacji 10-letnich i dwulatek zbliża się do najwyższego poziomu w historii. Obligacje dwuletnie przynoszą obecnie 0,99 proc. rocznie, natomiast rentowność papierów dziesięcioletnich na skutek oczekiwań inflacyjnych wzrosła do 3,82 proc.

Wskaźniki makro

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opublikowane w czwartek dane z Australii pokazały, że pod koniec ubiegłego roku zarówno sytuacja konsumentów, jak i handel zagraniczny wypadły lepiej od oczekiwań ekonomistów. Niepokoić może jednak fakt, że najważniejsze komponenty eksportu (węgiel, ruda żelaza oraz eksport do Chin) osiągnęły najniższe wartości od kilku miesięcy, co sugeruje, że zapasy zgromadzone w magazynach azjatyckich fabryk wystarczą, by pokryć odradzający się powoli popyt. W Japonii wyniki dwóch sieci detalicznych rozczarowały analityków, natomiast projekcje firmy Hitachi na najbliższy rok zakładają powrót zysków. Inni przedstawiciele branży elektronicznej z regionu także oczekują wzrostu sprzedaży (np. LG planuje sprzedać 35 mln monitorów, czyli o ok. 5 mln więcej niż w 2009 r.), ale kluczowe znaczenie dla ich wyników będzie miał czynnik, który w ostatnich miesiącach krzyżował plany eksporterów, tzn. kurs lokalnych walut (jena czy koreańskiego wona) względem euro czy dolara.

Na GPW notowania rozpoczęły się od około jednoprocentowych spadków indeksów WIG oraz WIG20.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA