reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Średnie spółki odporne na spadki

Średnie spółki odporne na spadki

Próby podniesienia indeksu największych spółek, podejmowane przez większą część dzisiejszej sesji zakończyły się niepowodzeniem. Około godziny 15.00 niedźwiedzie przystąpiły do bardziej zdecydowanego działania. W dalszym ciągu rewelacyjnie wręcz zachowuje się indeks średnich firm. Tam hossa trwa w najlepsze.

Tak drastycznego rozziewu między zachowaniem się dwóch rynków nie notowaliśmy od dawna. Był moment, że WIG20 spadał o 2 proc., a mWIG40 zyskiwał 2 proc. Wydaje się, jakbyśmy patrzyli na dwa różne światy. Bo też i nieco się różnią. W przypadku jednej czwartej firm z WIG20 nie można obliczyć wskaźnika cena do zysku z powodu …braku zysku. Spośród czterdziestu firm z mWIG40 nie da się tego zrobić jedynie dla trzech.

WIG20 rozpoczął dzisiejszą sesję niemal dokładnie na tym poziomie, na jakim zakończył wczorajszą. Mimo niechęci inwestorów do zagrożonego strajkiem KGHM, indeks szybko poszedł w górę, głównie dzięki Telekomunikacji Polskiej. Jednak powyżej 1 proc. nie był w stanie podskoczyć. Sztuka ta udała się wskaźnikowi średnich spółek, który daje popis siły i bije kolejne rekordy niemal nieprzerwanie od połowy lipca. Zaczął dzień od wzrostu o 1,3 proc. i tę zdobycz szybko powiększył. Choć brzmi to banalnie, nie sposób jednak nie zauważyć, że na papierach wybranych dużych spółek toczy się gra dużym kapitałem. Wczoraj obroty akcjami KGHM wyniosły 560 mln zł i były najwyższe od 7 stycznia tego roku (przypomnijmy, że wówczas kurs papierów miedzianej gwiazdy wynosił 33 zł, czyli nieco więcej niż jedną trzecią dzisiejszej ceny). Od dwóch dni mocno rośnie kurs i obroty papierami Telekomunikacji Polskiej, które wcześniej były bardzo zdecydowanie przeceniane. Wczoraj obroty wyniosły 178 mln zł, dziś już po godzinie handlu sięgały 160 mln zł.

Ogłoszenie decyzji o sprzedaży 10 proc. pakietu akcji KGHM przez Skarb Państwa przesądziło o losach sesji. Spadki przybrały na sile, a najmocniej dotknęły tych firm, w których państwo ma pakiety akcji. Przewodził im oczywiście KGHM tracący prawie 6 proc. PKO, spadało o 4 proc., Lotos podobnie. PGNiG i PKN traciły po 3 proc. Ostatecznie WIG20 stracił 2,6 proc., WIG zniżkował o 1,49 proc., a sWIG80 o 0,18 proc. Indeks średnich firm zyskał 1,2 proc. Obroty wyniosły 1,97 mld zł z czego aż 860 mln zł przypadło na Telekomunikację Polską i KGHM.

Na Wall Street radość z dobrych danych dotyczących rynku pracy odeszła w niepamięć i walka popytu z podażą znów toczy się przy niewielkiej przewadze niedźwiedzi. S&P500 wciąż utrzymuje się nad poziomem 1000 punktów, ale dystans jest znikomy. Wczorajszy spadek o 0,33 proc. nie robi większego wrażenia, ale atmosfery z pewnością nie poprawia. Po dwudziestu sesjach zwyżek czekanie na korektę staje się jak najbardziej zasadne.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama