Kategorie

Średnie spółki odporne na spadki

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS
Próby podniesienia indeksu największych spółek, podejmowane przez większą część dzisiejszej sesji zakończyły się niepowodzeniem. Około godziny 15.00 niedźwiedzie przystąpiły do bardziej zdecydowanego działania. W dalszym ciągu rewelacyjnie wręcz zachowuje się indeks średnich firm. Tam hossa trwa w najlepsze.

Tak drastycznego rozziewu między zachowaniem się dwóch rynków nie notowaliśmy od dawna. Był moment, że WIG20 spadał o 2 proc., a mWIG40 zyskiwał 2 proc. Wydaje się, jakbyśmy patrzyli na dwa różne światy. Bo też i nieco się różnią. W przypadku jednej czwartej firm z WIG20 nie można obliczyć wskaźnika cena do zysku z powodu …braku zysku. Spośród czterdziestu firm z mWIG40 nie da się tego zrobić jedynie dla trzech.

GPW

Reklama

WIG20 rozpoczął dzisiejszą sesję niemal dokładnie na tym poziomie, na jakim zakończył wczorajszą. Mimo niechęci inwestorów do zagrożonego strajkiem KGHM, indeks szybko poszedł w górę, głównie dzięki Telekomunikacji Polskiej. Jednak powyżej 1 proc. nie był w stanie podskoczyć. Sztuka ta udała się wskaźnikowi średnich spółek, który daje popis siły i bije kolejne rekordy niemal nieprzerwanie od połowy lipca. Zaczął dzień od wzrostu o 1,3 proc. i tę zdobycz szybko powiększył. Choć brzmi to banalnie, nie sposób jednak nie zauważyć, że na papierach wybranych dużych spółek toczy się gra dużym kapitałem. Wczoraj obroty akcjami KGHM wyniosły 560 mln zł i były najwyższe od 7 stycznia tego roku (przypomnijmy, że wówczas kurs papierów miedzianej gwiazdy wynosił 33 zł, czyli nieco więcej niż jedną trzecią dzisiejszej ceny). Od dwóch dni mocno rośnie kurs i obroty papierami Telekomunikacji Polskiej, które wcześniej były bardzo zdecydowanie przeceniane. Wczoraj obroty wyniosły 178 mln zł, dziś już po godzinie handlu sięgały 160 mln zł.

Ogłoszenie decyzji o sprzedaży 10 proc. pakietu akcji KGHM przez Skarb Państwa przesądziło o losach sesji. Spadki przybrały na sile, a najmocniej dotknęły tych firm, w których państwo ma pakiety akcji. Przewodził im oczywiście KGHM tracący prawie 6 proc. PKO, spadało o 4 proc., Lotos podobnie. PGNiG i PKN traciły po 3 proc. Ostatecznie WIG20 stracił 2,6 proc., WIG zniżkował o 1,49 proc., a sWIG80 o 0,18 proc. Indeks średnich firm zyskał 1,2 proc. Obroty wyniosły 1,97 mld zł z czego aż 860 mln zł przypadło na Telekomunikację Polską i KGHM.

Giełdy zagraniczne

Na Wall Street radość z dobrych danych dotyczących rynku pracy odeszła w niepamięć i walka popytu z podażą znów toczy się przy niewielkiej przewadze niedźwiedzi. S&P500 wciąż utrzymuje się nad poziomem 1000 punktów, ale dystans jest znikomy. Wczorajszy spadek o 0,33 proc. nie robi większego wrażenia, ale atmosfery z pewnością nie poprawia. Po dwudziestu sesjach zwyżek czekanie na korektę staje się jak najbardziej zasadne.

Reklama

W Azji na razie o korekcie nie myślą. Dziś przeważały tam niewielkie wzrosty. Giełdy w Szanghaju i Bombaju bardzo powściągliwie odreagowywały niedawne zniżki. Dla Nikkei wzrost o 0,6 proc. jest tylko przedłużeniem dwudniowej stabilizacji.

Główne europejskie pakiety zaczęły dzień nieznacznie powyżej poziomu zera, w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. W pierwszych godzinach handlu skala wzrostów nieco się powiększyła, ale do 1 proc. było wskaźnikom bardzo daleko. Wciąż przedłuża się wyczekiwanie na poważniejsze impulsy. Te powinny nadejść pod koniec tygodnia. Spośród giełd naszego regionu, niedawni liderzy wzrostów, czyli Sofia i Bukareszt, zaliczały spadkową korektę o niezbyt dużej skali.

Waluty

Na światowym rynku walutowym dość spokojnie. Za euro trzeba dziś było płacić 1,41 dolara, czyli tyle samo co dzień wcześniej. Póki nie ma większych zmian na giełdach papierów wartościowych, nie ma co spodziewać się zbyt dużych ruchów euro i dolara. Także w przypadku naszej waluty zmiany były dziś niewielkie. Za euro płacono 4,12 zł, za dolara 2,91 zł, a za franka 2,68 zł. Różnice w porównaniu do poniedziałku pojawiały się dopiero na trzecim miejscu po przecinku. Po południu jednak złoty zaczął tracić bardziej zdecydowanie na wartości. Dolar podrożał do 2,95 zł, euro do 4,17 a frank do 2,72 zł.

Podsumowanie

Gdy obawy przed pogłębieniem się korekty nieco się zmniejszyły, szybko okazało się, jak bardzo rynek jest na nią podatny. Za oceanem wzrosty trwają nieprzerwanie od ponad miesiąca. Także i tam jej wystąpienie wydaje się więc być jedynie kwestią czasu. A przy wiernym kopiowaniu przez nasz rynek, czasem nawet ze zwielokrotnioną siłą, ruchów na Wall Street, musimy się liczyć z tym, że wówczas spadki nas nie ominą.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.