Kategorie

Byki na amerykańskim wspomaganiu

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS
Na naszej giełdzie panowały dziś dość zmienne nastroje. Po dobrym początku byki doprowadziły indeks największych spółek do ponad 1900 punktów. Później nastroje się pogorszyły i wskaźnik zjechał poniżej poziomu z początku sesji. Dobry start notowań za oceanem, gdzie indeksy rosły o 1,6-1,7 proc. spowodował, że końcówka dnia w Warszawie była znów wyraźnie wzrostowa. I to przy bardzo wysokich obrotach.

GPW

Reklama

Sesja w Warszawie zaczęła się optymistycznie, a potem było już tylko lepiej. Na otwarciu notowań główne indeksy zyskiwały po około 1 proc. Po pół godzinie handlu WIG20 rósł już o 1,8 proc., przekraczając poziom 1900 punktów. WIG pozostawał nieco w tyle, zyskując 1,6 proc. W tych zwyżkach największy udział miały ponownie akcje KGHM, rosnące o ponad 3 proc. i Lotosu, które zyskiwały ponad 4,5 proc. Walory PKN Orlen rosły o 1,7 proc. Pomagały w tym zwyżkujące notowania miedzi i ropy naftowej. Cena baryłki dochodziła dziś rano do 62 dolarów po 2 proc. zwyżce. Kontrakty terminowe na miedź rosły o 1,8 proc. Papiery banków, po wczorajszej bardzo dynamicznej zwyżce, dziś także rosły, ale już w mniejszej skali, od 1,5 do 2 proc.

Jeszcze przed południem ta sielanka się skończyła. Indeks największych spółek wrócił poniżej poziomu 1900 punktów i zredukował skalę wzrostów do 0,5-0,6 proc. Nadal mocno trzymały się papiery KGHM i Lotosu, ale PKN Orlen tracił ponad 1,5 proc., podobnie jak PKO. Inwestorzy najwyraźniej stwierdzili, że ceny akcji banków zaszły za daleko. Także walory BRE zeszły pod kreskę, słabły notowania Pekao. Prawie 1 proc. traciły papiery Telekomunikacji Polskiej. Wszystko to działo się przy bardzo wysokich obrotach, które już przed godziną 14.00 przekraczały 1,1 mld zł. To świadczy, że wydarzenia rozgrywane są przy udziale dużego kapitału i o żadnych wakacyjnych wymówkach nie ma mowy.

Osłabienie okazało się jednak tylko chwilowe. Następująca po nim zwyżka była naprawdę imponująca. KGHM kończył wzrostem o 5 proc., papiery Lotosu zwyżkowały o ponad 8 proc., niemal tyle samo zyskały akcje TVN. WIG20 zakończył dzień wzrostem o 2,43 proc., 12 punktów ponad poziomem 1900 pkt. WIG zyskał 2,1 proc. Wskaźnik koniunktury na rynku średnich spółek zyskał 1,57 proc., a sWIG80 wzrósł o 1,73 proc. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,85 mld zł i były najwyższe od początku korekty z połowy czerwca.

Giełdy zagraniczne

Reklama

Amerykańskim inwestorom sam Goldman Sachs nie wystarczył do optymizmu podobnego, jaki obserwowaliśmy na giełdach europejskich. Mogli się zastanowić także nad innymi informacjami. I choć nie były one szczególnie przełomowe, sprawiły, że to zastanawianie szło dość opornie. Zamiast się cieszyć, już na początku wczorajszej sesji indeksy zanotowały spadek. Potem rosły i znów spadały, schemat dość dobrze znany z kilkudziesięciu ostatnich sesji. Efekt tych wahań był dość mizerny. S&P500 zwiększył swoją wartość o 0,53 proc., a Dow Jones zwyżkował o zaledwie 0,33 proc.

Na giełdach azjatyckich nadal panował optymizm. Wszędzie notowano wzrosty, ale ich skala nie była już tak duża, jak ostatnio. Jedynie indeks giełdy koreańskiej zwyżkował o 2,55 proc. Pozostałe zyskiwały od 0,5 do 1 proc. Najsłabiej zachowywał się Nikkei, który kończył sesję w okolicach zera. Nieco ponad 1 proc. zwyżkę zaliczył wskaźnik w Szanghaju. Japońskiej giełdzie udało się odrobić poniedziałkowy spory spadek, ale nie ma ona siły, by bardziej dynamicznie pójść w górę. Nie skorzystała z ogólnoświatowej poprawy nastrojów, co świadczy o jej słabości. Za to chiński Shanghai B-Share wciąż zadziwia swą siłą. Dziś wzrósł o 1 proc. Zaledwie kilkanaście punktów brakuje mu do szczytu z sierpnia ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że niedługo do niego dotrze.

Główne parkiety europejskie zaczęły dzień od niewielkich wzrostów o 0,5-0,7 proc. Już w pierwszej godzinie handlu skala zwyżek powiększyła się do około 1 proc. Giełdy naszego regionu nie wyróżniały się na tym tle. BUX po ogłoszeniu zaskakująco dobrych danych o produkcji przemysłowej na Węgrzech rósł o 1,2 proc. Najsilniejszy był nasz WIG20, ale tylko do południa. Skala zwyżek zmniejszyła się również w tym czasie na pozostałych parkietach naszego regionu. To wyraźnie wskazuje na „operację” międzynarodowego kapitału, a jednocześnie na jej spekulacyjny charakter.

Końcówka sesji znów przebiegała pod dyktando byków. Indeksy giełd we Frankfurcie i Paryżu tuż przed godziną 16.00 zyskiwały po około 1,9-2 proc., londyński FTSE rósł o 1,7 proc. Parkiety naszego regionu przestały błyszczeć i notowały nieco mniejsze wzrosty. Wyjątkiem był moskiewski RTS, zyskujący 2,4 proc. Liderem wzrostów był wskaźnik giełdy w Helsinkach. Zwiększał swoją wartość o ponad 3 proc. Na amerykańskim dopalaczu wskaźniki na głównych giełdach Europy kończyły dzień zwyżkami o około 2,5 proc.

Waluty

Po wczorajszym popołudniowym osłabieniu, dziś rano wspólna waluta przystąpiła do dynamicznego ataku. Jeszcze we wtorek wieczorem za euro płacono blisko 1,3 dolara, dziś już przed godziną 10.00 wyceniano je na 1,4 dolara. Ruch był bardzo dynamiczny.

Złoty już drugi dzień z rzędu demonstruje swoją siłę. Już wczorajsze ruchy robiły wrażenie. Wieczorem dolara wyceniano już tylko na 3,09 zł, dziś rano przez moment nawet na 3,03 zł, a po korekcie na 3,05 zł. Licząc od poniedziałku dolar potaniał aż o 13 groszy, a kurs dolara zbliża się do poziomu najniższego od początku roku.

Podobną, choć nieco mniej dynamiczną tendencję od dwóch dni obserwujemy w przypadku euro. Od początku tygodnia wspólna waluta staniała z prawie 4,4 zł do 4,26 zł, ale po dojściu do tego ostatniego poziomu dziś rano, spotkała się z mocną kontrą i tuż po godzinie 10.00 za euro płacono 4,29 zł. Franka można było kupić dziś nawet za 2,8 zł, najtaniej od początku kwietnia. Ale poranny wyskok został szybko skorygowany i „szwajcar” zdrożał do 2,82 zł.

Podobnie zachowywały się waluty innych państw naszego regionu, co w połączeniu ze zdecydowaną poprawą nastrojów na giełdach wskazuje na zwiększoną aktywność zagranicznego kapitału. Mimo prób osłabienia naszej waluty około południa, nadal utrzymywała ona swą moc. I tak już zostało do końca dnia. Tuż przed godziną 16.00 dolar był notowany nieco poniżej 3,04 zł, euro poniżej 4,28 zł, a frank nieco ponad 2,8 zł.

Podsumowanie

W trakcie dzisiejszych notowań indeks największych spółek znalazł się przez moment 10 punktów ponad poziomem 1900 pkt. Jeszcze kilka dni temu większości obserwatorów rynku wydawało się to zupełnie nieprawdopodobne. Potwierdziła się więc jeszcze raz teza, że rynki potrafią rosnąć na fali kiepskich nastrojów. W ciągu dnia wydawało się, że przesadny optymizm został nieco poskromiony. Sytuacja na giełdach jest bardzo chwiejna i nawet duże kapitały mogą być angażowane tylko krótkoterminowo, w horyzoncie kilku sesji. Trzeba o tym pamiętać. Dzisiejsze spore wahania cen akcji i wartości indeksów odbywały się przy dużych obrotach. Ale, jak widać, chęć posiadania akcji za wszelką, czyli dużo wyższą cenę, była spora. Ale i próby realizacji kilku, a w wielu przypadkach kilkunastoprocentowych zysków w ciągu dwóch-trzech dni, były wyraźnie widoczne po zmniejszeniu skali wzrostów w ciągu dnia. Końcówka sesji była znów zdecydowanie bycza, dzięki wspomaganiu zza oceanu.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

  W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

  Polskie firmy muszą być obecne w Google, jeśli chcą przetrwać

  Wg danych zebranych przez firmę Senuto, w polskim Internecie jest obecnych blisko 90 tysięcy sklepów online i tylko w 2020 roku w czasie pandemii, powstało ponad 6 tysięcy nowych. Generują one miesięcznie prawie 400 milionów odwiedzin tylko z samych wyszukiwarek. Oznacza to, że statystycznie, każdy dorosły Polak, każdego miesiąca, odwiedza sklepy internetowe z użyciem Google 13 razy. Czyli niemal co drugi dzień.