reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Byki na amerykańskim wspomaganiu

Byki na amerykańskim wspomaganiu

Na naszej giełdzie panowały dziś dość zmienne nastroje. Po dobrym początku byki doprowadziły indeks największych spółek do ponad 1900 punktów. Później nastroje się pogorszyły i wskaźnik zjechał poniżej poziomu z początku sesji. Dobry start notowań za oceanem, gdzie indeksy rosły o 1,6-1,7 proc. spowodował, że końcówka dnia w Warszawie była znów wyraźnie wzrostowa. I to przy bardzo wysokich obrotach.

Sesja w Warszawie zaczęła się optymistycznie, a potem było już tylko lepiej. Na otwarciu notowań główne indeksy zyskiwały po około 1 proc. Po pół godzinie handlu WIG20 rósł już o 1,8 proc., przekraczając poziom 1900 punktów. WIG pozostawał nieco w tyle, zyskując 1,6 proc. W tych zwyżkach największy udział miały ponownie akcje KGHM, rosnące o ponad 3 proc. i Lotosu, które zyskiwały ponad 4,5 proc. Walory PKN Orlen rosły o 1,7 proc. Pomagały w tym zwyżkujące notowania miedzi i ropy naftowej. Cena baryłki dochodziła dziś rano do 62 dolarów po 2 proc. zwyżce. Kontrakty terminowe na miedź rosły o 1,8 proc. Papiery banków, po wczorajszej bardzo dynamicznej zwyżce, dziś także rosły, ale już w mniejszej skali, od 1,5 do 2 proc.

Jeszcze przed południem ta sielanka się skończyła. Indeks największych spółek wrócił poniżej poziomu 1900 punktów i zredukował skalę wzrostów do 0,5-0,6 proc. Nadal mocno trzymały się papiery KGHM i Lotosu, ale PKN Orlen tracił ponad 1,5 proc., podobnie jak PKO. Inwestorzy najwyraźniej stwierdzili, że ceny akcji banków zaszły za daleko. Także walory BRE zeszły pod kreskę, słabły notowania Pekao. Prawie 1 proc. traciły papiery Telekomunikacji Polskiej. Wszystko to działo się przy bardzo wysokich obrotach, które już przed godziną 14.00 przekraczały 1,1 mld zł. To świadczy, że wydarzenia rozgrywane są przy udziale dużego kapitału i o żadnych wakacyjnych wymówkach nie ma mowy.

Osłabienie okazało się jednak tylko chwilowe. Następująca po nim zwyżka była naprawdę imponująca. KGHM kończył wzrostem o 5 proc., papiery Lotosu zwyżkowały o ponad 8 proc., niemal tyle samo zyskały akcje TVN. WIG20 zakończył dzień wzrostem o 2,43 proc., 12 punktów ponad poziomem 1900 pkt. WIG zyskał 2,1 proc. Wskaźnik koniunktury na rynku średnich spółek zyskał 1,57 proc., a sWIG80 wzrósł o 1,73 proc. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,85 mld zł i były najwyższe od początku korekty z połowy czerwca.

Amerykańskim inwestorom sam Goldman Sachs nie wystarczył do optymizmu podobnego, jaki obserwowaliśmy na giełdach europejskich. Mogli się zastanowić także nad innymi informacjami. I choć nie były one szczególnie przełomowe, sprawiły, że to zastanawianie szło dość opornie. Zamiast się cieszyć, już na początku wczorajszej sesji indeksy zanotowały spadek. Potem rosły i znów spadały, schemat dość dobrze znany z kilkudziesięciu ostatnich sesji. Efekt tych wahań był dość mizerny. S&P500 zwiększył swoją wartość o 0,53 proc., a Dow Jones zwyżkował o zaledwie 0,33 proc.

Na giełdach azjatyckich nadal panował optymizm. Wszędzie notowano wzrosty, ale ich skala nie była już tak duża, jak ostatnio. Jedynie indeks giełdy koreańskiej zwyżkował o 2,55 proc. Pozostałe zyskiwały od 0,5 do 1 proc. Najsłabiej zachowywał się Nikkei, który kończył sesję w okolicach zera. Nieco ponad 1 proc. zwyżkę zaliczył wskaźnik w Szanghaju. Japońskiej giełdzie udało się odrobić poniedziałkowy spory spadek, ale nie ma ona siły, by bardziej dynamicznie pójść w górę. Nie skorzystała z ogólnoświatowej poprawy nastrojów, co świadczy o jej słabości. Za to chiński Shanghai B-Share wciąż zadziwia swą siłą. Dziś wzrósł o 1 proc. Zaledwie kilkanaście punktów brakuje mu do szczytu z sierpnia ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że niedługo do niego dotrze.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe ERGOTAX

Księgowi & doradcy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama