| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Byki próbują odzyskać pole

Byki próbują odzyskać pole

Dziś kupującym udało się zbliżyć do poziomu 1900 w przypadku indeksu największych spółek. Atak nie był specjalnie udany, ale mają oni niezłą pozycję wyjściową na najbliższe sesje. Sprzyjać im będą nadzieje na window dressing, czyli podnoszenie kursów akcji przez inwestorów instytucjonalnych. Wszak jutro ostatni dzień półrocza i chęć poprawienia wyników będzie nieodparta.

Początek sesji nie był zbyt przyjemny dla posiadaczy akcji. Indeks największych firm tracił 0,9 proc., a WIG zniżkował o ponad 0,5 proc. Spośród tych, które mają największych wpływ na zmiany indeksów, najbardziej traciły akcje firm paliwowych. Już po około godzinie handlu sytuacja zaczęła się poprawiać. Wskaźniki wyszły na plus, a w południe zyskiwały około 1 proc. Szansę na dobrą końcówkę sesji nieco popsuli amerykańscy inwestorzy, którzy nie byli zbyt zadowoleni ze spadku wartości wskaźnika aktywności gospodarczej w rejonie Chicago. Spółki surowcowe odzyskały jednak wigor po wzroście cen ropy naftowej powyżej poziomu 70 dolarów za baryłkę. Walory PKO dodawały sił indeksowi największych firm rosnąc o 3,5 proc., a na końcowym fixingu aż 4,36 proc. Swoje dołożyły też papiery Telekomunikacji Polskiej, zyskując 1,5 proc., w końcówce schodząc jednak do zera w porównaniu do piątkowego zamknięcia. Wszystko to jednak działo się przy bardzo mizernych obrotach, co oznacza, że wiarygodność sygnałów rynkowych nie jest zbyt wielka. Ostatecznie WIG20 zyskał 1 proc. i do upragnionego przez posiadaczy długich pozycji poziomu 1900 punktów brakuje mu zaledwie 22 punktów i ten dystans leży w zasięgu ręki. Gdy zostanie pokonany, znów zrobi się ciekawie. WIG zyskał 0,87 proc., a wskaźniki małych i średnich firm pozostawały w cieniu ze zwyżkami sięgającymi 0,2-0,4 proc. Obroty wkroczyły już chyba w okres wakacyjny i wyniosły niespełna 740 mln zł. Ale były sporo wyższe niż w piątek.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że kolejne sesje za oceanem niczego nie wyjaśniają i nie dają żadnych wskazówek. Ale ciągle czekamy. W piątek mieliśmy symboliczne spadki indeksów. S&P500 zniżkował o 0,15 proc., a Dow Jones o 0,4 proc. Wygląda na to, że trwający do kilku tygodni ruch w bok jest niezagrożony, tylko odbywać się będzie na nieco niższym niż poprzednio poziomie.

Na giełdach azjatyckich dziś zmiany też niewielkie, ale z przewagą spadków. Wyjątkiem był jedynie parkiet w Szanghaju, wyraźnie od tego schematu odbiegał. Tamtejszy indeks zwyżkował o 1,7 proc. Wygląd jego wykresu może naprawdę cieszyć. I budzić zazdrość. Jednak, jak podała agencja Bloomberg w sporej części to zasługa zakupów akcji przez chińskie banki, które wydały na ten cen 170 mld dolarów od początku roku. Nowy tydzień kiepsko zaczął natomiast japoński Nikkei, zniżkując o prawie 1 proc. Trudno się temu dziwić, bo produkcja przemysłowa w maju spadła w porównaniu do maja ubiegłego roku o 29,5 proc. (w kwietniu spadek wyniósł 30,7 proc.), a sprzedaż detaliczna obniżyła się o 2,8 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK