Kategorie

Pechowa trzynastka na giełdach

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS
Po wczorajszej zwyżce szansa na dalszy ruch indeksów w górę wydawała się spora. Dziś znów się oddaliła. Cały czas siły byków i niedźwiedzi są w miarę wyrównane. Walka toczy się w pobliżu 30 tys. punktów dla WIG i 1800-1900 punktów w przypadku indeksu największych spółek. Kiepski początek sesji na Wall Street nie rokuje zbyt dobrze grającym na wzrost. Ale każde rozstrzygnięcie jest możliwe.

GPW

Warszawska giełda zaczęła dzień od niewielkiego, nie przekraczającego 1 proc. wzrostu indeksów. Jednak już po około pół godzinie handlu wskaźniki zeszły do strefy spadków. Im dalej w las, tym gorzej. Spośród papierów wchodzących w skład WIG20 na plusie trzymały się tylko akcje Telekomunikacji Polskiej. Mocno traciły banki, KGHM i koncerny paliwowe. Nastroje inwestorów popsuły się w całej Europie. To wynik gorszych danych o produkcji przemysłowej w strefie euro, która spadła w marcu o ponad 20 proc. w porównaniu do marca ubiegłego roku, znacznie bardziej niż się spodziewano. Swoje dołożyły również informacje o większym, niż oczekiwano spadku sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. W tych warunkach kontynuacja korekty była nieuchronna. WIG20 stracił 2,7 proc, WIG 2,2 proc. Indeks średnich spółek zniżkowało 1,55 proc., a sWIG80 tracił 0,6 proc. Obroty wyniosły 1,35 mld zł.

Giełdy zagraniczne

Reklama

We wtorek na Wall Street panowały dość zmienne nastroje. Po niezłym początku, indeksy spadały. W drugiej połowie sesji byki przejęły inicjatywę. Dow Jones zdołał jednak wydźwignąć się o 0,6 proc. w górę. S&P500 stracił za to 0,1 proc., przez moment schodząc poniżej 900 punktów. Na koniec sesji poziom ten udało się obronić, jednak korekta jest wyraźne widoczna. Ma ona łagodny przebieg i nic nie wskazuje na pogorszenie się sytuacji na rynku.

W Azji znów przeważał optymizm. Po dynamicznym wzroście z wtorku, dziś korektę przechodził indeks giełdy w Bombaju. Niewielki spadek notował też wskaźnik parkietu w Hong Kongu. Nieznacznie zyskiwały giełdy w Tokio, Seulu, Singapurze i Tajwanie. Po ponad 1 proc. zyskiwały indeksy w Szanghaju, na Filipinach i w Tajlandii.

Indeksy głównych giełd europejskich zaczęły dzień od niewielkich, sięgających ułamka procenta wzrostów. Indeksy we Frankfurcie i Paryżu zmieniały się nieznacznie, ale kierunek ruchu był wyraźnie spadkowy. Brytyjski FTSE około południa spadał o ponad 1,3 proc. Do wyjątków należały peryferyjne giełdy w Rydze, Tallinie i Istambule. Wczesnym popołudniem nastroje wyraźnie się pogorszyły. DAX tracił ponad 2 proc., CAC40 zniżkował o 1,9 proc., FTSE spadał o 2,7 proc. Na giełdach naszego regionu spadki sięgały nawet ponad 5 proc. Tak było w przypadku indeksów w Pradze i Budapeszcie.

Waluty

Przedpołudniowe zmagania euro z dolarem były na niemal idealnym remisie w stosunku do wtorku. Za euro trzeba było wczesnym popołudniem płacić 1,3644 dolara, dokładnie tyle samo, co dzień wcześniej. Złoty nieznacznie zyskiwał wobec głównych walut. Bardzo dobry był początek dnia, potem jednak przyszło niewielkie osłabienie. Rankiem dolara można było kupić po 3,18 zł., około godziny 13.00 trzeba było płacić już 3,22 zł. To i tak 1 grosz taniej, niż we wtorek. O jeden grosz tańsze było także euro, za które trzeba było płacić 4,39 zł. Frank kosztował 2,91 zł. Pogorszenie się nastrojów na giełdach papierów wartościowych wpłynęło około południa na osłabienie naszej waluty. Dolar zdrożał do 3,25 zł, czyli o 7 groszy w porównaniu do najkorzystniejszego dla naszej waluty momentu. Euro zyskało 6 groszy i kosztowało około godziny 15.00 już 4,43 zł. Za franka trzeba było płacić 2,94 zł., najwięcej od końca kwietnia.

Podsumowanie

Korekta niedawnych wzrostów wydaje się pogłębiać. Po dzisiejszym spadku obraz rynku nieco się pogorszył. Nie na tyle jednak, by negować szanse na wzrost. Indeksy wciąż pozostają w pobliżu ważnych poziomów oporu i nie mają zamiaru zbytnio się cofać. Przedłużająca się konsolidacja rodzi niepewność i obawy, ale kolejny rajd w górę może rozpocząć się w każdej chwili. Wystarczy do tego niewielki impuls. Nawet gdyby korekta się pogłębiła, nadzieje na wzrost wcale nie zmaleją.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?

  Polacy i Hiszpanie wybierają firmy odpowiedzialne

  Patrząc całościowo na najświeższe wyniki badania, można zobaczyć, że normalność wraca nie tylko w postaci luzowania kolejnych obostrzeń, ale też w naszych głowach. Niemniej, pandemia z pewnością wyrobiła w nas nowe nawyki, które zostaną z nami na długo. Jeśli nie na zawsze - mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

  Rafał Pikuła: Na fake newsach można dobrze zarobić [PODCAST]

  Fake newsy to nie jest nowość w świecie informacji. Istnieją od zawsze, tylko teraz zwiększyła się skala tego zjawiska – wyjaśnia Rafał Pikuła. Zapraszamy do słuchania podcastu.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?