reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Widmo recesji USA i strefy euro

Widmo recesji USA i strefy euro

Recesja w USA i Niemczech jest wielce prawdopodobna, wynika z danych NY Empire State. Wskazują na nią opublikowane ostatnio dane makroekonomiczne. Mimo to przesadą byłoby stwierdzenie, że większość parkietów zaliczyła spadki, a kursy franka i jena na rynku Forex poszły w górę.

Opublikowany w piątek indeks Michigan, mierzący nastroje gospodarstw domowych, spadł do 54,9 z 63,7. Biorąc pod uwagę rynkowy konsensus (63) oraz dane historyczne (najgorszy wynik od 31 lat), był to bardzo słaby sygnał ze strony kupujących. Nastroje inwestorów z pewnością poprawiła informacja o wstępnym PKB Japonii za drugi kwartał 2011. Choć nastąpił spadek o 1,3% w ujęciu rocznym, biorąc pod uwagę oczekiwany wynik na poziomie 2,6% oraz fakt, że jest to pierwszy kwartał po marcowej katastrofie, odczyt ma zdecydowanie optymistyczną wymowę.

In plus dla USA działały także sygnały z rynku pracy i sprzedaż detaliczna. Czwartkowe unemployment claims wypadły poniżej 400 tys. Jeżeli te dane nie zostaną zrewidowane w górę za tydzień, będzie to najlepszy odczyt od 7 kwietnia. Najszybciej od marca rosła też sprzedaż detaliczna. Z kolei sierpniowy odczyt aktywności sektora produkcyjnego ze stanu Nowy Jork zaskoczył negatywnie. Po lipcowym spadku o 3,76 oczekiwana poprawa (konsensus: 1,5) nie nadeszła. Wynik -7,72 to trzeci pod rząd ujemny odczyt indeksu Empire State. Takie sytuacje w przeszłości miały miejsce jedynie wtedy, gdy w USA panowała recesja.

Przeczytaj także: Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

W tym kierunku mogą zmierzać także Niemcy. Dzisiejsze PKB za II kwartał największej gospodarki Europy mocno rozczarowały. Wzrost wyniósł zaledwie 0,1% k/k, zwalniając z 3,2% do 2,8% w ujęciu rocznym. Słabe dane z Niemiec, które dotąd były lokomotywą wzrostu UE, mogą zwiększyć obawy Europy o kryzys dłużny i sposoby jego rozwiązania.

Polecany serwis: Karty kredytowe

Dziś o 11.00 poznamy PKB strefy euro za drugi kwartał. Wzrost wyższy od 0,3% k/k poprawi nastroje na rynkach, oddalając obawy o zbliżającą się recesję w Europie. Kolejny impuls może pojawić się po południu. O 14.30 napłyną dane z sektora nieruchomości USA, a trzy kwadranse później poznamy amerykańską produkcję przemysłową za lipiec.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze od 31 lat.
Nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze od 31 lat.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama