Niepokoje społeczne powodują odwrót od bezpiecznych aktywów
REKLAMA
REKLAMA
Złoto i srebro drożeją ostatnio za sprawą rosnących obaw o rozwój sytuacji politycznej w Afryce Północnej, szczególnie w Libii. Możliwość wstrzymania dostaw ropy naftowej z tego kraju przekłada się na jej notowania na światowych rynkach. Podwyżki cen mogą spowodować przyspieszony wzrost inflacji na świecie, która i tak w niektórych krajach stanowi już poważny problem i jest konsekwencją m.in. drożejących surowców.
REKLAMA
Ze wzrostami cen na rynkach surowcowych mamy do czynienia już od kilkunastu miesięcy – podrożała miedź i inne metale przemysłowe, a także żywność i bawełna. Przewiduje się kolejne fale podwyżek, nie tylko za sprawą rosnących cen paliw, lecz również z powodu anomalii pogodowych. Do tego dokładają się spekulanci, windujący ceny do niebotycznych poziomów.
Przeczytaj również: Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?
Można spodziewać się dalszego wzrostu niepokojów społecznych na świecie oraz konfliktów politycznych pomiędzy krajami, również za sprawą rosnącej aktywności słonecznej, wynikającej z cyklu 11-letniego, którego szczyt przypada na maj 2013 roku. Historia pokazuje, że przesilenia polityczne często osiągały swoje ekstrema właśnie w takich okresach. Obecnie, kiedy ludzie w wielu krajach nie dysponują nawet środkami na chleb, wychodzą na ulice, gdyż nie mają już nic do stracenia. Radykalizują się nastroje i obalane są tyranie, które były tolerowane latami. W ciągu najbliższych miesięcy nie będzie więc brakować złych wieści, płynących z różnych regionów świata, co negatywnie przełoży się na realną gospodarkę. Już w chwili obecnej odczuwamy skutki konfliktów społecznych w Afryce Północnej. Mają one również wpływ na gospodarkę Chin, które prowadzą od lat intensywną ekspansję gospodarczą na Czarnym Lądzie. Afryka posiada ogromne zasoby surowców, w tym ropy naftowej, a współpraca południe-południe może ulec zahamowaniu.
Polecamy serwis: Kursy walut
Rosnące obawy ludności o niekorzystne zmiany w gospodarce, inflację, spadek wartości walut czy bezpieczeństwo egzystencji przyczyniają się do ucieczki do bezpiecznych aktywów, a takimi są złoto i srebro.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.