REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepokoje społeczne powodują odwrót od bezpiecznych aktywów

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W świetle obecnych wydarzeń ekspansja gospodarcza Chin w Afryce może ulec zahamowaniu.
W świetle obecnych wydarzeń ekspansja gospodarcza Chin w Afryce może ulec zahamowaniu.

REKLAMA

REKLAMA

Po niezbyt dużej korekcie skoczyły w górę ceny złota i srebra. Wczoraj podczas szczytu za pierwszy z tych metali płacono 1411 dolarów za uncję, zaś za uncję drugiego – 34,34 dolarów.

Złoto i srebro drożeją ostatnio za sprawą rosnących obaw o rozwój sytuacji politycznej w Afryce Północnej, szczególnie w Libii. Możliwość wstrzymania dostaw ropy naftowej z tego kraju przekłada się na jej notowania na światowych rynkach. Podwyżki cen mogą spowodować przyspieszony wzrost inflacji na świecie, która i tak w niektórych krajach stanowi już poważny problem i jest konsekwencją m.in. drożejących surowców.

REKLAMA

Ze wzrostami cen na rynkach surowcowych mamy do czynienia już od kilkunastu miesięcy – podrożała miedź i inne metale przemysłowe, a także żywność i bawełna. Przewiduje się kolejne fale podwyżek, nie tylko za sprawą rosnących cen paliw, lecz również z powodu anomalii pogodowych. Do tego dokładają się spekulanci, windujący ceny do niebotycznych poziomów.

Przeczytaj również: Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Można spodziewać się dalszego wzrostu niepokojów społecznych na świecie oraz konfliktów politycznych pomiędzy krajami, również za sprawą rosnącej aktywności słonecznej, wynikającej z cyklu 11-letniego, którego szczyt przypada na maj 2013 roku. Historia pokazuje, że przesilenia polityczne często osiągały swoje ekstrema właśnie w takich okresach. Obecnie, kiedy ludzie w wielu krajach nie dysponują nawet środkami na chleb, wychodzą na ulice, gdyż nie mają już nic do stracenia. Radykalizują się nastroje i obalane są tyranie, które były tolerowane latami. W ciągu najbliższych miesięcy nie będzie więc brakować złych wieści, płynących z różnych regionów świata, co negatywnie przełoży się na realną gospodarkę. Już w chwili obecnej odczuwamy skutki konfliktów społecznych w Afryce Północnej. Mają one również wpływ na gospodarkę Chin, które prowadzą od lat intensywną ekspansję gospodarczą na Czarnym Lądzie. Afryka posiada ogromne zasoby surowców, w tym ropy naftowej, a współpraca południe-południe może ulec zahamowaniu.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rosnące obawy ludności o niekorzystne zmiany w gospodarce, inflację, spadek wartości walut czy bezpieczeństwo egzystencji przyczyniają się do ucieczki do bezpiecznych aktywów, a takimi są złoto i srebro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA