REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień na giełdzie bez większych emocji

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Piątkową sesję nie bez kozery można uznać za najnudniejszą w tym tygodniu. Zmienność WIG20 nie przekraczała 15 pkt., a otwarcia i zamknięcia nie należały do przełomowych. Obroty wyniosły niewiele ponad miliard, co nie jest niczym szczególnym, biorąc pod uwagę utrzymującą się hossę.

Spokój panował na wszystkich europejskich rynkach, co wynikało głównie z kolejnego dnia bez istotnych publikacji makro. Jedynie poranne informacje z Chin można było interpretować jako dobry sygnał dla rozwoju globalnej gospodarki. Wzrost importu i eksportu w tym kraju jest wyraźnie wyższy od oczekiwań. Radość z tego faktu mąciła kolejna podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej w chińskich bankach o 50 pkt. bazowych. To już szósta z tegorocznych podwyżek, które mają za zadanie ograniczyć ilość pieniądza w gospodarce i zmniejszyć inflację.

REKLAMA

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Opublikowano dziś także bilans handlowy USA. W październiku amerykański import okazał się o 38,7 mld dolarów większy od eksportu. Mimo że ponad połowa tego deficytu przypadła na Chiny, nie miało to żadnego znaczenia. Ogłoszony został Indeks Uniwersytetu Michigan, a konkretnie jego wstępny odczyt, który wyniósł 74,2 pkt. – więcej niż przewidywano w prognozach. To najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Można więc zakładać, że skoro zaufanie konsumentów rośnie, to przedświąteczne wydatki również przerosną oczekiwania. Nadal jednak w badaniach Amerykanie zdecydowanie wyżej oceniają bieżącą sytuację niż nadchodzące perspektywy. Nie dziwi to w obliczu utrzymującego się bezrobocia, które jest blisko rekordowego, 26-letniego poziomu.

Polecamy serwis: Kursyw walut

Podsumowując cały tydzień na GPW praktycznie, trudno dopatrzyć się zjawiska równie ciekawego co poniedziałkowy wystrzał na fiksingu. Indeksy przy mniejszych niż zwykle obrotach kreśliły trend boczny. Po tygodniu obie strony giełdowych zmagań mogą czuć przewagę na następne dni. Byki osiągnęły rekordowe poziomy, więc liczą na przedświąteczną kontynuację rajdu Św. Mikołaja. Z kolei zwolennicy podaży mają nadzieję na to, że skoro rynek nie chce rosnąć, to w końcu zniecierpliwienie inwestorów doprowadzi do jego spadku. W tym drugim wariancie ewentualna korekta mogłaby sięgnąć poziomu 2700 pkt. i nawet wtedy techniczne byki utrzymałyby przewagę, bowiem rynek nie zostałby wykupiony. Może do tego dojść, jeżeli na początku tygodnia niedźwiedzie będą chciały wykorzystać zapowiadaną, weekendową podwyżkę stóp procentowych w Chinach. Ten moment będzie raczej okazją do przeceny niż jej początkiem, ponieważ po krótkich perturbacjach rynek dojdzie do wniosku, że decyzja Chin nie ma większego znaczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA