REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień na giełdzie bez większych emocji

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Piątkową sesję nie bez kozery można uznać za najnudniejszą w tym tygodniu. Zmienność WIG20 nie przekraczała 15 pkt., a otwarcia i zamknięcia nie należały do przełomowych. Obroty wyniosły niewiele ponad miliard, co nie jest niczym szczególnym, biorąc pod uwagę utrzymującą się hossę.

Spokój panował na wszystkich europejskich rynkach, co wynikało głównie z kolejnego dnia bez istotnych publikacji makro. Jedynie poranne informacje z Chin można było interpretować jako dobry sygnał dla rozwoju globalnej gospodarki. Wzrost importu i eksportu w tym kraju jest wyraźnie wyższy od oczekiwań. Radość z tego faktu mąciła kolejna podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej w chińskich bankach o 50 pkt. bazowych. To już szósta z tegorocznych podwyżek, które mają za zadanie ograniczyć ilość pieniądza w gospodarce i zmniejszyć inflację.

REKLAMA

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Opublikowano dziś także bilans handlowy USA. W październiku amerykański import okazał się o 38,7 mld dolarów większy od eksportu. Mimo że ponad połowa tego deficytu przypadła na Chiny, nie miało to żadnego znaczenia. Ogłoszony został Indeks Uniwersytetu Michigan, a konkretnie jego wstępny odczyt, który wyniósł 74,2 pkt. – więcej niż przewidywano w prognozach. To najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Można więc zakładać, że skoro zaufanie konsumentów rośnie, to przedświąteczne wydatki również przerosną oczekiwania. Nadal jednak w badaniach Amerykanie zdecydowanie wyżej oceniają bieżącą sytuację niż nadchodzące perspektywy. Nie dziwi to w obliczu utrzymującego się bezrobocia, które jest blisko rekordowego, 26-letniego poziomu.

Polecamy serwis: Kursyw walut

Podsumowując cały tydzień na GPW praktycznie, trudno dopatrzyć się zjawiska równie ciekawego co poniedziałkowy wystrzał na fiksingu. Indeksy przy mniejszych niż zwykle obrotach kreśliły trend boczny. Po tygodniu obie strony giełdowych zmagań mogą czuć przewagę na następne dni. Byki osiągnęły rekordowe poziomy, więc liczą na przedświąteczną kontynuację rajdu Św. Mikołaja. Z kolei zwolennicy podaży mają nadzieję na to, że skoro rynek nie chce rosnąć, to w końcu zniecierpliwienie inwestorów doprowadzi do jego spadku. W tym drugim wariancie ewentualna korekta mogłaby sięgnąć poziomu 2700 pkt. i nawet wtedy techniczne byki utrzymałyby przewagę, bowiem rynek nie zostałby wykupiony. Może do tego dojść, jeżeli na początku tygodnia niedźwiedzie będą chciały wykorzystać zapowiadaną, weekendową podwyżkę stóp procentowych w Chinach. Ten moment będzie raczej okazją do przeceny niż jej początkiem, ponieważ po krótkich perturbacjach rynek dojdzie do wniosku, że decyzja Chin nie ma większego znaczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA