reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rynki czekają na nowe dane gospodarcze

Rynki czekają na nowe dane gospodarcze

Publikowane w tym tygodniu dane gospodarcze mają szanse nadać bardziej zdecydowany kierunek rynkom finansowym. Z kolei brytyjscy agenci nieruchomościowi mają rekordową liczbę mieszkań do sprzedania.

Początek poniedziałkowej sesji nie zmienia obrazu rynków akcji, jaki pozostawił miniony tydzień. Na pierwszy plan wybijała się w tym obrazie niewielka zmienność notowań. W przypadku warszawskiego parkietu owocowała ona stabilizacją indeksu WIG w przedziale 44,1-44,3 tys. pkt. Piątek przyniósł próbę wyjścia górą z niego, ale ostatecznie się to nie udało. Nie wydaje się, by przyczyną tego było wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych. Rynek zachował się podobnie, jak inne parkiety na świecie, na których piątkowe popołudnie przyniosło realizację zysków. Podłożem dla niej była seria słabszych wiadomości gospodarczych z USA. Dotyczyły one koniunktury we wrześniu. Słabo wypadły indeks zaufania konsumentów, jak również wskaźniki aktywności przemysłu w regionie Filadelfii i Nowego Jorku. Inwestorzy mają więc nadal powody do obaw o przyszłą koniunkturę gospodarczą, a to zniechęca do windowania cen. Jednocześnie nadzieje, że spowolnienie okaże się niezbyt silne, skłania do trzymania akcji tych, którzy kupili je już wcześniej. Taki klincz może trwać jeszcze przez jakiś czas.

Zobacz też: Rynek finansowy

Obecny tydzień będzie stał pod znakiem publikacji znacznie ważniejszych gospodarczo niż te, które pojawiały się w minionym tygodniu. Poznamy sierpniowe pozwolenia na budowę i liczbę rozpoczętych budów w USA, wstępne odczyty wrześniowych indeksów PMI w Europie, wrześniowy indeks Ifo w Niemczech, a w Polsce wrześniowe wskaźniki koniunktury oraz sierpniową sprzedaż detaliczną. Jest szansa, że te publikacje nadadzą wyraźniejszy kierunek rynkom.

Z danych Rightmove, internetowego serwisu nieruchomościowego w Wielkiej Brytanii, wynika że ceny ofertowe we wrześniu w tym kraju obniżyły się 3. miesiąc z rzędu. Tym razem o 1,1% w skali miesiąca. Tym samym zniwelowały już połowę tegorocznej zwyżki. Przyczyną presji na ceny jest zwiększona podaż mieszkań. Niekorzystnie wpływa na rynek też polityka banków, które wciąż niezbyt chętnie kredytują tego rodzaju inwestycje. Wymowne jest przy tym to, że średnia liczba niesprzedanych mieszkań przypadająca na agenta nieruchomościowego utrzymała się na rekordowym poziomie -79. Dziś obserwatorzy rynków nieruchomości będą czekać na wrześniowy indeks aktywności na amerykańskim rynku. Prognozy mówią o zwyżce z 13 pkt do 14 pkt. Istotne przy tym będzie zachowanie składowych indeksu obliczanego przez NAHB, stowarzyszenia firm budujących mieszkania. Dowiemy się, jak wygląda bieżąca sprzedaż, oczekiwania w tym względzie na kolejne miesiące oraz jakie jest zainteresowanie nabywców.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama